U FBiH stupio na snagu Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine

tačno.net
Autor/ica 18.9.2014. u 14:47

U FBiH stupio na snagu Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine

U Federaciji Bosne i Hercegovine stupio je na snagu Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine kaznenim djelom, koji će se početi primjenjivati nakon polugodišnjeg pripremnog perioda, saopćeno je iz Federalnog ministarstva pravde.

U saopćenju se navodi kako se radi o najvažnijem anti-korupcijskom zakonskom propisu na kojem je Vlada Federacije BiH radila skoro tri posljednje godine do njegovog usvajanja u svibnju ove godine.

Ovim zakonom po prvi put u Federaciji BiH stvorene su pravne, institucionalne i organizacijske pretpostavke za sveobuhvatno oduzimanje svakog oblika imovine od onih koji su stekli imovinsku korist iz kaznenih djela.

“Ovim zakonom će se oduzimati svaki oblik kriminalno stečene imovine, bilo da se radi o pokretnoj ili nepokretnoj imovini, potraživanjima ili poslovnim udjelima, vrijednosnim papirima (dionicama), novcu, umjetninama, plemenitim metalima i dragom kamenju, kojima raspolaže ili su pod kontrolom počinitelja kaznenog djela ili sa njom povezane osobe”, navodi se u saopćenju.

Ističe se da se ovim zakonom omogućava oduzimanje kriminalno stečene imovine, ne samo od onih koji su počinili kazneno djelo i stekli imovinsku korist nego i tzv. “povezanih osoba“ na koje je takva imovina prenesena s ciljem prikrivanja i onemogućavanja oduzimanja.

U saopćenju se navodi da tako nešto do sada nije bilo moguće, “što su brojni kriminalci i tajkuni vješto koristili pa čak i iz zatvorskih ćelija potpisivali ugovore o prijenosu imovine na svoju rodbinu i suučesnike“. Takvoj praksi, novim zakonom, staje se u kraj.

Zakonom se po prvi put uvodi i institut financijske istrage kojom će tužitelji u okviru postupka za oduzimanje nezakonito stečene imovine moći utvrditi opseg i strukturu zakonitih prihoda neke fizičke ili pravne osobe kako bi se utvrdilo stvarno porijeklo imovine kojom ti subjekti raspolažu i omogućilo podnošenje zahtjeva sudu za privremeno ili trajno oduzimanje imovine za koju se sumnja da je stečena kriminalom. To znači da je sud jedini organ nadležan za ograničavanje ustavnog prava građana na mirno uživanje imovine i da niti jedan drugi organ nema ovlaštenje za takvo postupanje.

Dakle, navodi se u saopćenju, samo sud je taj koji može oduzeti imovinu bilo privremeno ili trajno.

U cilju stvaranja institucionalnih kapaciteta za primjenu ovog zakona u praksi, Vlada Federacije BiH je, na sjednici od 16. septembra, donijela odluku o pokretanju procedure za imenovanje ravnatelja Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom koja treba biti servis sudovima u Federaciji BiH u provođenju postupaka za privremeno i trajno oduzimanje imovine, čuvanje takve imovine, javnu prodaju oduzete imovine i druge poslove koji su zakonom stavljeni u nadležnost ovoj agenciji, pri čemu ova institucija nema bilo kakvu nadležnost nad provođenjem istraga koje su u isključivoj nadležnosti tužiteljstava.

“Smatramo kako će svojim djelovanjem Agencija značajno olakšati rad pravosudnim organima tijekom postupanja po odredbama Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine kaznenim djelom i da će rezultati primjene ovog zakona vrlo brzo biti prepoznati u vidu broja slučajeva u kojima je oduzeta kriminalno stečena imovina, i vrijednosti novca koji je uplaćen u budžet Federacije BiH nakon oduzimanja i prodaje takve imovine”, navodi se u saopćenju.

Iz Federalnog ministarstva pravde podsjećaju javnost kako je donošenjem ovog zakona ispunjen jedan od vrlo važnih uvjeta na putu naše države ka članstvu u Europskoj uniji, jer je nepostojanje adekvatnog zakonskog okvira i institucija za upravljanje oduzetom imovinom redovito bilo isticano kao veliki nedostatak u izvješćima Europske komisije o napretku BiH i ispunjavanju EU standarda u oblasti vladavine prava.

klix.ba

tačno.net
Autor/ica 18.9.2014. u 14:47