Tanja Mravak u programu “Jutro s autorom” na sajmu “Knjige u nišama”

tačno.net
Autor/ica 26.11.2017. u 10:56

Tanja Mravak u programu “Jutro s autorom” na sajmu “Knjige u nišama”

U izdanju zagrebačke izdavačke kuće Hena com objavljena je knjiga priča „Naša žena“ autorice Tanje Mravak. Čekali smo je punih sedam godina nakon što je svojom prvom zbirkom priča „Moramo razgovarati“ (Algoritam, 2010) osvojila brojne nagrade i naklonost čitateljske publike.

Ona je i kraljica Pričigina, festivala usmene književnosti gdje iz godine u godinu publiku uveseljava nesvakidašnjim darom usmenog kazivanja priče.

Nastojala sam obuhvatiti širok spektar žena, da se ne govori uvijek o našoj ženi kao nekakvoj koja je podložna. Znamo da u našem kraju, i uopće u Hrvatskoj, postoje jako uspješne i vrlo pametne i samosvjesne žene. Mislim da je vrijeme da se NAŠA ŽENA počne zvati takva žena, kazala je Mravak na zagrebačkoj promociji njene nove knjige.

Mitskih sedam godina prošlo je od objave prve zbirke priča Tanje Mravak Moramo razgovarati, o kojoj se nije prestalo razgovarati. Zbirka od jedanaest priča Naša žena donosi novu, još veću kvalitetu na, sa četiri nagrade za književnost utvrđenoj, podlozi.

Od jedanaest priča dvije, „Meso“ i „Duša kuće“ govore o ljubavnim vezama, dok ostale govore o različitim obiteljskim odnosima i njihovim akterima, pa bilo to i iz perspektive ljubavnice- manipulantice, kao u antologijskoj naslovnoj priči i psihološkoj studiji.

Teško je opisati s koliko malo riječi Tanja Mravak postiže puno, da to znamo bili bismo ona, a ona ne bi bila jedna i jedina. Minimalnim i nenametljivim jezikom, realističkim sredstvima, uglavnom dijalozima za koje dobar scenarist ubija, Tanjine priče otkrivaju grčeve u likovima i pletu dinamične fabule o životu običnih ljudi u običnim situacijama koje otkrivaju izrečenu ili češće prešućenu, u pravilu unutarnju, osobnu dramu. Zakotrlja se iz nevine situacije groteska, komedija koja nikada nije samo smiješna nego sa sobom donese i nešto melankolije, tuge ili sućuti, empatije i s patološkim – djedom piromanom, recimo.

Ova je knjiga i karta našeg patrijarhata. Likovi imaju jasno zacrtane rodne uloge, neki su im sluge, drugi ih nadilaze, a jedan miš u priči zna biti dovoljan i da se te uloge zamijene. Ove priče govore o sitnicama i njihovim strašnim posljedicama, rekao je o knjizi „Naša žena“ njen urednik Kruno Lokotar koji će s autoricom Tanjom Mravak razgovarati u programu „Jutro s autorom“ Sajma izdavača/nakladnika „Knjige u nišama“u nedjelju, 26. novembra u 10:30 u Bosanskom kulturnom centru.

tačno.net
Autor/ica 26.11.2017. u 10:56