Proslava neustavnog praznika u Republici Srpskoj

Erduan Katana
Autor/ica 9.1.2017. u 10:04

Proslava neustavnog praznika u Republici Srpskoj

Foto: Milorad Milojević RFE/RL

U Banjaluci se obilježava 9. januar Dan Republike Srpske (RS), odlukama Ustavnog suda BiH proglašen neustavnim. Predsjednik RS Milorad Dodik poručio je kako se nikad neće odustati od “onoga što je naša država, što je Republika Srpska”.

Kao jedan od centralnih sadržaja proslave Dana RS, učesnici svečanog defilea uz zvuke Marša na Drini, prošli su glavnom saobraćajnicom i stigli do Trga Krajine u centru Banjaluke, gdje je u završnici intonirana himna Republike Srbije “Bože pravde”.

Na trgu se nalazilo entitetsko rukovodstvo, a predsjednik RS Milorad Dodik rekao je kako je ovo “Dan RS, dan koji smo u istoriji dugo čekali, koji ćemo slaviti svih narednih kao što smo slavili i svih prethodnih godina”.

“Oko ovog dana smo jedinstveni i to je naš odnos prema RS, koja je stvorena jer je to bio odgovor na zov srpskog naroda da se na ovim prostorima napravi država. Znali smo, ako nema države nema ni slobode. Slobodom koju smo htjeli i izgradili za sebe nismo htjeli da ukinemo ili dokinemo slobodu drugima. Tako i danas uz Dan RS objedinjeni smo u želji za mirom i slobodom. RS ima namjeru da živi i slavi svoj dan, ali i da živi s drugima i s njima dijeli prostor i slobodu. Ali nikada nećemo odustati od onoga što je naš identitet, što je naša država, što je naša Republika Srpska”, rekao je Dodik.

Iako po zakonu obilježavanje Dana RS nema obavezujući karakter, uredbom Vlade RS, 9. januar je neradni dan. Jednako tako, iako se formalno Dan RS tretira kao sekularni praznik, njegovo obilježavanje je počelo crkvenim obredom koga je predvodio patrijarh srpski Irinej, koji je dan ranije stigao u Banjaluku.

Ispred Sabornog hrama Hrista Spasitelja, dolazeći na liturgiju kojoj su pisustvovali brojni zvaničnici RS, Dodik je izjavio da je RS primarno zainteresovana da joj se vrate izvorna ovlaštenja predviđena Dejtonskim mirovnim sporazumom, te poručio da, ukoliko to ne bude moguće, niko je neće zadržati u BiH.

“Danas proslavljamo 25 godina Republike Srpske, što govori da je ona uspjela da opstane u gotovo nemogućim uslovima i okolnostima ogromnog međunarodnog intervencionizma, koji je protkan i djelovao na bazi bošnjačkog idealizma o tome kako BiH treba da izgleda. Danas, 25 godina poslije, Republika Srpska je odlučna da živi svoj život kao država i odlučna je da u skladu sa Dejtonskim sporazumom upražnjava svoja izvorna prava”, rekao je Dodik.

On je naglasio da Republika Srpska smatra da je to njeno međunarodno pravo i da mešetarenje međunarodnih predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, ne može biti mjera slobode.

“To je mjera neslobode za nas i zato ćemo mi odlučno odbaciti svaki pokušaj nametanja kvazi odluka donesenih u Ustavnom sudu BiH”, rekao je Dodik.

Kancelarija visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH podsjetila je vlasti u Republici Srpskoj da se Ustav BiH, kao i odluke Ustavnog suda BiH, moraju poštovati.

“Ustavni sud Bosne i Hercegovine je razmatrao usklađenost 9. januara kao Dana Republike Srpske sa Ustavom BiH. Također je poništio rezultate referenduma o Danu Republike Srpske, s obrazloženjem da je proveden na osnovu odluka za koje je Sud ustanovio da nisu u skladu s Ustavom BiH, te da su protivne nalogu koji je Sud naložio u svojoj privremenoj mjeri. Ustav Bosne i Hercegovine, uključujući i odluke Ustavnog suda BiH, mora se poštovati. Mirovni sporazum se mora poštovati u cijelosti, a ne kao ‘a la carte'”, izjavio je Mario Brkić, portparol OHR-a za Radio Slobodna Evropa.

