Nepopustljiva kralježnica

Gradimir Gojer
Autor/ica 31.1.2018. u 09:31

Nepopustljiva kralježnica

Foto: FB

Kada sam prvi put prilazio selu Godočelje prisjećao sam se lirskog naslova odlične proze Janevskog, makedonskoga klasika Selo iza sedam jasenova… Koliko je samo lirske topline već u naslovu ovih moćnih i literarno olimpski svrstanih proza…

Godočelje je rodno selo Esada Kočana, filozofa, učenika i pobornika filozofske škole akademika Ferida Muhića. Ali, to umilno selo svo se svilo oko svojih ukućana, a samo izgleda kao kuća domaćinska, i dan danas, a i u godištima njegovog djetinjstva i mladosti Kočanov je raj u i iz kojeg crpi životodajnu energiju, sokove nektara svekolikih za sve nove borbe u koje će se upuštati već sljedećih dana ponovo…

Godočelje je iznjedrilo novinara Kočana, koji je stvorio jedinstveni nedjeljnik Monitor, jedno od rijetkih medijskih mjesta na svekolikom tlu negdanje nam zajedničke domovine na kojem je moguće slobodno zboriti bez cenzure i bilo kakve autocenzure. Kočan se izborio da na stranama njegovog nedjeljnika svako ko ima što suvislo reći to može učiniti kritički ubojito i otvoreno, bez straha od odmazde vlastodržaca…

U današnjem svijetu skoro gebelsovske propagande Kočanov Monitor je postao duhovno pribježište u kojem okrepu mogu naći oni koji u medijima lagati ne znaju, niti hoće.

Sve to je Esad Kočan, filozof sa pjesničkom, golubijom dušom osigurao svojim suradnicima jednostavno podmećući svoju kralježnicu u najtežim povjesnim trenucima za Crnu Goru i Jugoslaviju. Bio je Kočan hrabar i nepopustljiv, istrajan i dosljedan, ali i aristokratski probirljiv kad su pisanje i pisana ostvarenja u pitanju. Ta nesalomljiva Kočanova kralježnica je veliki danak ovog rijetko talentiranog spisatelja i rijetko dobrog čovjeka na oltar slobode.

Kočan je postao i ostaje prononsirani borac za istinu i pravdu u prostorima gdje caruje neistina i nepravda. Nagrada Duško Kondor za afirmisanje građanske hrabrosti koju mu je dodjelio NVO Gariwo trebala je biti inicijalna da ovom uistinu posebnom, najboljem među nama, prije svega sredina u kojoj je odrastao i afirmirao se, posveti ozbiljnu pozornost, a njegov medij alimentira kao svjetli primjer temeljne ljudske čestitosti i afirmiranja najhumanijih tendencija u prostoru jezika na kojima se razumijemo.
Nažalost,  rijetki su javni djelatnici nepopustljivih kralježnica.

Ali, nađu se. Kao ovaj soj od čovjeka, iz Godočelja!

Gradimir Gojer
Autor/ica 31.1.2018. u 09:31