Protest desničara u Beogradu zbog evropskog plana za Srbiju i Kosovo

foto: rse

U Beogradu je 7. marta na platou ispred Filozofskog fakulteta održan protest desničara protiv evropskog plana za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova.

Protest je preko ruske mreže Telegram, između ostalih, najavila i neregistrovana ultra desničarska organizacija “Narodna patrola”, koja je ranije organizovala proteste zbog politike Vlade Srbije prema Kosovu.

Govornici su se predstavili kao studenti sa različitih fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Stefan Simonović, koji se predstavio kao student Filozofskog fakulteta u Beogradu, rekao je da evropski plan za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova znači “propast za Srbiju”.

Simonović je ranije nastupao ispred udruženja “Srpska omladina za Kosmet” zajedno sa desničarskim političkim strankama.

“Zahtevamo momentalni prekid svih pregovora i razgovora u okviru francusko-nemačkog plana”, rekao je sa govornice Simonović.

Evropski plan za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova poznat je kao francusko-nemački.

Lideri Srbije i Kosova su u Briselu su 27. februara izrazili spremnost da nastave sa implementacijom ovog predloga EU.

Pogrdni izrazi na račun predsednika države i Albanaca na Kosovu

Okupljeni na protestu su uzvikivali “Izdaja” i “Ne damo Kosovo”, kao i pogrdne izraze na račun predsednika države Aleksandra Vučića i Albanaca na Kosovu.

Nakon obraćanja ispred Filozofskog fakulteta, učesnici protesta su krenuli u protestnu šetnju centralnim beogradskim ulicama do zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), gde su zatražili da se na javnom servisu čuje “drugačije mišljenje, a ne samo da je Kosovo izgubljeno”.

Tokom šetnje do zgrade RTS-a učesnici protesta su uzvikivali “Srbi, Rusi, braća zauvek” i “Srbija Srbima”. Neki od učesnika su nosili rusku zastavu.

Ruska zastava tokom protestne šetnje desničara u centru Beograda, 7. mart 2023.
Ruska zastava tokom protestne šetnje desničara u centru Beograda, 7. mart 2023.

Ruske zastave, slovo ‘Z’ kao jedan od simbola ruske invazije na Ukrajinu kao obeležje ruske privatne plaćeničke vojske Vagner (Wagner) česti su na desničarskim protestima u Srbiji.

Uprkos tome što je država kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU), Srbija odbija da uvede sankcije Rusiji.

Zvanični Beograd taj stav pravda podrškom Rusije, kao stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, po pitanju Kosova.

Desničarske organizacije i pokreti se protive ulasku Srbije u EU i podržavaju rusku invaziju na Ukrajinu.

Vođa ‘Narodne patrole’ u pritvoru zbog poziva na nasilje

Vođa ekstremno desničarske grupe “Narodna patrola” Damnjan Knežević je u jednomesečnom pritvoru od 16. februara zbog sumnje da je na događaju 15. februara pozivao građane Srbije na nasilno svrgavanje i smenu najviših državnih organa.

Knežević je te navode negirao.

Incidenti na desničarskom protestu u Beogradu

Tog dana desničarski pokreti su organizovali skup tražeći od vlasti u Srbiji da prekinu dijalog sa Kosovom.

Pojedini učesnici protesta 15. februara nosili su obeležja ruske paramilitarne jedinice “Vagner” i simbole podrške ruskoj invaziji.

Žandarmerija je tog dana sprečila desničare da uđu u zgradu Predsedništva, a dan kasnije policija je uhapsila nekoliko članova i pristalica.

Organizacija “Narodna patrola” je od početka ruske invazije na Ukrajinu u Beogradu organizovala nekoliko protesta podrške Rusiji.

Sam Knežević je u tom periodu više puta odlazio u Rusku Federaciju, gde se sastajao sa pripadnicima ruskih grupa sa krajnje desnice.

U novembru 2022. posetio je i tada tek otvoreni centar paravojne grupe “Vagner” u Sankt Peterburgu.

Vagner je plaćenička vojska koju je 2014. osnovao ruski državljanin Jevgenij Prigožin (Yevgeny Prigozhin), blizak Kremlju. Od tada učestvuje u ratu u Ukrajini, a prisutna je i u sukobima u Siriji i Africi.

Jedinica se nalazi pod sankcijama Evropske unije (EU) od decembra 2021. zbog kršenja ljudskih prava u oružanim sukobima širom sveta.

Šta je evropski plan?

Desničarske organizacije i pokreti u Srbiji protive se evropskom planu za normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova.

Predlog Evropske unije je poznatiji kao francusko-nemački plan i podržale su ga Sjedinjene Američke Države.

EU je posle šest meseci pregovora sa Srbijom i Kosovom objavila dokument koji u jedanaest tačaka predviđa rešavanje spora između dve strane.

Taj dokument je objavljen 27. februara nakon što su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti u Briselu izrazili spremnost da nastave sa implementacijom ovog predloga EU.

U tom dokumentu, u koji je RSE ranije imao uvid, ne pominje se eksplicitno međusobno priznanje ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama.

Pominje podrška koju bi strane trebale da pruže jedna drugoj u procesu evropskih integracija. Takođe, od Srbije se traži da ne ometa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

RSE

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI