Dva Ashleyja kobna za Engleze: Italija u polufinalu!

Autor/ica 24.6.2012. u 23:32

Ni nakon 120 minuta na Olimpijskom stadionu u Kijevu nije bilo pogodaka, pa se posljednji polufinalista tražio kroz jedanaesterce. Italija je prošla dalje.

Baš kako se i moglo očekivati, susret nije obilovao golovima, no ovo je sasvim sigurno bila jedna od boljih utakmica na Evropskom prvenstvu. Da tako bude, ponajviše su “krivi” italijanski reprezentativci, koji su se večeras dobro ispromašivali.

Krenulo je sjajno, jer se u prvih desetak minuta “otvorilo” i već su stvorene dvije stopostotne prilike. U trećoj minuti De Rossi je fenomenalnim udarcem sa skoro 30 metara pogodio stativu. Nepune dvije minute nakon njegovog pokušaja, Johnson i Milner su kombinirali, ovaj prvi opalio, a Buffon odbranio. Johnson je pucao sa svega pet metara…

Parker je u 12. minuti iz daljine prizemno tukao, ali je Buffon odbio loptu. Rooney je dvije minute kasnije glavom pucao kraj gola nakon ubačaja Johnsona. U 25. minuti nova velika šansa za Azzurre. Pirlo je ubacio za Balotellija, a njegov pokušaj loba blokirao je Terry.

Pokušao je Balotelli iznenaditi Harta u 32. minuti, Cityjev čuvar mreže nije se dao savladati. U istoj minuti Welbeck s ruba šesnaesterca prebacuje okvir italijanskog gola, a u 33. minuti Cassano s 20-ak metara šutira pokraj gola.

Nije Milanov napadač bio precizan ni u 38. minuti sa slične udaljenosti. Zapravo, bio je precizan, ali ravno u Harta je tukao. Lescott je u 41. minuti spasio izbacivši loptu u posljednji tren ispred Balotellija, koji je u 43. šutirao preko gola.

U nastavku dominacija Italijana. U 48. minuti De Rossi je promašio ono što je, možda, lakše pogoditi. S pet metara je loše tukao, iako je bio potpuno sam na desnoj strani engleskog kaznenog prostora. De Rossi, Balotelli i Montolivo u 52. minuti ne uspijevaju Harta ‘natjerati’ da ide po loptu iza svojih leđa.

Majstorski potez Balotellija u 60. minuti: primio je loptu na prsa ispred Terryja, pokušao škaricama, ali odlazi lopta iznad Hartovog gola. Pirlo je tukao u 63. na ubačaj Montoliva, ali nije bilo promjene rezultata. U 65. Walcott ubacuje, Carroll koji je nešto ranije ušao u igru omogućio šut Youngu, ali je lopta završila u korneru.

U 77. minuti sjajan ubačaj Gerrarda, no Rooney je zakasnio. Uslijedile su dvije izmjene kod Italijana, pa su u igru ušli Diamanti (Cassano) i Nocerino (De Rossi). Upravo je Diamanti imao dva dobra pokušaja: prvo je oštro ubacio iz kornera, ali Hart je bio uspješan, a onda direktno šutirao sa 22 metra, Hart opet odbranio.

Prvi žuti karton tek u 82. minuti, a zaradio ga je Barzagli zbog oštrog starta nad Youngom. Do kraja regularnog dijela utakmice Nocerino se našao u velikoj prilici nakon odlične lopte Marchisija, međutim Johnson je izblokirao i spasio Engleze poraza u samom finišu.

Posljednju priliku imali su Englezi, nakon što je Rooney škaricama prebacio gol. Kako nije bilo pobjednika (nažalost ni pogodaka) u regularnom dijelu, prvi put smo na Euru u Poljskoj i Ukrajini gledali produžetke. Nocerino je u trećoj minuti prvog produžetka pucao preko gola s 30-ak metara.

U 100. minuti Hart brani Balotellijev udarac. Stativa je u 101. minuti drugi put na utakmici spasila Gordi albion. Diamanti je tukao, no malo je nedostajalo da donese veliko slavlje svojim navijačima.

U drugom produžetku nije bilo velikih uzbuđenja. Jednostavno se osjetio umor kod igrača, te je sve bilo podređeno izvođenju jedanaesteraca. Lutrija je, ipak, odlučivala pobjednika. Treba dodati da se do kraja produžtaka uspjela jednom mreža i zatresti, ali je Nocerino bio u nedozvoljenoj poziciji.

Prvi je penal izveo Balotelli, Hart se bacio na pravu stranu, ali je lopta završila u mreži. U istu stranu Gerrard šutira, Buffon je također procijenio, ali nije uspio odbraniti, a onda Montolivo uspijeva promašiti… Rooney je bio siguran za 2:1 vodstvo Engleza. Pirlo je panenkom matirao Harta.

Ahsley Young je razočarao svoje navijače, pogodio je prečku Buffonovog gola. Nocerino je hladno doveo Italiju u vodstvo 3:2. Buffon je odbranio udarac Ashleyja Colea. Diamanti je zabio za prolaz Italije u polufinale!