Reciprocitet, ne po svaku cenu

Dr. Husnija Bitić
Autor/ica 28.8.2022. u 10:40

Izdvajamo

  • Što se registarsih tablica tiče, smatram da taj problem i ne postoji. Registracija vozila treba da bude jednobrazna u državi. Ko hoće da vozi auto neka registruje vozilo po propisima koji su validni u mestu boravka vlasnika vozila.

Povezani članci

Reciprocitet, ne po svaku cenu

Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

Akо mе ujeda pas neću ја ugrizati njega

Srpske vlasti na Kosovu nema već punih 23 godina, a od proglašenje nezavisnosti Kosova prošlo je više od 15, ali još uvek nije definisano, da li su Brnjak, Merdare i Bela Zemlja, granični prelazi ili administrativne granice. Za Srbiju su administrativni granice, za vlasti Kosova državi graniči prelazi.

U februaru 2006. godine u glavnom gradu Austrije počeli su, za Srbiju razgovori, dok za Kosovo pregovori. Znači punih 17 godine se razgovara-pregovara, a rezultati po glavnim pitanjima nisu ni na vidiku. Posredstvom bivšeg predsednika Finske, pod okriljem Ujedinjenih nacija razgovori – pregovori počeli su u Beču da bi se kasnije premestili u Brisel pod patronatom Evropske Unije. Putuje se do Brisla i natrag, troši se orgman novac zarađen mukom i znojem radnih ljudi Kosova i Srbije a konačnog rešenja nema pa nema.

Foto: EBS – Sastanak Vučića i Kurtija u okviru dijaloga o normalizaciji, 18.8.2022.

Potpisano je više od tridesetak sporazuma, neki od njih se primenjuju obostrano, drugi jednostrano, uz optužbe druge strane da ona krši sporazume. Građani koji putuju preko navedenih prelaza svakodnevno se suočavaju sa problemima, popuni formular, menjaj registarske tablice, pokrivaj registarske tablice, skidaj registarske tablice …  Dešava se da, građanin Kosova ili stranac koji je doputovao na Kosovu avionom, ne može kolima da se vrati preko Merdara ili drugih prelaza između Srbije i Kosova. Ne može, jer za vlasti Srbije ne dozvoljavaju putniku ulaz, jer prema njima dotični putnik nije još ušao u Srbju. Tako da, ne može prolaziti kroz Srbiju ako se još nalazi u inostranstvu. Da bi putnik nastavljao svoje putovanje mora se vratiti nazad, da prethodno uđe u Severnu Makedoniju ili Crnu Gora da bi dobio odobrenje za ulazaak u Srbiju.

Po sistemu toplo – hladno, situacija se nekada zaoštrava do usijanja, građani su se već navikli na to, sve ide po ustaljenoj praksi. Imamo i situacija kada napetost kolmunira. Povećavanje bezbednosnih snaga na obe strane granice, postavljaju barikade, pale se granični prelazi dok ne nastupe „mirotvorci“ iz EU i SAD, koji za tili čas smire situaciju.

Setimo se situacije prošle godine na gračnom prelazu Jarinje, dve pune sedmice bio je pod blokadom. Dana 31. jula ove godine slično se ponovilo. Spor je izbio zbog toga što je vlada Kosova odlučila da primeni reciprocitet po pitanju ličnih karata i nepriznavanja više registarske tablece vozila sa oznakom gradova Kosova, GL, KM, PR, UR …

Od proglašenja nezavisnosti Kosova, Srbija ne priznaje lična dokumenta kosvskim građanima. Kada oni prelaze na srpsku stranu, nadležni organi izdaju im potvrde sa unetim ličnim podacima, tako da u narednih 90 dana mogu da prolaze ili borave u Srbiji. Sada je nova vlada Kosova odlučila da, od prvog septembra primenjuje meru reciprociteta, po pitanju ličnih dokumenata.

31. jul/ srpanj 2022.

Ovu odluka trebalo je da se primeni od prvog avgusta, zbog čega se podigla temperatura do najveće vrednosti, tako da su ratni avioni vojske Srbije vršili izviđanje graničnog područja. Međutim, „mirotvorci“ – izaslanici Evropske Unije i SAD doputovali su u Prištinu i Beograd, pa je izbegnuta napetost, za mesec dana. U međuvremenu 18. avgusta održan još jedan neuspešni sastanak između Predsednika Srbije i Predsednika vlade Kosova, uz posredovanje predstavnika EU, gospodina Borela i Lajčaka. Ostalo još 4 dana do prvog septembra. Ne popušta nijedna strana, bar za sada. Nadamo se da se ipak neće ništa strašno dogoditi. Videli smo i ranije da, u poslednjem trenutka napeto stanje popušta.

Mera reciprociteta je poznata u međunarodnoj javnosti, primenjuje se u određenim situacijama između država. Lično smatram da je reciprocitet štetan, neprihvatljiv u savremenim uslovima, u demokratskim i civilizovanim društvima. Ako jedna država maltretira građane druge države, zašto ova druga da postupa na isti način sa ljudima dotične države, sa onima koji uopšte nisu krivi ni po čemu. Uzmimo za primer sadašnju napetu situacija između Kosova i Srbije po pitanje reciprociteta. Ako se vlasti Srbije ponašaju necivilizovano, nedemokratski sa građanima Kosova, ne priznaju njihova lična dokumenta, zašto vlada Kosova mora da se spusti na isti nivo? E baš ovde treba pokazati demokratičnost i civilizijska dostignuća. Ne uvoditi reciprocitet i maltretirati građane. Pokazati se pred svetskom javnosti da, zaista na Kosovu se gradi demokratsko drštvo.

Znamo da veliki broj građana Kosova, srpske nacinalnosti poseduju ličnu kartu koju su izdavali orgai vlasti Republike Srbije. Ako se oni prinude da, svaka tri meseca prelaze granicu Kosova za trenutak, kako bi prilikom ponovnog ulaska dobili potvrdu za narednih 90 dana, to se ne može nazvati reciprocitet već maltretiranje svojih građana.

Treći april 2022., prelaz Bela zemlja

Neko će reći, pa neka vade kosovska dokumenate biće rešen problem. To u prvom pogledu izgleda da je tako, ali ne zaboravimo da su tako radile srpske vlasti za vreme vladavine Slobodana Miloševića. Tada je srpski režim zatvarao škole na albanskom jeziku na Kosovu. Govorili su: „Kada prihvate program države Srbije, škole se otvaraju istog trenutka.“ Takav postupak sa nedužnim građanima osuđivao je sav demokratski svet. To što je osuđeno ne treba sada primenjivati, Albanci imju dosta iskustva šta znači ugnjetavački režim.

Bez bzira što Srbi sa Kosova neće kosovska dokumenta, ne treba prema njima maćehinski postupati. Vreme leči sve. Sve se menja, doći će vreme kada će oni sami tražiti kosovska lična dokumenta. Samo malo više strpljenja i tolerancije.

Što se registarsih tablica tiče, smatram da taj problem i ne postoji. Registracija vozila treba da bude jednobrazna u državi. Ko hoće da vozi auto neka registruje vozilo po propisima koji su validni u mestu boravka vlasnika vozila.

Dr. Husnija Bitić
Autor/ica 28.8.2022. u 10:40