Zašto on nikako ne shvaća što mu pokušavate reći

tačno.net
Autor/ica 22.6.2013. u 09:08

Zašto on nikako ne shvaća što mu pokušavate reći

Ako vam se ponekad čini da biste, kada mu želite nešto diskretno natuknuti, zapravo trebali posegnuti za svjetlećim neonskim znakom koji ga upućuje na to što ste htjeli reći ili ako vam se čini da biste svaki puta kada vodite neku raspravu doslovce trebali nacrtati što zapravo želite reći – onda niste daleko od prave istine. Muškarcima je duplo teže odgonetnuti emocije iz ženskih očiju nego li iz muških, tvrdi najnovije istraživanje.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Duisburg-Essenu u Njemačkoj proveli su istraživanje na 22 muške osobe starosti od 21 do 52 godine. Njima su pokazali 36 fotografija s očima (18 ženskih i 18 muških) i zamolili su ih da odrede emotivno stanje osobe na slici, koje je bilo ili “nepovjerljivo” ili “uplašeno”. Dok su oni razmišljali, znanstvenici su istovremeno snimali njihov mozak. Muškima je trebalo puno dulje vremena i puno im je teže bilo odgonetnuti emocije iz ženskih očiju. A i rezultat skena njihovih mozgova pokazao je slično: područje mozga koje se bavi emocijama je bilo puno aktivnije kada su sudionici analizirali muške oči nego li ženske.

To, dakle, objašnjava zašto on, kad mu vi dobacite “Ne mogu vjerovati što si upravo  napravio” pogled, to nekako protumači kao “Definitivno bismo mogli na pizzu kasnije”. U mnogo slučajeva on naprosto ne zna prepoznati suptilne znakove koje mu šaljete, no to ne znači da vas ne razumije. Ovo istraživanje su zapravo dobre vijesti jer žene, kada ih muškarci ne razumiju ili ignoriraju, obično to osobno shvaćaju. Ali to je zaista zato što imamo drugačiji sklop u glavi.

Iako on možda ne zna od prve pogoditi vaše emotivno stanje iz vašeg pogleda, postoje načini kako poboljšati komunikaciju između vas dvoje:

Prave riječi u pravo vrijeme

Koliko god vam bilo primamljivo početi mu “kvocati” kad zakasni sat vremena na večeru ili neki dogovor, prvo duboko udahnite i pričekajte sve dok ne budete sposobni mirno i racionalno objasniti zbog čega ste uzrujani. Ne kažemo da mu morate prešutjeti sve što mu imate za reći, ali taj intenzitet i napadački stav mogu izazvati kontraefekt i izazvati još više problema. Recite sve što mislite, ali pričekajte da se malo smirite, umjesto da u efektu svašta izgovarate.

Klonite se određenih riječi

I ne ne mislimo na psovke, to se podrazumijeva. Kada mu želite dati do znanja da ste uzrujani, izbjegavajte riječi kao što su “nikad” i “uvijek” dok opisujete njihovo ponašanje. One će ga automatski dovesti u defenzivni položaj, pa postoji velika šansa da neće htjeti čuti što imate za reći. Ako ne želite da se isključi nakon prve vaše rečenice, radije se fokusirajte na to da mu objasnite zašto su vas određena situacija ili ponašanje razljutili, umjesto da ga optužujete da nešto stalno radi.

Budite spremni ponoviti sve što ste rekli

U vezama, pogotovo u početku, postoji mnogo šansi i prilika za nesporazume – možda se ne poznajete još dovoljno dugo ili dovoljno dobro. Zato se nemojte čuditi ako se nađete u situaciji gdje neke stvari koje vam smetaju morate objašnjavati i više od jednog puta (recimo što mrzite kad dolazi pred jutro kući ili što uvijek kasni…). Ponekad ako mu kažete što vas muči jednom, ne znači da ste riješili problem. Ponekad i mi i oni trebamo čuti više puta što neka osoba želi i očekuje – ne zato što im/nam nije stalo do nas/njih, već zato što ljudi ne usvajaju novu vrstu ponašanja tako brzo.

Otkrijte zašto dolazi do nesporazuma

Ako je on potpuno krivo protumačio situaciju – primjerice vašu protestnu šutnju je protumačio kao da vam ne smeta što je otkazao dogovor s vama radi izlaska s dečkima – pomoći vam može da se vratite na sami početak i shvatite gdje ste oboje pogriješili. Porazgovarajte o svemu, bez obzira na to koliko to neugodno bilo. Prvo ga pitajte što je on to čuo i na temelju čega je protumačio krivo situaciju. Možda ste vi rekli “Dobro, idi.” sarkastičnim tonom koji on nije prepoznao i protumačio kao odobravanje. Kad vidite kako ste oboje interpretirali nešto krivo, tek ćete tada shvatiti gdje je nastao problem u komunikaciji i kako ga idući puta izbjeći.

Potaknite razgovor kad ste zbunjeni

Niste sigurni znači li njegova šutnja da je ljut ili se naprosto isključio? Pitajte ga. U pravilu, je to jedini način da budete u potpunosti sigurni što on misli i osjeća. Recimo da ste ga upitali neko osobno pitanje, a on samo pogleda dolje u pod. Ponekad možete to prokomentirati. Recite nešto što neće zvučati kao daljnji napad: “Nadam se da ti nije sad neugodno, jer mi se čini kao da izbjegavaš odgovoriti na pitanje.” To će vam pomoći da sami ne donosite krive zaključke i još više potencirate problem. Potaknite ga i da on napravi isto kad ne zna što vi mislite. S vremenom, oboje ćete naučiti bolje čitati međusobne emocije.

tačno.net
Autor/ica 22.6.2013. u 09:08