Postoji li korupcija u goraždanskom zdravstvu?

Elmedina Šabanović
Autor/ica 24.12.2021. u 15:56

Postoji li korupcija u goraždanskom zdravstvu?

JZU Kantonalna bolnica Goražde, foto: RTV BPK

JZU Kantonalna bolnica Goražde je sredstva od milion KM, dodijeljena od strane Vlade FBiH za nabavku neophodne medicinske opreme za borbu protiv Covida-19 te sanaciju postojećih dugovanja i održavanje tekuće likvidnosti, usmjerila na kupovinu CT-uređaja, u iznosu od 420.000 KM bez PDV-a, iako je bolnica već od ranije imala ugovor sa privatnom poliklinkom Eurofarm o pružanju ove usluge. Kao razlog kupovine navedeno je da je riječ o modernijem i boljem CT uređaju od 32 slajsa od onog koji nudi privatna poliklinika, iako je par mjeseci prije toga, Eurofarm dogradio svoj CT uređaj na 32 slajsa.

Piše: Elmedina Šabanović

Vlade Federacije Bosne i Hercegovine je u maju ove godine, na prijedlog Ministarstva zdravstva FBiH, usvojila Program utroška s kriterijima raspodjele sredstava-transfer za sanaciju zdravstvenih ustanova u FBiH vrijedan 60 miliona KM. Ovaj Program za cilj je imao osiguranje pružanja zdravstvenih usluga sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite oboljelima od Covid-19 i sprječavanje i ublažavanje njegovih posljedica po zdravlje ljudi u javnim zdravstvenim ustanovama. Sredstva su, također, namijenjena održavanju i pobolјšanju likvidnosti javnih zdravstvenih ustanova.

CT UREĐAJ ZA SANIRANJE POSLJEDICA COVIDA-19

JZU Kantonalnoj bolnici Goražde je ovim Programom dodijeljeno ukupno jedan milion KM za nabavku neophodne medicinske opreme za borbu protiv pandemije virusa Covid-19 te sanaciju postojećih dugovanja i održavanje tekuće likvidnosti. No, nakon sastanka menadžmenta JZU Kantonalne bolnice Goražde i Vlade Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) odlučeno je da dodijeljena sredstva usmjere na kupovinu CT-uređaja. Iako Kantonalna bolnica Goražde nije imala svoj CT-uređaj, Zavod za zdravstveno osiguranje BPK-a godinama već ima ugovor sa privatnom poliklinkom Eurofarm u čije svrhe su, prema navodima direktora poliklinke Eurofarm Šukrije Huseinovića, investirana sredstva u opremanje prostora, zapošljavanje stalno uposlenog kadra kojeg inače nema na tržištu te opremanje i osposobljavanje namjenski ostalog prostora.

Na naš upit zbog čega se Kantonalna bolnica Goražde odlučila baš za nabavku CT-uređaja, pored postojećeg ugovora sa privatnom poliklinikom, za Tacno.net su kazali da je Stručno vijeće Kantonalne bolnice raspravljalo o potrebi kupovine opreme od sredstava dobivenih od Federalnog ministarstva zdravstva u iznosu od milion KM.

„Stav Stručnog vijeća je bio da se ide u nabavku novog CT uređaja. Nakon toga je to predloženo Upravnom odboru i Upravni odbor kao organ koji upravlja i rukovodi radom bolnicom donio je odluku o nabavci CT-a. Sve dodatne informacije koje trebate možete se obratiti našem osnivaču Ministarstvu za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice BPK-a koje je i imenovalo Upravni odbor, oni upravljaju radom“, kazali su iz Kantonalne bolnice Goražde.

Za Tacno.net su iz Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice rekli da nemaju nikakve veze sa tom nabavkom.

„To su sredstva koja su doznačena Kantonalnoj bolnici i oni su dužni da ta sredstva opravdaju, a ne Ministarstvo. Mi finansiramo njihove projekte, tipa kapitalni projekti od značaja za Kanton i te projekte Ministarstvo finansira i vrši nadzor, odnosno, u vidu utroška tih sredstava. Što se tiče sredstava koje je Vlada Federacije doznačila Kantonalnoj bolnici Goražde oni su njih dužni namjenski utrošiti i opravdati“, kazao je ministar za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Eniz Halilović.

Tender za nabavku CT uređaja u iznosu od 420.000 KM bez PDV-a, dobila je firma Medical d.o.o iz Mostara, a isti treba biti isporučen do kraja godine. Kako je u razgovoru za Tacno.net istakla direktorica Kantonalne bolnice Goražde Nermina Kamenica, ovaj CT 32 Slice-ni je moderniji od onog koji imaju u privatnoj polikinici Eurofarm. No, direktor Eurofarma Huseinović kazao je da je njihov CT uređaj prije par mjeseci uredno servisiran i updateovan, sa snagom od 32 slajsa.

 „Ovaj CT uređaj u privatnoj poliklinici tačno ne pokazuje promjene na plućima, koji se najviše i koristi i zbog čega se šalju pacijenti iz Kantonalne bolnice. Tačno je za Covid-19 taj CT aparat namijenjen. Federalno ministarstvo zdravstva je odobrilo nabavku CT uređaja jer je namijenjen za Covid-19, sve je transparentno“, dodala je Kamenica.

