Francuski sud naložio državi da plati kazne od 20 miliona evra zbog lošeg kvaliteta vazduha

Jelena Kozbašić
Autor/ica 20.10.2022. u 14:20

Francuski sud naložio državi da plati kazne od 20 miliona evra zbog lošeg kvaliteta vazduha

Foto: ATILANO GARCIA/ZUMA PRESS/CONTACTO PHOTO

Dok ne dovede aerozagađenje pod kontrolu, Francuska će na svakih šest meseci morati da plaća nove penale, najavio je prošle godine Državni savet.

Piše: Jelena Kozbašić – Klima101

Zagađenje vazduha opet je došlo na naplatu u Francuskoj.

Početkom ove nedelje Vrhovni francuski upravni sud (Državni savet) doneo je odluku o tome da država treba da plati dve kazne od po 10 miliona evra zbog nedovoljne akcije na polju rešavanja problema aerozagađenja u velikim gradovima. Prva kazna odnosi se na drugu polovinu prošle godine, a druga na prvu polovinu ove.

Ovo nije prvi put da se zapadnoevropska država našla u toj situaciji – u avgustu 2021. Francuska je od Državnog saveta dobila kaznu od 10 miliona evra zato što su granične vrednosti azot-dioksida i sitnih, zagađujućih čestica od početka te godine do jula prekoračene upet oblasti.

Uprkos tome što se kvalitet vazduha od tada poboljšao, to nije bilo dovoljno. Inače, kako se navodi u saopštenju Državnog saveta, po zagađenju prednjače urbani centri, pre svega Pariz, Lion i Marsej, a zabrinjavajuće stanje je i u Tuluzu.

Presude su nastupile četiri, odnosno pet godina nakon što je Vrhovni upravni sud naredio vladi da sprovede planove za smanjenje nivoa azot-dioksida i finih čestica u skladu sa Evropskom direktivom o kvalitetu vazduha u ukupno 13 oblasti. S obzirom na to da su akcije bile nedovoljne, usledile su višemilionske kazne.

Novac od kazni biće podeljen organizacijama za borbu protiv problema aerozagađenja, a među njima je i udruženje Prijatelji Zemlje koje je 2017. prvobitno skrenulo pažnju suda na ovu temu.

Prema procenama nacionalne agencije za zdravlje, na godišnjem nivou od posledica zagađenja vazduha premine i do 48 hiljada stanovnika Francuske. Odluka suda objašnjava se upravo ozbiljnim negativnim uticajima na javno zdravlje i urgentnošću situacije.

Za glavne emitere aerozagađenja u Francuskoj važe saobraćaj, industrija i grejanje. Neke od mera za njegovo ublažavanje koje je država preduzela, a koje očito nisu očekivano brzo urodile plodom, jesu osnivanje zona niskih emisija i subvencije za kupovinu električnih vozila.

Vrhovni upravni sud najavio je da će ponovo preispitivati efikasnost borbe protiv zagađenja vazduha u Francuskoj naredne godine, i to za period od jula 2022. do januara 2023. Da li će ishod biti napredak ili nova kazna, ostaje da vidimo.

Jelena Kozbašić
Autor/ica 20.10.2022. u 14:20