Talijani žele stigmatizirati neplaćanje poreza

Autor/ica 9.1.2012. u 10:51

Talijani žele stigmatizirati neplaćanje poreza

Prije nekoliko dana, rano izjutra, Maurizio Compagnone, službenik talijanske porezne uprave, stajao je u učionici jedne škole i propovijedao o važnosti plaćanja poreza.

“Možda mislite, tek mi je trinaest godina, zašto bih mario za poreze”, govorio je s iskrenim entuzijazmom u glasu skupini učenika koji su izgledali kao da im je pomalo dosadno. “Zato što možete utjecati na ponašanje ljudi oko sebe, svojih roditelja i prijatelja.” Compagnone je jedan od vojnika u ratu usmjerenom na uvjeravanje talijanskih neplatiša poreza da konačno odustanu od takvih navada. Ovi napori, uz nove kratke reklame državnih službi kojima se pokušava stigmatizirati izbjegavanje plaćanja poreza, postali su ključni u nastojanju da Italija smanji svoj javni dug u iznosu od 2,5 bilijuna dolara.

Prema podacima porezne uprave, procjenjuje se da Italija godišnje gubi 150 milijardi dolara zbog neprijavljenog poreza. S ciljem borbe protiv ovog problema, novi paket štednje od 40 milijardi dolara premijera Marija Montija, koji je dobio konačnu potvrdu parlamenta 22. prosinca, uključuje mjere zahvaljujući kojima će prema novoj inicijativi unakrsne reference porezni službenici moći zaviriti u bankovne račune Talijana te tako provjeriti prijavljeni dohodak u odnosu na bankovne depozite.

Naime, porezni službenici tvrde da su kao vlasnici gotovo polovice plovila dužih od deset metara registrirane osobe koje prijavljuju godišnji prihod manji od 26.000 dolara, dok čak 604 vlasnika zrakoplova prijavljuje godišnji prihod između 26.000 i 65.000 dolara, što bi značilo da mnogi prijavljuju daleko niže prihode nego što njihov životni stil daje naslutiti. Nesrazmjeri poput tih neće za posljedicu imati reviziju poreza, kaže Attilio Befera, upravitelj talijanske porezne službe Agenzia delle Entrate. Za mnoge Talijane kršenje pravila je pitanje opstanka. “Kad sam tek bio otvorio vlastiti restoran, knjigovođa me posjeo i rekao mi da mogu smjesta zatvoriti ako namjeravam plaćati sve poreze”, kaže Giuseppe, vlasnik restorana u Rimu.

Zbog izbjegavanja plaćanja poreza tvrtke ne rastu jer im je produktivnost niska, kaže Alberto Bisin, ekonomist pri Sveučilištu New York, ali reforma toga je vrlo teška dok su god porezi tako visoki. Posvuda je prisutna skepsa glede toga hoće li mjere protiv neplaćanja poreza biti uspješne. Upitan zašto Italija ima toliko problema u vezi s kažnjavanjem neplatiša, bivši tužitelj, a danas novinar koji se specijalizirao za sivu ekonomiju Bruno Tinti, dao je jednostavan odgovor: “Problem je što i neplatiše glasuju.”

The New York Times

Autor/ica 9.1.2012. u 10:51