We are all the same, pobjednička fotografija natječaja “Razlike inspirišu”

tačno.net
Autor/ica 28.4.2016. u 19:15

We are all the same, pobjednička fotografija natječaja “Razlike inspirišu”

Haris Begić, autor je najbolje fotografije natječaja “Razlike inspirišu”, prema odluci stručnog žirija. Foto-natječaj je realiziran u partnerstvu projekta “Dijalog za budućnost” koji implementiraju UN agencije (UNICEF, UNDP i UNESCO) u Bosni i Hercegovini i portala Fotografija.ba. Riječ je o projektu koji ima za cilj promovirati suživot, dijalog i razumijevanje među mladim ljudima. Na natječaj je pristiglo više od stotinu fotografija kojima su profesionalni, ali i amaterski fotografi prikazali kako vide razlike i suživot u svojoj sredini, postojanje prostora za dijalog, odnosno načine izgradnje razumijevanja i tolerancije.

A o svom viđenju razlika i temi fotografije, Haris Begić iz Sarajeva, autor pobjedničke fotografije, kaže: “U Sarajevu sam živio na Ciglanama, nedaleko od poznatog romskog naselja Gorica. Često sam viđao djecu kako igraju fudbal. To je plato na kojem nikada nije bilo bitno ko je kakve boje, nego ko je u većoj formi. Te su me scene znale fascinirati, pa sam odlučio ilustrovati svoju emociju.”

Članovi žirija su bili: Melisa Durak Buljubašić (UNDP), Nela Kačmarčik (UNICEF), Siniša Šešum (UNESCO) i Dejan Đurić (Fotogafija.ba). Cilj natječaja je promoviranje i dizanje svijesti javnosti o važnosti promoviranja dijaloga, tolerancije i suživota u cijeloj Bosni i Hercegovini, a selekciju pristiglih fotografija možete pogledati u galeriji na: http://fotografija.ba/dijalogzabuducnost/

***

O PROJEKTU

 

Projekat “Dijalog za budućnost”, koji predstavlja zajedničku inicijativu Predsjedništva BiH i Ujedinjenih nacija (UN), a koju implementiraju Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF) i Organizacija UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), nastao je ciljem stvaranja prostora za dijalog koji će omogućiti proces izgradnje razumijevanja u cijeloj zemlji, promoviranje suživota i poštivanje različitosti.

 

Osim toga, cilj je povećavanje učešća, svijesti i utjecaja mladih u dijalogu o politikama vezanim za pitanja koja utječu na program razvoja i reforme u BiH, te osiguravanje da obrazovanje podržava veću društvenu koheziju i da građani i zajednice ostvaruju zajedničke ciljeve u pogledu izgradnje suživota putem kulture.

Opći strateški učinak ovog projekta je umanjiti opasnost ponovnog sukoba i nasilja, promoviranjem mirnog suživota kroz povjerenje, poštivanje različitosti, te jačanje građanskog i interkulturnog dijaloga među građanima, posebno mladima. Tako ključni rezultati ovog projekta uključuju jačanje domaćih kapaciteta za postizanje mira kroz dijalog i promjenu politike, te jačanje javne percepcije i stavova u svrhu postizanja otvorenog dijaloga između građana i društvenih zajednica u BiH.

tačno.net
Autor/ica 28.4.2016. u 19:15