Slavljenik Xabi Alonso odveo Španiju u polufinale

Autor/ica 23.6.2012. u 22:40

Iako nisu impresionirali, Španci su u Donjecku s 2:0 savladali Francusku i pridružili se Portugalu i Njemačkoj u polufinalu Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini.

Uvodne minute protekle su u ispitivanju protivničkih snaga, a u šestoj minuti Fabregas je pao u kaznenom prostoru Francuza, no Rizzoli nse nije oglasio. U 10. minuti Iniesta je dao dugu loptu za Fabregasa, no Lloris je bio brži.

Španci su, kako se moglo i pretpostaviti, dugo držali loptu u svojim nogama, dok su Francuzi čekali bar jednu njihovu pogrešku. Do 19. minute niti jedna izglednija prilika, a onda Furija dolazi do vodstva od 1:0.

Alba je probio lijevu stranu, odlično centrirao na drugu stativu, a Xabi Alonso glavom loptu zakucao u mrežu Lyonovog golmana. Benzema je u 26. minuti iz slobodnog udarca puca visoko preko gola. Na drugoj strani, u 29. minuti, u posljednji čas je izblokiran udarac Inieste.

Cabayeov udarac iz slobodnjaka u 32. minuti prva je ozbiljnija prilika Trikolora, no Casillas je loptu uspio zaustaviti. Iniesta je zaprijetio u 38. minuti, ali nije ponovo bio precizan. U finišu prvog dijela Xavi je izveo slobodni udarac, Lloris nije imao problema. U nastavku su izabranici Laurenta Blanca krenuli ofanzivnije, što je ostavilo više prostora aktuelnim svjetskim i evropskim prvacima.

Alonso je u šestoj minuti nastavka loše tukao, a u 59. minuti Francuzi prijete iz jedne kontre. Dobru priliku Francuska je imala u 60. minuti. Ribery je centrirao, Debuchy glavom šutirao malo iznad Casillasovog gola.

Blanc je u 64. minuti uveo Meneza i Nasrija, Del Bosque je uzvratio uvođenjem Pedra i Torresa. Upravo je ispred Chelseajevog napadača Rami izbacio u korner nakon sjajnog ubačaja Pedra s lijeve strane.

Minutu-dvije kasnije dobra prilika za Francusku. Ribery je nakon odličnog soloprodora po lijevoj strani španskog šesnaeterca tukao, iako je bio isuviše ukoso, ali je Casillas ukrotio jednu nezgodnu loptu.

Posljednji Blancov adut bio je Giroud, koji je ušao umjesto M’Vile u zadnjih deset minuta. U posljednjih desetak minuta jalovi napadi Francuza, koji ipak nisu mogli pored jake Španije, koja će u polufinalu igrati protiv Portugala. Prolaz im je ovjerio Alonso drugim golom u 90. minuti, kojeg je postigao s 11 metara. Inače, nogometašu Real Madrida ovo je bio 100. nastup u dresu Furije.

Posljednji četvrtfinalni susret na programu je sutra u Kijevu, a snage će odmjeriti Italija i Engleska. Pobjednik će na noge Njemačkoj, po mnogima glavnom favoritu za osvajanje naslova.

Španija – Francuska 2:0 (Alonso 19, 90 – penal)

Stadion: Donbas Arena, Donjeck, Sudac: Nicola Rizzoli (ITA)
Žuti kartoni: Ramos (ŠPA), Cabaye, Menez (FRA)

ŠPANIJA: Casillas, Piqué, Ramos, Arbeloa, Alba, Iniesta (od 84. Cazorla), Xavi, Fàbregas (od 67. Torres), Alonso, Busquets, Silva (od 65. Pedro)

FRANCUSKA: Lloris, Réveillère, Rami, Koscielny, Clichy, Debuchy (od 64. Menez), Cabaye, Ribéry, Malouda (od 65. Nasri), M’Vila (od 79. Giroud), Benzema.