Kineski proizvođači automobila kasne za svijetom deset godina

tačno.net
Autor/ica 13.3.2013. u 20:18

Kineski proizvođači automobila kasne za svijetom deset godina

Oba kineska auta, Geely EC7 i Great Wall H5 bili su rastavljeni na pojedinačne dijelove a inžinjeri su izvršili njihovu detaljnu analizu. | foto: thetruthaboutcars.com

By: Jaroslav Halavka

Kinesko tržište automobila je sada najveće i najvažnije na svijetu. Na njemu se susreću auta renomiranih evropskih firmi i domaći modeli. Detaljna studija je potvrdila da su to dva različita svijeta. Kinezi zaostaju za svijetom najmanje deset godina. Ali postoje i izuzeci. A i ostali se trude i stalno poboljšavaju.

Renomirana finansijska grupacija AllianceBernstein sa Wall Streeta (pripada međutim francuskom AXA osiguranju) dala je zadatak istraživačkom odjelenju Sanford C. Bernstein & Co., da izanalizira situaciju u kineskoj automobilskoj industriji. Istraživači se pritom nisu trebali usmjeriti samo na kvalitet automobila nego i na menadžment i nivo tehnologije.

Dijelom istraživanja bila je i kupovina dva auta, sedana Geely EC7 i SUV Great Wall H5, koje su istraživači prevezli u Evropu i intenzivno ih testirali. Onda su auta rastavili na sastavne dijelove.

Neki od dijelova dobili su od evropskih inžinjera pohvale, a u dijelu karoserije, Geely čak i oznake kao “stvarno impresivno”  i “odlično”.  Nažalost, neki dijelovi u oba auta su totalno propali na ispitu.

Ispitivačima se nisu dopale neodgovarajuće tačke zavarivanja, nefunkcionalna ventilacija i korodirajući dijelovi, kojima je za korodiranje bilo potrebno samo nekoliko stotina provezenih kilometara. Poznati britanski motoristički novinar Ben Oliver čak tvrdi da je auto Great Wall doslovno grozan.

Renomirana firma je iz analize objavila opširan izvještaj. Istraživanje daje o kineskoj automobilskoj industriji jasan izvještaj, koji za sada može umiriti svjetsku konkurenciju: Kinezi zaostaju za svijetom i najvećim globalnim igračima kao što su Volkswagen, Ford, ili Toyota, najmanje deset godina.

Istraživački tim se također susreo sa više od 40 izvršnih direktora svih velikih kineskih proizvođača, među ostalima i Great Wall, Chery, Brilliance ili SAIC i o svojim zapažanjima napisao završni izvještaj na dvije stotine strana.

Poznati automobilski sajt Autoblog.com je to sažeo tvrdnjom da ako bi Kinezi uspjeli proizvesti auto svjetskog kvaliteta, radilo bi se najvjerovatnije o čaroliji.

Prema Maxu Warburtonu, koji je vodio ovo istraživanje, Kinezi su na 80% svjetskog nivoa. “20% ne izgleda posebno teško, ali upravo se tu moraju odigrati najveće izmjene.” Istovremeno, on vjeruje da će taj teški zadatak savladati. “Kinezi imaju volju i novac da njihova industrija dospje u svjetsku elitu.”

Za poteškoće kineske autoindustrije krivi su na svoj način i inostrani partneri, koji su sa kineskim proizvođačima potpisali ugovore o suradnji ali na tome sad ozbiljno ne rade, kaže se u izvještaju.

Jedini izuzetak je partnerstvo General Motors sa SAIC. Amerikanci su investirali u Kini ogromnu svotu novaca, a SAIC je uspio, barem za kineske standarde, doći na vrh u pogledu tehnike i dizajna. Međutim, to je više-manje jedini takav slučaj.

Dok Volkswagen ili Toyota daju svake godine na vlastita istraživanja više od milijardu dolara, cijela kineska autoindustrija iskazuje, i zbog nedovoljne suradnje, samo desetinu ove sume. I zbog toga navodno kineski inženjeri kopiraju razne modele iz inostranstva, a najomiljenija je bez konkurencije Toyota Corolla.

Max Warburton je ipak na kraju našao u Kini jedan stvarno svjetli moment. Great Wall H5 je doduše u testu propao, ali prilikom kasnije inspekcije njegovog naslijednika, modela H6,  cijeli tim je bio iznenađen tehnološkim napretkom u proizvodnji. “U odnosu na H5 je to značajan korak naprijed,” kaže Warburton. ”Ako je to uspio Great Wall za 15 mjeseci, onda do 2014.godine mogu napraviti konkurenta Bugatti Veyron.”

idnes.cz

Prevod : Ešref Zaimbegović

 

tačno.net
Autor/ica 13.3.2013. u 20:18