Univerzitet modernih znanosti u Mostaru: Ideja humanog i održivog razvoja je planetarna i kosmička

tačno.net
Autor/ica 15.2.2016. u 14:24

Univerzitet modernih znanosti u Mostaru: Ideja humanog i održivog razvoja je  planetarna i kosmička

„Univerzitet modernih znanosti se dosta razlikuje od ostalih privatnih univerziteta u Hercegovini. Za razliku od drugih fakulteta, ovdje je fokus na tome da izlažemo vlastita mišljenja kako kroz teorijski pristup tako i kroz praktičnu nastavu. Upravo zbog te činjenice kada završimo fakultet mislim da smo spremni da budemo veoma uspješni na tržištu rada“,  kaže nam Ivana Martić.

Ivana Martić studentica je druge godine Departmana poslovnih resursa Univerziteta modernih znanosti u Mostaru. Za ovaj Univerzitet odlučila se zbog činjenice da se nastava održava u manjim grupama i zato što je kako tvrdi „fokus rada profesora upravo na direktnom radu sa studentima“.

„Mnogo lakše je učiti i usvajati znanje kada je manja grupa učenika, jer u takvim situacijama profesori nam mogu izaći u susret i na sva naša pitanja dati odgovore.“

Univerzitet modernih znanosti – CKM Mostar relativno je nova visokoškolska institucija. Osnovana je prije dvije godine, a nastala je iz organizacije CKM u okviru koje je od 2004. godine djelovala kao centar engleskog ICM-a, renomirane institucije za stručno obrazovanje, Visoka škola za poslovnu ekonomiju kao i  Fakultet za menadžment resursa koji je u sklopu sveučilišta Hercegovina.

Govoreći o nastanku Univerziteta modernih znanosti predsjednik upravnog odbora Edib Šarić ističe da je iza ove institucije turbulentnih jedanest godina.

„Najveći problem bila je zakonska regulativa, budući da smo uvijek korak ispred u cijeloj toj priči. Prvo smo radili za Akademiju iz Londona, nakon toga radili smo kao visoka škola Centar za poslovni menadžment i nakon toga smo registrirani kao Fakultet ili pošto zakon o visokom obrazovanju nije postojao na nivou kantona napravili smo kompromisno rješenje da se više fakulteta udruži sa svojim pravnim subjektivitetima u Univerzitet i tad smo bili u sklopu univerziteta Hercegovina. Kad smo spoznali da se teorija humanog i održivog razvoja koju mi ovdje zagovaramo,  ne može provoditi i na ostalim fakultetima univerziteta Hercegovina, odnosno da ti ostali fakulteti mogu dovesti u pitanje razvoj procesa humanog i održivog razvoja izdvojili smo se i formirali Univerzitet modernih znanosti.“

Upravo je teorija humanog i održivog razvoja, misija i ideja vodilja Univerziteta modernih znanosti. Prema riječima Ediba Šarića u ovoj instituciji nastoji se kod studenta stvoriti svijest da vlastitim promišljanjem mogu mijenjati svijet.

„Cijeli naš kolektiv svim silama se trudi da kroz teoriju humanog i održivog razvoja cijeloj planeti ponudi novi pogled na sva dešavanja u svijetu. Ideja humanog i održivog razvoja je i planetarna i kosmička. Ako ćemo za sto naradnih godina potrošiti sve resurse koje ova zemlja ima, kakve koristi imamo i od elitizma i para? Mi želimo da promjeninimo paradigmu pogleda na život. Želimo novi pogled na uređenje odnosa cijele planete. Ovaj balkanski prostor je zaista rađao ljude koji su takve stvari pokretali. Naš cilj je da instiitucijalno ponudimo nove poglede. Želimo poticati u ljudima ono najbolje. Da buduće generacije odnosno studenti ovog univerziteta ponude rješenja koja neće biti zasnovana na uništavanju tla na kojem živimo.“

Rektor Univerziteta modernih znanosti prof.dr.sc. Marko Matić smatra da se ovaj Univerzitet razlikuje od drugih visokoškolskih institucija jer se u ovoj instituciji ne primjenjuje klasični sustav obrazovanja.