NAJMANJE 120.000KM GODIŠNJE ZA PLATE NOVOG OSOBLJA

Na naš upit, iz rukovodstva Eurofarma o nabavci ovog CT uređaja i ugovoru sa Zavodom zdravstvenog osiguranja BPK o pružanju usluga CT pregleda, kazali su da im nije jasno ko je inicirao nabavku CT uređaja kao ni iz kakvih interesa.

„Novac koji je dobijen od Federacije BiH je namjenski – za ublažavanje posljedica koronavirusa i investiranje u nešto što je potrebno Kantonu i bolnici. Pored minusa bolnice od jednog miliona KM, potrebe za dva transportna automobila naprimjer, te mnogih drugih prečih stvari… Oni (na osnovu kojih parametara, potreba i interesa) su se odlučili za nabavku CT uređaja – nije nam jasno. O kvaliteti, porijeklu, specifikaciji nećemo ulaziti. Čak nisu imali ni tri ponude, kao ni mišljenja vanjskih stručnih eksperata, što je dobra i svakako redovna praksa u ovakvim situacijama i sl. Mi nemamo informaciju šta sa pružanjem naše medicinske CT usluge nije bilo u redu i da li je nešto uopće bilo upitno. Imamo sav potreban kadar, radili smo 24/7. Cijena po kojoj smo pružali usluge je manja od one koju su plaćali prije našeg ugovora i to za usluge zbog kojih su pacijenti morali ići u Sarajevo. Opremanja prostora za CT, njegovo održavanje sutra (samo cijev kada dođe vrijeme za zamjenu košta više od 50% vrijednosti aparata), obezbijediti adekvatan stručan kadar kojeg bolnica nema – sve su to izazovi za bolnicu sutra“, kazao je direktor poliklinke Eurofarm Šukrija Huseinović.

Huseinović je dodao i da je upitno da li će u slučaju da stvarno dođe do realizacije ovog projekta Kantonalna bolnica Goražde imati kapaciteta da pruži uslugu koju su do sada oni pružali 24/7 i biti u stanju da uredno servisira i plaća sve troškove, te da finansira adekvatnu pripremu za isti ili će se možda okrenuti realnosti i realnim potrebama bolnice pa novac (ako je još na računu) utrošiti tamo gdje je najpotrebniji – ostaje da se vidi.

„Kratka opaska, na CT-u rade dva doktora, dva inženjera radiologije i jedna medicinska sestra. Uz sve ostale troškove kao npr. kirija, struje i sve to puta 12 mjeseci. Tako da bi i bolnici sutra bilo potrebno dodatno najmanje 120.000  KM godišnje izdvojiti za plate novog osoblja“, kazali su iz privatne poliklinke Eurofarm.

Podsjećamo, prošlog mjeseca je Zurnal.info objavio priču kako je Kantonalna bolnica Goražde prijem bolesnika na liječenje, posebno na odjelu Interne klinike i Hirurgije, uslovljavala testiranjem, koji su naplaćivali od pacijenata sa uputnicom, iako je ta usluga trebala biti besplatna po odluci Zavoda za zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.

Iz kabineta premijerke BPK-a Aide Obuće je na naš upit o tome zbog čega je na sastanku Vlade BPK sa Kantonalnom bolnicom Goražde odlučeno da sredstva podrške od milion KM, koje su dobile zdravstvene ustanove za borbu protiv pandemije Covid-19, budu utrošena na kupovinu CT uređaja, kada je Kantonalna bolnica Goražde već imala ugovor sa privatnom klinikom Eurofarm, odgovoreno nam je da su sredstva raspoređena i utrošena prema Odluci o raspodjeli namjenskih sredstava Upravnog odbora Kantonalne bolnice Goražde.

„Nabavka CT uređaja bila je neophodna zbog racionalizacije troškova Kantonalne bolnice i Zavoda za javno zdravstvo BPK Goražde te s ciljem jačanja kapaciteta javnih zdravstvenih ustanova na području Bosansko-podrirnjskog kantona Goražde. Opremanje Kantonalne bolnice Goražde savremenim dijagnostičkim aparatima, kao što je CT uređaj, otvorilo je mogućnost da sredstva koja su dosad trošena za plaćanje ovih usluga drugim klinikama usmjerimo na nabavku druge neophodne opreme i lijekova, s ciljem pružanja što kvalitetnije medicinske usluge našim sugrađanima“, dodali su iz Vlade BPK-a.

Iako je, zaključno sa 31.12.2020. godine dug Kantonalne bolnice Goražde bio 700.000 KM, te da je u svom saopćenju, 10. maja, premijerka BPK-a kazala da će se sredstva dobivena od strane Vlade FBiH usmjeriti ka sanaciji likvidnosti Kantonalne bolnice te kupovini nužne medicinske opreme poput centralnog razvodnog kisika koji košta 300.000 KM, ostaje upitna odluka, donešena samo devet dana kasnije, da je nabavka CT uređaja ipak bila neophodnija za rad bolnice.

Elmedina Šabanović
Autor/ica 24.12.2021. u 15:56