Tone hrvatskog medicinskog otpada završi u BiH

Štefica Galić
Autor/ica 22.10.2014. u 09:05

Tone hrvatskog medicinskog otpada završi u BiH

U Derventi sumnjaju da se pojedina preduzeća u Hrvatskoj oslobađaju medicinskog otpada, šaljući i prodajući ga u BiH da bi izbjegli visoke troškove njegove sterilizacije i tretmana

Četrdeset tona potencijalno zaraznog medicinskog otpada iz Hrvatske završilo je u krugu preduzeća “Pramat plast”, u Derventi, u BiH što je uznemirilo građane.

Ekološka inspekcija utvrdila je da je ovo preduzeće imalo dokumentaciju za prekogranični uvoz otpada, koji nije opasan, ali ne i medicinskog. Zato je pitanje, kako je ovaj materijal uopšte mogao preći državnu granicu.

Naime, kako je objavio RTRS, carinski službenici pregledali su samo dokumentaciju, ali ne i sadržaj opasne pošiljke iz Hrvatske. U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, kažu da carinici rade po principu zelenog, žutog i crvenog puta.

Kako objašnjavaju, ako pošiljka ulazi u zemlju sa naznačenim žutim putem, carinici su dužni samo da pregledaju dokumentaciju, ne i robu, a upravo tako je i bila označena sporna pošiljka, pa se može izvući zaključak da je derventsko preduzeće obmanulo carinike.

U Derventi sumnjaju da se pojedina preduzeća u Hrvatskoj oslobađaju medicinskog otpada, šaljući i prodajući ga u BiH da bi izbjegli visoke troškove njegove sterilizacije i tretmana.

U Inspektoratu RS su obaviješteni o ovom slučaju i njihovi ekološki inspektori su obavili kontrolu.

“Naložili smo da se kompletna pošiljka u roku od 15 dana od dana prijema rešenja vrati preduzeću Tipos Resurs u Hrvatsku i zabranili dalji uvoz i prijem spornih pošiljki”, kaže Dušanka Makivić, portparol Republičkog inspektorata.

Samo u ovoj godini derventski “Pramat plast”, sa istim papirima u BiH je uvezao 23 pošiljke sa ukupno 358 tona otpada, a prošle nedjelje carinici su sa granice vratili jednu pošiljku.

U UIO kažu da nisu u mogućnosti da izvrše fizički pregled sve robe koja ulazi u BiH i da to urade u samo 50 odsto slučajeva, a, izgleda, da se svima ostalima vjeruje na reč.

“Postavite to pitanje EU, oni 97 odsto vjeruju uvoznicima koji uvoze robu u njihovu zemlju. Fizički pregledati sve pošiljke značilo bi kompletnu blokadu svih granica i svih terminala”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BIH.

Tanjug

Štefica Galić
Autor/ica 22.10.2014. u 09:05