Senzajica u Brazilu: Kostarika ponizila Urugvaj

Autor/ica 14.6.2014. u 22:57

Pravu senzaciju priredila je reprezentacija Kostarika, koja je večeras u prvom susretu prvog kola grupe D Svjetskog prvenstva savladala Urugvaj s 3:1.

Imali su Urugvajci uoči ove utakmice ogromnu ulogu favorita. Na papiru su bili, na terenu nisu. Hrabra momčad Kostarika uspjela je napraviti veliki preokret i iznenaditi cijeli svijet, te prirediti prvu veću senzaciju na 20. Mundijalu u Brazilu.

Prvi su u Fortalezu poveli Urugvajci, koji su od početka utakmice bili nešto bolji. U 23. minuti kapiten Urugvaja Lugano je nakon jednog ubačaja sa strane pao u šesnaestercu Kostarike, a suddija je pokazao na bijelu tačku. PSG-ov napadač Edinson Cavani postiže gol za 1:0.

Campbell je najavio ono što ćemo kasnije dočekati u 26. minuti, opalivši pored gola Urugvajaca s 30 metara. U 30. minuti Gonzalezov udarac izblokiran je sa pet metara i odlazi u nepovrat još jedna prilika Kostarikanaca. Isti igrač, dakle Gonzalez, u 42. minuti ne koristi još jednu šansu.

Campbell je do kraja prvovg dijela glavom pokušao iz teške pozicije, ostalo je 1:0 za Urugvaj. Duarte je s tri metra pucao u 51. minuti, ali Muslera sjajno brani, no ostaje nemoćan samo nekoliko minuta kasnije.

U 54. minuti Campbel je sjajnim udarcem vratio stvari na početak, te došao do svog 10. gola u dresu Kostarike. Nisu se Urugvajci ni oporavili od šoka, a već je Muslera morao još jednom vaditi loptu iz vlastite mreže. U 57. minuti Duarte u padu glavom pogađa mrežu Urugvaja za veliki preokret.

Nije Urugvaj uspio da se vrati do kraja, a selektor Oscar Tabarez nije želio u igru uvoditi nedovoljno oporavljenog Luisa Suareza. Konačnih 3:1 postavio je rezervista Urena u 85. minuti.

Drugi susret prvog kola u grupi D igraju Italija i Engleska u ponoć po našem vremenu.