Trumpovo protivljenje: NUKLEARNI SPORAZUM

Saeid Abedpour
Autor/ica 18.10.2017. u 13:22

Trumpovo protivljenje: NUKLEARNI SPORAZUM

foto: NRO

Niti jedan današnji politički dužnosnik u svijetu ne radi protiv vlastite države u tolikoj mjeri kao što to čini TRUMP. Američki predsjednik smatra kako politika ima sličnosti sa trgovinom. Poput pravog šoumena Trump koristi svaku priliku za prijetnje, huškanje, i stvaranje tenzija kako bi unio živost na tržište oružjem te prodao na milijarde oružja Saudijskoj Arabiji, Qataru i UAE-u i itd. A ovo se može samo stvaranjem potencijalnih neprijatelja kao npr. Irana. U onoj mjeri u kojoj se neprijateljstvo između SAD-a i Irana bude produbljivalo u tolikoj mjeri će rasti i prodaja oružja u regionu Perzijskog zaljeva. A kupoprodaja je jedino što Trump smatra politikom.

Posljednji takav primjer koji je daleko od zdravog razuma je Trumpovo istupanje u prošli petak vezano za Iran i program NUKLEARNI SPORAZUM. Ovakvim istupom američki predsjednik je pucao u samog sebe i Ameriku uvukao u igru „gubitak-gubitak. Osim što je u svom izlaganju iransku naciju nazvao teroristima Trump je pokazao da ne uočava razliku između nacije i vlasti jedne zemlje. On smatra da NUKLEARNI SPORAZUM ide na štetu Amerike te je na tragu toga o Iranu kazao: „Oni su veliki pregovarači i pregovarali su o sporazumu koji je za njih odličan ali je veoma loš po Ameriku“. Upravo ova rečenica zapravo predstavlja priznanje o porazu Amerike vezano za NUKLEARNI SPORAZUM. SPORAZUM je Americi oduzeo priliku direktne vojne konfrontacije sa Iranom što se nimalo ne dopada američkom predsjedniku.

Ukratko kazano u svom izlaganju od petka Trump je insistirao kako se Iran ne pridržava NUKLEARNI SPORAZUM-a, igra se sa vatrom, kako Iran želi okupirati Irak, kako je Iran glavni pokrovitelj terorizma te je i sam Iran jedna teroristička i buntovna država.

Trumpovo izlaganje sadrži jednu jednostavnu istinu koja američkom predsjedniku očito nije poznata. NUKLEARNI je sporazum koji prema riječima Federice Mogherini, Visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Evropske unije, nije sklopljen između dvije države i jedna država ga ne može jednostrano ukinuti. Zapravo, predsjednik niti jedne zemlje ne može ukinuti ovaj sporazum je usvojilo Vijeće sigurnosti UN-a i samo ta Institucija ima pravo odlučivanja o NUKLEARNI -u. Sporazum je kako se kaže u zajedničkom saopćenju Therese May, Angele Merkel i Emmanuela Macrona plod trinaestogodišnje diplomacije te predstavlja važan korak na putu uvjerenosti o nepostojanju devijacija u pogledu iranskog nuklearnog programa.

Ali uza sve ovo treba se osvrnuti i na Trumpov oštri ton tokom izlaganja. Očekivalo se kako će Trump u izlaganju od petka kazati mnogo toga. Mnogi su kazali kako američki predsjednik ima ozbiljnu namjeru suprotstaviti se NUKLEARNI SPORAZUM-u te da će u svom izlaganju istupiti iz SPORAZUM -a; također kako njegovo neprijateljstvo prema Iranu seže tako daleko da će, zasigurno, trupe „Čuvara islamske revolucije“ ubrojati u terorističke grupe ali se ništa od toga nije dogodilo. Sve je prepustio Kongresu a nije se osvrnuo ni na terorizam Čuvara islamske revolucije -a. Nesumnjivo je da ovo predstavlja Trumpovo povlačenje a zašto je, uopće, došlo do ovog koraka unazad? Koji su faktori utjecali na ovaj korak?

Trump je bio izložen pritisku američkog državnog sekretara Tillersona, njegovog prethodnika Johna Kerriya te američkog ministra odbrane Mattisa da ne istupi iz SPORAZUM -a i da se okane nerazumnih postupaka. Uz Trumpa su bili Bolton, Nikki Haley i cionistički lobi. Joe Biden, član Obamine administracije, je o ovome kazao: „Ako SPORAZUM dovedemo u opasnost nije Iran taj koji će biti izolovan već će to voditi ka izolaciji Amerike. John Kerry je, također, kazao: „Trumpova je odluka pogubna. Ovaj bi korak doveo u opasnost američku nacionalnu sigurnost kao i američke saveznike.

U svom izlaganju Trump se osvrnuo na iranski raketni program smatrajući ga segmentom kršenja SPORAZUM -a. Iranski raketni program nije u sklopu SPORAZUM -a niti je to spomenuto u ovom sporazumu. Iranski raketni program je odbrambeni ali je Vijeće sigurnosti UN-a u rezoluciji nakon postignutog nuklearnog sporazuma zabranilo Iranu eksperimente balističkim raketama sa nuklearnom bojevom glavom.

Iranski predsjednik, Hassan Rouhani, je istakao kako će se njegova zemlja pridržavati SPORAZUM -a kao i do sada te da je Amerika ostala usamljena. O SPORAZUM -u se više ne može pregovarati niti mu se može dodavati bilo kakav aneks. Iranski je predsjednik kritikovao Trumpove riječi kako je „iranski narod žrtva vlasti“ te kazao kako Amerika ne može stvoriti distancu između nacije i vlasti niti može stvoriti distancu između iranskog naroda i njegovog poštovanog istaknutog vjerskog lidera.

Trump neće uspjeti u nastojanjima za ukidanjem SPORAZUM -a. Američki predsjednik će možda uspjeti preko kongresa uvesti veće sankcije Iranu a to je kontinuirana američka politika prema Iranu u posljednjih 38 godina. Premda Trump u političkom smislu čini nerazumne postupke ali je u trgovinskom smislu veoma uspješan. Nema sumnje da će Trumpovi napadi na Iran i „teroriste“ te nazivanje Irana buntovničkim predstavljati podstrek za veću kupovinu američkog oružja i ratne opreme. A region Bliskog istoka će sve više i više biti izložen tenzijama čiji će glavni faktor, zapravo, biti podrška arapskih zemalja buntovničkim terorističkim skupinama.

Saeid Abedpour
Autor/ica 18.10.2017. u 13:22