Izraelski desničar u usponu – Bennett – Buldožer

tačno.net
Autor/ica 9.1.2013. u 09:06

Izraelski desničar u usponu – Bennett – Buldožer

Samosvjesni Naftali Bennett: Mladi političar ugrožava Netanjahua

By: Raniah Salloum

Neposredno pred izbore u Izraelu pada Benjamin Netanjahu u anketama: On dobija opasnu konkurenciju sa desna. Upravo njegov nekadašnji bliski saradnik, mladi multimilioner Naftali Bennett, oduzima glasove premijeru – on boduje sa još ekstremnijim pozicijama prema palestinskom pitanju.

Zapravo je izgledalo kao da će izraelski premijer Benjamin Netanjahu na izborima 22. januara ostvariti rekordnu pobjedu. Međutim sada mu neko kvari te planove: Naftali Bennett, čovjek, koji je kao šef izbornog štaba, pomogao da se Netanjahu vrati na vlast.

Tek u novembru, preuzeo je Bennett, na opšte iznenađenje, rukovođenje malom desničarskom partijom  Habajit Hajehudi – prevedeno Jevrejska kuća. Pritom se Bennett bez milosti izborio protiv svoga partijskog druga, koji je osim što je ministar također i rabin i koji je Bennetta vjenčao.

Nakon nadmoćne pobjede vodi Bennett partiju ka razantnom usponu – na račun Netanjahuovog Likud-Neitenu bloka. U anketama je on već na trećem mjestu sa oko 15 od 120 mjesta u Knesetu. Ako se trend nastavi mogli bi postati drugom najjačom snagom.

Netanjahuov Likud-Beiteinu istovremeno stalno gubi pozicije. Umjesto sadašnja 42 mjesta leže u anketama samo još oko 34 mjesta. U izbornoj kampanji počinje Netanjahu sada napadati Bennetta. Novopečeni političar je iznenada postao njegov najopasniji protivnik.

Multimilioner sa 33 godine

Sve što je politički novajlija Bennett započne izgleda da mu i uspije. Ovaj četrdesetogodišnjak, sin američkog doseljenika iz San Francisca, ima za sobom već više uspješnih karijera.

Prvo je bio vojnik u dvije elitne formacije izraelske armije. Kao i Netanjahu služio je u antiterorističkoj jedinici Sajeret-Matkal. On je i dalje tamo rezervni oficir u rangu majora. Poslije vojne službe i studija prava odlazi  u New York. Tamo osniva jednu software firmu koju nekoliko godina kasnije prodaje za 145 miliona dolara. Sa 33 godine već je bio obezbjeđen. Potom je pisao kolumnu savjeta za poduzetnike u izraelskim novinama “Haaretz”.

“Kada padaju rakete na izraelske gradove i približavaju se centru zemlje izgleda dosadna rutina jedne razvijene firme kao prokletstvo”, pisao je u svojoj kolumni u julu 2006. godine. Drugi libanonski rat bio je upravo započeo. To je dalo životu Naftali Bennetta novi pravac.

Iz libanonskog rata u politiku

Bennet je bio regrutovan kao i hiljade drugih Izraelaca. Kad je Izrael umarširao u Libanon poginuo je njegov najbolji prijatelj. Potrešen vratio se Bennett iz rata. “Kao mnogi rezervisti imao je osjećaj da on mora rehabilitirati zemlju nakon ruiniranja koje je upravo doživio”, pisao je izraelski novinar Ari Shavit.

Povratnik iz rata otišao je u politiku. Upravo vođa opzicije Benjamin Netanjahu angažovao je tada 34-godišnjeg i politički neiskusnog Bennetta – kao svoju desnu ruku. Dvije godine je Bennett, kao šef izbornog štaba, obavljao neumorno najteže poslove za Netanjahua. Godinu dana kasnije, neposredno prije Netanjahuovog imenovanja za premijera, Bennett odlazi. Govorilo se da se posvađao sa Netanjahuovom suprugom, koja važi kao vrlo teška.

Bennett postaje jedan od najžeščih kritičara Netanjahua. Premijer Netanjahu se, na pritisak US-predsjednika Obame, izjašnjava za privremeno obustavljanje izgradnje naselja u zapadnom Jordanu, što u praksi nije bilo ni provedeno. Bennett postaje predsjednik naseljenika. Pritom on uopšte ne živi u nekom od tih naselja. On se zauzima ne za ortodoksni ali za jedan moderni jevrejski patriotizam. Njegov dom je u Raanana kod Tel Aviva, u izraelskom Silicon Valley.

Palestinsku državu Bennett odbija

Budućnost zapadnog Jordana je još uvijek Bennettova tema. 60% te oblasti, tzv. “Areal C”, u kojoj prema procjenama UNO živi oko 150.000 Palestinaca, želi Bennett anektirati. On ne prihvata palestinsku državu. “Moramo se pitati šta je za nas ispravno. Svijet će nas doduše osuditi – ali potom to jednostavno akceptirati”, kaže on u jednom intervjuu sa “Time of Israel”.

Bennettov uspon pokazuje koliko daleko u desno je otišao Izrael proteklih godina. Njegovi radikalni zahtjevi su prihvatljivi u društvu. On gura Netanjahua u izbornoj borbi još dalje u desno.

Niti  Netanjahu ne govori više o stvaranju dvije države. Neposredno pred Božič dozvolio je premijer nova naselja upravo u tzv. “E-1” oblasti u istočnom Jerusalemu, gdje bi buduća palestinska država htjela napraviti svoj glavni grad.

Ustvari niti Bennet neće moći osporiti Netanjahuu funkciju premijera. Međutim mladi političar mogao bi postati važan faktor u koalicionim pregovorima. Bennett je već izjavio da ga intersuje ministarstvo stanogradnje, gde može imati uticaj na politiku naseljavanja.

Sa uobičajenim samopouzdanjem rekao je Bennett o Netanjahuu u intervjuu “Times”: “On je dobar čovjek. Njegovo srce je na pravom mjestu.” Ipak ponekad premijer pada suviše pod uticaj međunarodne zajednice i povlaći se – kao u pitanjima Palestine. “Mi vidimo našu ulogu u tome da ga izvana ojačamo”, rekao je Bennett o sebi i svojoj partiji.

Tek poslije izbora on će početi vršiti pritisak na Netanjahua.

spiegel.de

Preveo: Ešref Zaimbegović

 

tačno.net
Autor/ica 9.1.2013. u 09:06