Porsche zaradi na jednom autu preko 17.000 evra, Ford gubi preko 950 evra

tačno.net
Autor/ica 22.4.2013. u 10:23

Porsche zaradi na jednom autu preko 17.000 evra, Ford gubi preko 950 evra

Škoda zaradi na jednom autu 758 evra

Škoda Auto je lani zarađivala na prodanom autu više nego VW, evropski Ford i Opel su  najviše gubili. Koliko proizvođači automobila zarađuju ili gube na proizvodnji svojih auta pokazuje nova studija katedre automobila Car Center Automotive Research na univerzitetu u Duisburgu.

By: Jakub Stehlik

Preveo: EŠref Zaimbegović

Daleko najveću zaradu lani je ostvario proizvođač sportskih auta Porsche koji je na svakom prodanom autu zaradio 17.056 evra. Škoda iz Mlade Boleslave ostvarila je prosječni dobitak od 758 evra, što je za 7 evra više nego Volkswagen ali za trećinu manje nego što su zaradile marke Hyundai i Kia.

Koliko zarađuju

Dobitak ili gubitak proizvođača automobila na svako proizvedeno auto u 2012. godini

(u evrima, prije obračuna kamata i oporezivanja)

  • Porsche + 17 056
  • BMW + 4 137
  • Audi + 3 721
  • Mercedes-Smart + 3 023
  • Chrysler + 1 579
  • Hyundai-Kia + 1 183
  • Nissan + 890
  • Ford + 824
  • Škoda + 758
  • Volkswagen + 751
  • Toyota + 707
  • GM + 635
  • Honda + 319
  • Renault – 241
  • Seat – 364
  • Peugeot-Citroën – 510
  • GM Evropa – 834
  • Ford Evropa – 967

Izvor: Car-Center Automotive Research

Na proizvodnji automobila može se i gubiti, kako pokazuje ova ljestvica na donjim pozicijama. Tamo su sve francuske marke ali također i španski Seat. Gubitak od 834 evra ima General Motors na svakom proizvedenom Opelu, odnosno Vauxhallu. A skoro hiljadu evra gubi evropska divizija Forda.

 “Ovoga puta smo naše istraživanje usmjerili čisto na trgovini sa autima”, komentarisao je rezultate za agenturu DPA šef katedre automobila na duisburškom univerzitetu Ferdinand Dudenhöffer. Studija tako nije uzela u obzir naprimjer amortizaciju strojeva ili bankarske i lizingove službe koje ostvaruju nezanemarljive zarade za proizvođače automobila.

Rezultati su prema Dudenhöfferu odraz krize prodaje na evropskom tržištu automobila. Proizvođači koji prodaju svoja auta po cijelom svijetu zarađuju na proizvodnji automobila u pravilu više nego oni za koje je Evropa glavno tržište. Upravo te firme je kriza zahvatila najviše a poboljšanje situacije nije na vidiku. “Može se očekivati da će proizvođači u 2013. godini zarađivati na svojim autima još manje nego lani”,  komentariše situaciju Dudenhöffer.

Dok evropski proizvođači očajnički čekaju na ljepša vremena, američki koncerni profitiraju od proizvodnje velikh pick-upu i SUV koje traže domaći kupci. Naprimjer Chrysler zaradi na svakom prodanom autu 1.600 evra a General Motors 635 evra.

Važnim pokazateljom gospodarenja proizvođača automobila je takozvana EBIT marža. To je procentualni dobitak od svakog prodanog auta prije obračuna kamata i oporezivanja. A tu se, prema studiji, pokazuju velike razlike među proizvođačima luksuznih marki i tim ostalim. Dok Porsche, pobjednik na ljestvici, ostvaruje maržu od 17,6%, praćen Audijem (11,2%), BMW (10,9%) i Mercedesom (7,1%), dva najveća svjetska proizvođača Toyota i Volkswagen imaju na svakom prodanom autu samo 3,5% marže. Razlogom su prema studiji “dobro postavljene cijene”, koje su kupci spremni platiti za luksuzne marke. Na nižim nivoima automobilske hijerarhije vlada u doba krize borba za svakoga kupca što se obično završava cijenovim ratom.

Pobjednici gospodarske krize nisu ustvari proizvođači koji znaju ponuditi najbolji odnos kvaliteta i cijene nego ti koji za svoj proizvod znaju zatražiti dosta novca. Porsche, koji profitira najviše, nema razloga dana svojim cijenama nešto mijenja jer interes za njegove proizvode stalno strmo raste. Naprimjer u martu Porsche je proizveo 14.494 auta, skoro 20% više nego lani. Prodaja njegovih auta najviše porasla u USA (+ 40%), Njemačkoj (+32,3%) i Kini (+17,9%). Cjelokupna proizvodnja vozila marke Porsche za ovogodišnji prvi kvartal porasla je za 21,1% na 37.009 auta.

Na drugu stranu evropski Ford ne uspjeva zaraditi na autima. “Ford treba inovacije ali i emotivni marketing,” misli Dudenhöffer. Prema njemu primjer je slogan “Go further” za kojim ljudi ne mogu sebi ništa predstaviti. “Možda je Ford previše usmjeren na britanske kupce. A to britansko, što je u Fordu čvrsto ukotvljeno, već toliko ne utiče na vozače u ostalim dijelovima Evrope”, smatra ovaj ekspert. Istovremeno on misli da će se Ford izvuči iz ovih problema. “Njegova proizvodnja je kvalitetna i imaju veoma stabilan menadžment. A strategija proizvodnje za svjetska tržišta snižava proizvodne troškove i čini Ford konkurentnim.”

Ford planira vratiti se do dobitka u Evropi već 2015. godine. Međutim cesta prema profitu vodi preko zatvaranja tri proizvodna pogona u Belgiji i Velikoj Britaniji, uključujući i otpuštanje 5.700 radnika. Paradoksalno je međutim to da zatvaranje tvornice u belgijskom Genku znači odlaganje uvođenja nove generacije Mondea. To je tip koji je za Ford, uz model Focus, najznačajniji. Dok je prvobitno Mondeo trebao biti na evropskim cestama još ove godine, zbog reorganizacije njegovo pojavljivanje na tržištu odloženo je na 2014.godinu.

idnes.cz

 

Tagovi:
tačno.net
Autor/ica 22.4.2013. u 10:23