Kultura poricanja ne dozvoljava da zatvorimo stranicu o prošlosti (Video)
Izdvajamo
- Suočeni s kulturom poricanja i 24 godine poslije završetka rata moramo zato stalno govoriti o suočavanju s prošlošću.
Povezani članci
- Dodik u Hagu: “Za rat u Bosni krivi su muslimani”
- Odlazak argentinskog genija
- Esad Bajtal: Mudrost, Hrabrost, Umjerenost i Pravičnost – ključne vrline bivanja
- „Bura u čaši vode“ među političkim autsajderima
- Sonja Biserko: Bosna za Zapad nije strateško, ona je više moralno pitanje
- Nermin Nikšić: Ponosan sam na sve što smo uradili za radnike Krivaje
foto šg
Centar za kritičko mišljenje, portal Tacno.net i Fondacija Friedrich Ebert organizirali su tribinu na temu “Kultura sjećanja i 9. maj” u Mostaru, u hotelu Bristol, 9. maja 2019. godine.
Govorili su: Irma Baralija, filozofkinja, Husein Oručević, politolog i aktivista, Nerzuk Ćurak, profesor na Fakultetu političkih nauka Sarajevo, Edin Pobrić, profesor na Filozofskom fakultetu Sarajevo, fra Ivan Šarčević, profesor na Franjevačkoj teologiji Sarajevo, Asim Mujkić, profesor na Fakultetu političkih nauka Sarajevo, a moderirao je Nikola Vučić.
Zašto je važno kritički suočiti se s prošlošću? Zašto bez tog procesa nije moguće krenuti naprijed? Zašto politika potiskuje i potire kritički odnos prema prošlosti? Kultura sjećanja kao najveći rezultat pobjede 9. maja 1945. Kultura sjećanja kao temelj moderne Evrope u kontekstu Dana Evrope. Kultura sjećanja i suočavanje s prošlošću kao uslov približavanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji. Kultura sjećanja na 9. maj tokom devedestih godina na prostoru bivše Jugoslavije. Kultura poricanja zločina kao neprihvaćanje vrijednosti zapadne civilizacije.