Korupcija nikada vidljivija kao ove godine: BiH nazaduje, pokazalo istraživanje TI

Azra Husarić/BIRN
Autor/ica 12.12.2020. u 09:53

Korupcija nikada vidljivija kao ove godine: BiH nazaduje, pokazalo istraživanje TI

foto: TI

Borba protiv korupcije u Bosni i Hercegovini, čiji su napredak ugrozili neodgovorni političari, mora biti svakodnevna, kazao je ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH Eric Nelson na konferenciji u povodu Međunarodnog dana borbe protiv korupcije u organizaciji Transparency Internationala (TI), prenosi BIRN.

Nelson je poručio da je korupcija glavni kamen spoticanja na putu ka samoodrživosti BiH i da je rješavanje ovog problema preduvjet za zemlju da sama preuzme vlastiti razvoj, a da ne ovisi o međunarodnoj podršci.

“Korupcija nikada nije bila vidljivija kao ove godine, jer su se građani u BiH suočili i uplašili se pandemije COVID-19”, rekao je ambasador Nelson.

On smatra da su napredak države zaustavili neodgovorni političari, koji su “pronašli previše načina da natjeraju sektor pravosuđa i privrede da rade za njih, a ne za građane”, što je dovelo do erozije demokratije u BiH i nepovjerenja među ljudima.

Uprkos tome, kako je kazao, ostaje optimista da korupcija neće pobijediti, poručivši kako američka vlada ostaje uz bh. građane.

Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparency Internationala BiH, rekao je da u borbu potiv korupcije treba krenuti od dva fenomena. Prvi je fenomen zarobljene države, gdje su interesi vrlo uskog kruga nosilaca vlasti stavljeni u fokus i gdje postoji velika kontrola nad svim procesima i resursima u zemlji od vrlo uskog kruga pojedinaca, dok se drugi fenomen odnosi na hibridne režime.

“Veza između ova dva fenomena može osvijetliti dosadašnje neuspjehe u borbi protiv korupcije, ali eventualno i puteve koji mogu biti korak naprijed”, kazao je on, dodavši da u političkoj korupciji također postoje dva lica – prvo koje se odnosi na korupciju s ciljem akumulacije bogatstva, i drugo koje se tiče korupcije s ciljem održavanja političke moći.

Blagovčanin je predstavio indeks perceprije korupcije TI-a, prema kojem je BiH nazadovala u proteklom periodu.

“Ako pogledamo od 2012. godine naovamo, vidjet ćemo da je napredak u zemljama regiona vrlo mali ili gotovo nepostojeći. Ocjene iz 2012. godine koje su zemlje u regionu dobijale jesu manje-više slične ocjenama iz 2019. godine. Neke zemlje, kao što je BiH, nazadovale su”, istaknuo je on.

Učesnici panela “Dosadašnja iskustva borbe protiv korupcije u regionu – naučene lekcije” složili su se kako je korupcija u porastu i da se njome danas bave uglavnom predstavnici nevladinih organizacija.

Denis Džidić, direktor Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), kazao je da postoji veliki problem u transparentnosti rada pravosudnih institucija i da je prisutna odbojnost pravosuđa prema medijima koja se reflektuje u odbijanju dnevnih komunikacija, do ignorisanja istraživačkih priča.

“Bilo bi iznimno značajno da se tužilaštvo u BiH krene puno ozbiljnije baviti onim nalazima koje istraživački mediji objavljuju vrlo često”, kazao je Džidić, učesnik na panelu “Kako osloboditi zarobljenu državu”.

On je rekao kako Tužilaštvo BiH, nakon objave nekoliko istraživanja i analiza BIRN-a BiH o korupciji, nije uputilo demanti, komentar, niti su pokrenute optužnice, što je, prema njemu, zabrinjavajuće.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI-a, kazala je da su vrlo jasni koraci koji se moraju uraditi po pitanju suzbijanja korupcije u BiH i da je TI kroz svoj rad u protekle dvije decenije jasno iznosio preporuke.

Ona je upozorila da oslanjanje na međunarodnu zajednicu govori o državi i nepovjerenju građana, te o pritiscima.

detektor.ba

Tagovi:
Azra Husarić/BIRN
Autor/ica 12.12.2020. u 09:53