„Univerzitet modernih znanosti je visokoškolska ustanova koja se razvija po najmodernijim principima u svijetu znanosti. Mi ovdje primjenjujemo inovativni model obrazovanja koji treba da odgovori na izazove suvremenih civilizacija. Dakle naš zadatak je da na ovom Univerzitetu proizvedemo ljude koji će sutra biti sposobni da samostalno i odgovorno mogu voditi privredu, znanost i obrazovanje.“

ckm6

prof.dr.sc. Marko Matić

U okviru Univerziteta djeluju tri departmana. Departman prirodnih resursa, nutricionizma i zdravlja, Departman poslovnih resursa i resursa turizma te Departman sigurnosnih studija u okviru kojih se implementuju inovativno-aplikativna znanja kao i vještine koje su praćene znanstveno-istraživačkim djelatnostima koje za cilj imaju stvoriti klimu u kojoj će ljudsko znanje, stručnost i sposobnost biti najvažniji resursi i pokretači ekonomskih i društvenih promjena.

„Kod nas studenti ne traže da nauče ono što već znaju i mi studente ne pitamo šta znaju, već šta ne znaju te kako bi ih tim vještinama podučili.  U tom dijelu smo prepoznatljivi ne od strane nas, već od strane studenata koji tu činjenicu javno potvrđuju u prostorima u kojima rade, stvaraju i djeluju. Dakle, mi želimo i trudimo se na ovom Univerzitetu da nam student bude partner odnosno  da imamo svoj proizvod preko studenta i da taj proizvod zadovolji potrebe prostora i vremena. Iz tih razloga naši studenti se ne zapošljavaju u javnim preduzećima. Većina ih traži posao u u privatnim firmama, a neki imaju i svoje firme.“

Rektor Univerziteta prof.dr.sc. Marko Matić smatra da je njegova uloga na univerzitetu koordinacija i njegov cilj je upravo da student bude osiguran sa najboljom kvalitetom.

„Mi smo mlad univerzitet i trenutačno smo u procesu akreditacije, ali akreditacija nije vrijednost znanja. Akreditacija je znak kvalitete, a drugim riječima to znači da nastavni programi na bazi Univerziteta moraju biti usklađeni sa Bolonjskom deklaracijom. Međutim, nije se dovoljno akreditovati, mi ovdje težimo tome da naši studenti prihvate rad, znanje i odgovornost.“

ckm

Percepcija većeg dijela javnosti je da su privatni fakulteti simboli nepotizma i korupcije odnosno mjesta gdje se diplome o sticanju visoke stručne spreme bez obzira na nivo znanja jednostavno kupuju visokim cijenama školarina.

„Za razliku od drugih fakulteta naš prvi ciklus je jeftiniji nego neke osnovne škole. Dakle, nama nije cilj da zaradimo para. Mi od ovog Univerziteta želimo da stvorimo brend i da stvorimo obrazovane, sposobne, mlade ljude odnosno kadar koji će dugoročno vrijediti. Koncept ljudi koji su osnovali ovaj Univerzitet je drugačiji, ne samo u pristupu nego u životnoj filozofiji. Odgovorno tvrdim da na ovom, za druge neću da govorim, Univerzitetu nema korupcije jer je nama cilj upravo kroz humani i održivi razvoj  da odredimo sudbine života. Kod nas diplomu niko ne može kupiti nego je samo znanjem dobiti.“

Govoreći o uvriježenom mišljenju da većina današnjih studenata ne želi učiti niti sticati znanja kojima bi mogli unaprijediti društvenu i ekonomsku situaciju u Bosni i Hercegovini i regionu, rektor Univerziteta modernih znanosti prof.dr. sc. Matić smatra da takvo mišljenje nije istinito i tačno.

„Problem je u tome što nemaju posla nakon što završe škole. Znamo da u periodu kad se bivša Jugoslavija odnosno Bosna i Hercegovina razvijala, svi oni koji su završavali fakultete imali su radna mjesta. Taj sistem imao je razvijenu socijalnu komponentu pa su se zapošljavali i kadrovi kojima realno tu mjesta nije bilo. Kad se privreda razvija, vi možete zaposliti ljude koji su se orjentisali za one potrebe koje su u tom trenutku neophodne i tražene. Danas je situacija drugačija i to vidimo po statistikama sa biroa. Iz tog razloga teza da studenti neće da uče nije istina ali se postavlja pitanje koliko im znanje nakon fakulteta u ovakvom društvu može koristiti, jer to znanje ne mogu iskoristiti nigdje s obzirom na činjenicu da ne mogu da se zaposle.“

Upravo iz tog razloga Univerzitet modernih znanosti svojim studentima pruža znanja kojima će moći konkurisati na tržištu rada te odgovorno i samostalno kreirati nove poslovne prilike i radna mjesta mijenjajući dosadašnji sistem, ekonomsku te društvenu klimu u Bosni i Hercegovini.

tačno.net
Autor/ica 15.2.2016. u 14:24