Strah se uvukao u mlade tvrtke

Autor/ica 27.6.2011. u 00:28

Strah se uvukao u mlade tvrtke

Što biste učinili kad biste potrošili 41 milijun dolara na organizaciju tuluma, a na kraju vam nitko ne dođe? Mlada tvrtka Color zna kakav je to osjećaj. U ožujku je Color lansirao svoju aplikaciju za mobilne telefone koja služi dijeljenju fotografija te otkrio da je od ulagača prikupio čak 41 milijun dolara prije nego što je aplikaciju itko isprobao.

Unatoč znatnim sredstvima, aplikacija je ubrzo doživjela neuspjeh, privukavši vrlo malo korisnika koji su se usto i požalili na njezino funkcioniranje. “Nema smisla da se uopće potrudim shvatiti kako to radi”, napisao je jedan korisnik u Appleovom App Storeu.Otad se Color prometnuo tek u upozorenje za ulagače, poduzetnike i analitičare koji strahuju da je došlo do krize na tržištu mladih tvrtki. Kažu da ulagači koji odabiru riskantne poslovne projekte silom žele otkriti novi Facebook ili LinkedIn pa slijepo bacaju novac u nove tvrtke koje još nisu ni pokazale da znaju napraviti nešto korisno, kamoli pokrenuti poslovanje koje će omogućiti odgovarajući povrat ulaganja. Iz tvrtke Color javljaju da su preinake aplikacije već u tijeku, ali to je samo jedna od mnogih mladih tvrtki koje su svojim primjerom utjerale strah u kosti Silicijske doline. Tvrtka Melt prodavat će sendviče s pohanim sirom i juhu koje će korisnici moći naručiti putem mobilnih telefona. Od tvrtke Sequoia Capital, koja je također uložila u tvrtku Color, dobila je oko 15 milijuna dolara. Airbnb, tvrtka koja ljudima pomaže pri iznajmljivanju soba, prikuplja ulagački kapital zbog kojeg će dosegnuti vrijednost od milijardu dolara. Scoopon, australska tvrtka za internetsku kupovinu kupona s popustima, prikupila je 80 milijuna dolara; Juice in the City, portal za kupnju proizvoda i usluga za djecu i bebe po popustu, prikupio je 6 milijuna dolara; Scvngr, internetska stranica slične naravi, ali usmjerena na tržište računalnih igrica, prikupila je 15 milijuna dolara. Sve bi to jednog dana mogle biti jako uspješne tvrtke.

Ulagače ponajprije brinu tako veliki iznosi jer su, kažu, u proteklih godinu dana platili čak dva do tri puta više za udio u mladim tvrtkama nego prije nekoliko godina. Prema podacima Državne udruge ulagača, ulagači u nove tvrtke u prva tri mjeseca ove godine uložili su ukupno 5,9 milijardi dolara, što je 14 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, no uložili su u 51 tvrtku manje, što znači u manji broj mladih tvrtki ulažu u prosjeku veće iznose. “Zbog uspješnih priča, kap što su Facebook, Zynga i Twitter, ulagači su danas spremni novac dati za ideju nacrtanu na ubrusu jer nitko ne želi propustiti novi hit”, kaže Eric Lefkofsky, osnivač Groupona i Lightbanka, ulagačkog fonda iz Chicaga koji raspolaže sa 100 milijuna dolara. Instagram i PicPlz, konkurenti tvrtke Color, započeli su s 500.000 i 350.000 dolara i tek nekolicinom ljudi. Razvili su uspješne proizvode i privukli velik broj korisnika pa su polako prikupljali sve više sredstava i zapošljavali nove programere. Color je, pak, samo 350.000 dolara uložio u kupnju domene color.com te još 75.000 dolara za colour.com. Iznajmili su golem uredski prostor u centru Palo Alta, gdje 36 programera radi u prostoru namijenjenom za 160 zaposlenika, imaju ljuljačke, šatore za drijemanje i rampu za skejtanje. Vječno nasmiješeni osnivač Colora Bill Nguyen unajmio je tim skupih inženjera, kao što je D. J. Patil, bivši voditelj službe programera u LinkedInu. “Da znam bolji način da to učinim, učinio bih, ali takva mi je trenutno struktura troškova”, izjavio je Nguyen u intervjuu početkom lipnja. Michael Krupka, izvršni direktor tvrtke Bain Capital Ventures i jedan od ulagača u tvrtku Color, kaže da je Color morao prikupiti toliko novca jer je u planu bilo više projekata od aplikacije za dijeljenje slika. “Kad dotjeramo proizvod onako kako smo zamislili, korisnici će shvatiti koliko je tehnički napredan, a to stvarno ne bismo mogli postići sa samo četiri programera”, kaže Nguyen. “Radi se o skupom projektu pa je i vrijednost ulaganja odgovarajuća.”

Četrdesetogodišnji Nguyen osnovao je Onebox.com, uslugu za primanje faksimila, elektroničke i govorne pošte, koji je Phone.com kupio za 850 milijuna dolara, te Lalu, uslugu internetske prodaje glazbe, koju je Apple lani kupio za 80 milijuna dolara. Kaže da je i prije nastojao prikupiti što više sredstava da bi mogao opstati dulje od konkurencije. No, kaže, u protekla se tri mjeseca smirio. “Najviše bih volio da su milijuni korisnika spremno prihvatili aplikaciju, ali to se nije dogodilo”, kaže. “Morat ćemo aplikaciju pomno doraditi i opet krenuti standardnim putem, od početka.” Međutim, nije mu žao što je tolik iznos ulaganja doveo u pitanje. “Ovo je vrlo povoljno vrijeme za razvoj mladih tvrtki i nemam se što ispričavati za iznos koji je danas veći nego što je nekoć bio”, dodaje. Na početku se Color usmjerio prema razvoju aplikacije kao društvene mreže koja bi korisnike povezala prema blizini boravka pa bi tako mogli izmjenjivati slike i video isječke s drugim korisnicima Colora koji im se nalaze u blizini. Iako je bila uspješna na većim događanjima poput glazbenih festivala, oni koji su aplikaciju isprobali na drugim lokacijama vidjeli su da im i ne koristi naročito. Nguyen kaže da su kritiku ozbiljno shvatili te da će krenuti drukčijim putem. Tako su programeri već krenuli u izradu nove verzije aplikacije koja će se na tržištu pojaviti ovog ljeta. Analitičari s nestrpljenjem čekaju hoće li Color uspjeti u drugom pokušaju. “U svakom neuspjehu prometnu se rijetki koji na kraju uspiju, kao što je bio slučaj s Googleom, ali oni su iznimka”, kaže Mark Suster, izvršni direktor ulagačke tvrtke GRP Partners. “Na svaki uspjeh ide barem 250 stvarno pogrešnih procjena.”

The New York Times

Autor/ica 27.6.2011. u 00:28