Naša stranka Tuzla: Tražimo ekonomska i ekološka rješenja za Termoelektranu Tuzla

tačno.net
Autor/ica 23.7.2015. u 12:58

Naša stranka Tuzla: Tražimo ekonomska i ekološka rješenja za Termoelektranu Tuzla

Dodatno kašnjenje izgradnje Bloka 7, za čiju izgradnju je procedura trebala biti završena još 2013. godine, te periodično gašenje blokova 3, 4, 5 i 6 sigurno će usloviti smanjenje proizvodne električne energije, a što će izazvati redukcije i uvoz i poskupljenje električne energije, navedeno je u saopštenju, koje potpisuje Gradski odbor Naše stranke Tuzla povodom najava iz Vlade FBiH i Vijeća ministara da će se dodatno odgoditi početak izgradnje Bloka 7.

“Pored smanjenja proizvodnih kapaciteta, odgađanje izgradnje Bloka 7 ima i ekološke posljedice, jer on treba da zamijeni stare blokove, koji su sadašnjim načinom rada već  uveliko prekoračili granice zagađenja po standardima Evropske unije. Trenutnim načinom rada TE stvara brojne probleme, naročito građanima koji žive u neposrednoj blizini, dok je za Blok 7 planirano da bude izgrađen po ekološkim standardima EU”, kazao je Semir Ahmetbegović, predsjednik GO NS Tuzla.

“Blokovi 3 i 4 su kongeneracijski blokovi, što znači da pored električne energije proizvode i toplinsku energiju za sistem daljinskog zagrijavanja Tuzle i Lukavca. Prema nama dostupnim informacijama, ovi blokovi izlaze iz proizvodnje najkasnije do 2020. Ako se na vrijeme ne nađe alternativa, njihovim gašenjem dovodi se u pitanje grijanje za Tuzlu i Lukavac”, dodao je Ahmetbegović.

“Uvjereni smo da je revitalizacija postojećih i izgradnja novog bloka u TE i ekološki i ekonomski opravdan pristup. Rekonstrukcija i revitalizacija kongeneracijskog načina proizvodnje značit će uštedu goriva (najmanje 25%), sigurnost napajanja, smanjenje emisije štetnih plinova, korištenje lokalnih goriva, ali i smanjenje kupovine i prodaju viškova energije. Grad Tuzla i TE trenutno nemaju sistem za prečišćavanje otpadnih voda. Zajedničkim projektom i izgradnjom sistema, pri rekonstrukciji proizvodnih pogona, riješio bi se ogroman ekološki problem u slivu rijeke Spreče”, pojasnio je.

“Deponije pepela i šljake, koje su takođe veliki problem, bi mogle, izradom odgovarajućih projekata, dobiti širu upotrebnu vrijednost. Korisno bi bilo proširenje silosa za prikupljanje pepela u TE Tuzla, koji ima upotrebnu vrijednost u građevinarstvu, posebno u cestogradnji, o čemu svjedoče projekti u okruženju i evropskim zemljama. Za to su potrebna ulaganja, ali ulaganja znače, pored rješavanja ekoloških problema, i sigurnu novu zaradu, očuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta”, zaključio je Ahmetbegović.

tačno.net
Autor/ica 23.7.2015. u 12:58