Đoković u finalu Australian Opena, ni Federer nije mogao zaustaviti dominaciju

Autor/ica 28.1.2016. u 13:09

Niz je počeo prošle godine na Australian Openu gdje se okitio titulom. Od tada do ovogodišnjeg Australian Opena stigao je do finala na svakom turniru na kojem je igrao. Jednostavno, najbolji teniser svijeta Novak Đoković djeluje nezaustavljivo. Ni veliki Roger Federer nije zaustavio niz. Popularni Nole je slavio rezultatom 3:1 (6:1, 6:2, 3:6, 6:3) u setovima.

Ovo je 17. uzastopno finale Novaka Đokovića. Time je izjednačio niz Rogera Federera iz 2005. i 2006. godine, a ispred njega je ostao samo Ivan Lendl koji je niz napravio 1981. i 1982. godine. Ovdje se računaju uspjesi tenisera od 1968. godine.

Srbijanski teniser je pobjedom nad švicarskim teniserom stigao do devete pobjede u 15 okršaja ova dva tenisera na Grand Slam turnirima, a ukupno 23. pobjede u svim duelima. Do sada su bili izjednačeni – bilo je 22:22 u međusobnom omjeru.

Činilo se da će Đoković slaviti mnogo lakše od očekivanog nakon što je fenomenalno odigrao prva dva seta. Odmah u prvom setu napravio je dva brejka, bez problema odradio svoje servise i set zaključio rezultatom 6:1.

Ni drugi set nije bio teži. Ponovo dva brejka i nepogrešivi servisi za 6:2 u setu, a onda je Federer počeo pružati otpor u trećem setu kada se igralo game za game pri čemu je Federer napravio brejk i na kraju slavio s 6:3.

Ipak, to je bilo sve. Nije Nole lako otvorio četvrti set, ali nije bilo puno neizvjesnosti i Đoković je osvojio set rezultatom 6.3 za konačnu pobjedu 3:1

Đoković će u finalu igrati protiv boljeg iz duela Miloša Raonića i Andyja Murrayja koji se sastaju sutra u 9:30 sati.