Teletović dobio drugu šansu, zaslužio poštovanje saigrača

Autor/ica 7.1.2013. u 10:04

U šest utakmica otkad je P.J. Carlesmo preuzeo NBA ekipu Brooklyn Netse, bh. reprezentativac Mirza Teletović dobija sve više minuta za igru, a svojim performansama je zaslužio poštovanje saigrača. Mirza je dobro zamijenio povrijeđenog Chrisa Humphriesa, piše New York Daily News.

Centar Sacramento Kingsa, DeMarcus Cousins je tokom meča protiv Brooklyn Netsa u subotu pokušao šutirati prema košu, ali se na njegovoj putanji pojavio Teletović i izblokirao šut. Publika u Barclays Centru je gromoglasno pozdravila taj potez, a njegovi saigrači su dolsovno poludjeli.

“Mirza je ponekad najbolji igrač na treningu. Vjerujte mi, on zna igrati, samo mu je trebala prilika da to pokaže”, rekao je rezervista MarShon Brooks.

Teletović sada ima priliku pokazati svoje znanje i opravdati investiciju Netsa koji su u osvježenje svog rostera uložili oko 330 milliona dolara. Na Teletovićev transfer su potrošena dva miliona dolara. Mirza će za trogodišnji ugovor zaraditi oko 9,8 miliona dolara.

Ljudi iz svijeta košarke me ne poznaju. Vjeruju da šutiram trice, ali ja mogu mnogo više od toga. Mogu pomoći ekipi na različite načine”, rekao je Teletović nakon pobjede nad Kingsima rezultatom 113:93, u kojoj je postigao 14 poena. Od njega se svakako više očekivalo s obzirom na to da je u 28 utakmica nastupio 13 puta i postigao 28 poena. Kada je Avery Johnson otpušten zbog skora 14-14, ekipu je preuzeo P.J. Carlesimo i dao priliku Teletoviću, koji ju je i iskoristio.

Pod Carlesimovim vodstvom Netsi su upisali pet pobjeda i jedan poraz. Napad se poboljšao i postao sedmi u NBA ligi u šest posljednjih utakmica, a deseti u dosadašnjem dijelu sezone. Netsi postižu i prosječno sedam poena više pod Carlesimovim vodstvom (102,8) u odnosu na njihov ukupni prosjek u sezoni (95,8).

Jedina promjena koju je Carlesimo uveo je više pick-and-rollova za Brooka Lopeza. Carlesimo se odlučuje koristiti više igrača, tako da su dodatne minute dobili Brooks i rookie Tyshawn Taylor. Teletović je zauzeo mjesto povrijeđenog Humphriesa, no, dobrim igrama je bh. reprezentativac dobio i veću minutažu, a porastao je i njegov rejting. Važno je i to što je zaslužio poštovanje saigrača.

“Znamo da rezerve mogu igrati dobro i da im je teško, ali dobili su šansu i iskoristili je. Mirza je možda dobio priliku zbog Humphriesove povrede, ali je odigrao dobro i zaslužio je šansu. To je pomoglo našem timu”, rekao je košarkaš Netsa Deron Williams.