U Indiji pacijenti se okomili na patente

Autor/ica 19.3.2012. u 09:00

U Indiji pacijenti se okomili na patente

Indija je najveći proizvođač jeftinih lijekova koji spašavaju živote u siromašnim zemljama diljem svijeta. No većina tih lijekova generičke su kopije poznatih lijekova zaštićenih patentima u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama. Novartis, velika švicarska farmaceutska tvrtka, mogla bi prisiliti indijsku vladu da prizna kršenje patenta za lijek koji se koristi u liječenju smrtonosnog oblika leukemije, a smatra se velikim napretkom u liječenju te bolesti.

Taj slučaj, u koji je uključen lijek Gleevec, trenutno je na indijskom vrhovnom sudu, a riječ je o obračunu s visokim ulozima, u kojem se sukobljavaju branitelji prava na intelektualno vlasništvo, koji tvrde da generičke kopije koče inovativnost proizvođača lijekova, te indijske farmaceutske tvrtke i međunarodne humanitarne skupine, koje upozoravaju da bi odluka u korist Novartisa mogla dovesti do ukidanja jeftinih lijekova za AIDS, karcinom i druge bolesti. “Ako izgubimo, nećemo više imati što braniti”, kaže Leena Menghanez, voditeljica Liječnika bez granica u New Delhiju i zagovarateljica generičkih lijekova. Indijska vlada nije priznala patent za Gleevec, kao ni za mnoge druge lijekove koje su proizvele farmaceutske tvrtke sa Zapada. Uslijedila je Novartisova tužba, a slučaj traje već šest godina. Vladu trgovinski partneri pritišću da u tom sukobu popusti. Gleevec u SAD-u stoji i po 70.000 dolara godišnje, iako iz tvrtke kažu da za siromašne pacijente postoje programi plaćanja po nižoj cijeni. Indijska generička verzija stoji oko 2500 dolara godišnje. Lijek, koji se izvan SAD-a prodaje pod imenom Glivec i u generičkom je smislu poznat kao imatinib mesilat, kroničnu je mijeloičnu leukemiju mnogima pretvorio u podnošljivu kroničnu bolest. Lijek se također upotrebljava u liječenju karcinoma debelog crijeva. Indija je treći po veličini proizvođač lijekova u svijetu u pogledu količine, a svake godine ostvari 10 milijardi dolara izvozom generičkih lijekova, više nego ijedna druga zemlja, uglavnom u druge države u razvoju.

Iz organizacije Liječnici bez granica kažu da se 80 posto generičkih lijekova za AIDS kojima liječe oko 170.000 oboljelih proizvodi u Indiji. Slučaj u Indiji nastao je zbog stavke u indijskom zakonu o patentima, koja brani patentiranje svih novih oblika poznatih tvari dok značajno ne unaprijede učinkovitost lijeka. Cilj te mjere bio je spriječiti praksu tvrtki koje unesu manje promjene u postojeće lijekove i pridobiju nove patente, čime se još godinama štite od generičke konkurencije. “Implikacije ovog slučaja odnose se na sve lijekove”, kaže Brook Baker, profesor prava sa Sveučilišta Northwestern u Bostonu. “Pitanje je treba li zadržati patentni monopol na temeljnom spoju ili dorađivati lijek radi ostvarivanja novih patenata?” Profesor Baker smatra da Novartisova pobjeda neće značiti prestanak proizvodnje generičkih lijekova, no indijski proizvođači možda više neće moći razvijati generičke verzije budućih lijekova. Tahir Amin, čelnik Inicijative za lijekove, dostupnost i znanje iz New Yorka, kaže da bi proizvođači mogli imati koristi ako Novartis pobijedi. Shamnad Basheer, profesor prava, smatra da obje strane imaju valjane argumente. Basheer, inače profesor na Državnom sveučilištu u Zapadnom Bengalu, kaže da bi sud trebao “protumačiti zakon tako da uskladi potrebu za inovacijama s brigom o javnom zdravstvu”.

Vikas Bajaj izvještava iz Mumbaija u Indiji, a Andrew Pollack iz Los Angelesa

 The New York Times

Autor/ica 19.3.2012. u 09:00