Nepoštovanje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predstavlja kršenje vladavine prava, a oni koji to čine, moraju za to odgovarati, saopštila je Ambasada SAD u Bosni i Hercegovini.

Kako je prenosi sarajevski Dnevni avaz, povodom proslave Dana RS, poslije odluke Ustavnog suda BiH da ospori 9. januar kao Dan Republike Srpske, iz Američke ambasade su naveli da se tu “ne radi o praznicima, nego o vladavini prava”.

“SAD podržavaju postojanje i status Republike Srpske i Federacije BiH u okviru suverene Bosne i Hercegovine, kao što je i garantovano Dejtonskim mirovnim sporazumom”, naglašeno je u saopštenju.

Također je upozoreno da je “neodgovorno stavljati Oružane snage BiH u središte ove rasprave” i da reforma odbrane i stvaranje OS BiH 2005. godine predstavlja jednu od najvažnijih i najuspešnijih reformi koje je BiH preduzela poslije Dejtona, te da je to dokaz šta ljudi u BiH mogu da ostvare kada rade zajedno.

“Pozivamo sve strane da demonstriraju odgovorno vođstvo, suzdrže se od zaoštrene retorike i poštuju lanac komande u OS BiH”, saopšteno je iz Američke ambasade.

Parada kao centralni događaj obilježavanja Dana RS održana je pod motom “25 godina Republike Srpske”, a u defileu su učestvovali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS, boračke organizacije, studenti, pripadnici Republičke uprave Civilne zaštite, članovi drugih organizacija i kulturno – umjetničkih društava, te sportskih klubova.

Među gostima na defileu bio je i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, čije je prisustvo obilježavanju Dana RS, prema reakcijama člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, moglo dovesti do novog zaoštravanja odnosa BiH i Srbije.

Naime, bošnjački političari ističu da Srbija kao jedna od država garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma ne bi smjela da se miješa u unutrašnje odnose u BiH, što je, smatraju, Nikolić svojim dolaskom u Banjaluku učinio.

Počast Ivaniću

Prije svečane parade, odnosno ceremonije obilježavanja neustavnog dana RS, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić je na Trgu Krajine u centru Banjaluke postrojio jedinicu Oružanih snaga BiH, pripadnikeTrećeg pješadijskog puka, koji su mu predali raport.

Oni nisu učestvovali u zvaničnoj ceremoniji, a zahtjev predsjednika RS Milorada Dodika da učešće na paradi uzmu i pripadnici Trećeg pješadijskog RS puka Oružanih snaga BiH dovelo je do ponovnog podizanja političkih tenzija u zemlji.

Ministarstvo odbrane BiH prvo je odobrilo učešće samo vojnog orkestra, a naknadno promijenilo svoju odluku i zabranilo učešće pripadnika Oružanih snaga BiH u manifestacijama 9. januara.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, nezadovoljan odlukom o zabrani učešća na paradi pripadnika oružanih snaga BiH, iskoristio je svoje zakonsko pravo pa su pripadnici srpske komponente Oružanih snaga kao prateći bataljon predsjedavajućeg Predsjedništva bili postrojeni dan ranije, 8. januara, tokom polaganja vijenaca na spomenike poginulim pripadnicima Vojske RS u proteklom ratu.

Ministar odbrane BiH Marina Pendeš izjavila je kako je postrojavanje pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u Banjaluci u skladu sa odlukom tog Ministarstva. Ona je naime navela da pripadnici Oružanih snaga mogu učestvovati u ceremonijama 8. janaura, ali ne i 9. januara.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović izjavio je da će zatražiti ispitivanje svih činjenica u vezi s angažmanom pripadnika Trećeg puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine na ceremoniji obilježavanja “Dana Republike Srpske” koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

Ispitivanje činjenica biće zatraženo u odnosu na Zakon o odbrani, Zakon o službi u Oružanim snagama, Pravilnik o pukovima i Pravilnik o svečanostima i ceremonijama.

Zabranjeno _pravo_

Ilustracija: Šukrija Meholjić

RSE

Erduan Katana
Autor/ica 9.1.2017. u 10:04