Nagrade 24. Sarajevo Film Festivala

tačno.net
Autor 17.8.2018. u 10:28

Nagrade 24. Sarajevo Film Festivala

Foto: sff.ba

 

Sinoć su u okviru 24. Sarajevo Film Festivala dodijeljene nagrade i to za:

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

 

Predsjednik žirija:

Asghar Farhadi (reditelj, scenarist, Iran)

 

Članovi žirija:

Judita Franković Brdar (glumica, Hrvatska)

Mike Goodridge (Umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala i nagrada Macao, Velika Britanija)

Brigitte Lacombe (fotografkinja, Francuska)

Ana Urushadze (Scenaristica, rediteljica, Gruzija)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

ÁGA

Bugarska, Njemačka, Francuska

Režija: Milko Lazarov

Producenti: Veselka Kiryakova, Eike Goreczka, Christoph Kukula, Guillaume de Seille

Novčana nagrada u iznosu od 16.000 €.

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA

Ioana Uricaru, LIMUNADA/ LEMONADE

Rumunija, Kanada, Njemačka, Švedska

Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € osigurava Agnes B.

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU

Zsófia Szamosi, JEDAN DAN/ EGY NAP

Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA

Leon Lučev, TERET

Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Tondach.

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

 

Žiri:

Konstantina Kotzamani (scenaristica, rediteljica, Grčka)

Antoneta Alamat Kusijanović (scenaristica, rediteljica, Hrvatska)

Ena Sendijarević (filmska autorica, Nizozemska, Bosna i Hercegovina)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

DAH

Bosna i Hercegovina

Režija: Ermin Bravo

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Podravka.

 

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

LEDENI BREGOVI/ ICEBERGS 

SAD, Grčka

Režija: Eirini Vianelli

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

 

Žiri:

Richard Kwietniowski (profesor na Londonskoj školi filma, Velika Britanija)

Andrea Rudert (šefica odjela za upravljanje projektima Filmfesta München/selektorica Filmschoolfesta Munich, Njemačka)

Neven Samardžić (reditelj, BiH)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM

POSLJEDNJI POZIV/ LAST CALL

Mađarska

Režija: Hajni Kis

Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

 

Žiri:

LEENA PASANEN (direktorica festivala DOK Leipzig, Njemačka)

LUCIANO RIGOLINI (Umjetnički fotograf, producent, Švicarska)

Marina Gumzi (Producentica/ scenaristica Slovenija)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

SRBENKA

Režija: Nebojša Slijepčević

Hrvatska

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.

 

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

DEVETOMJESEČNI RAT/ KILENC HÓNAP HÁBORÚ

Režija: László Csuja

Mađarska, Katar

 

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA

ARAF

Turska, Grčka, Bosna i Hercegovina

Režija: Didem Pekün

Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske

 

POČASNO SRCE SARAJEVA

Nuri Bilge Ceylan, reditelj

Nijaz Hastor, vlasnik i osnivač ASA Prevent grupacije te osnivač Fondacije Hastor

CINELINK NAGRADE

 

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA

 

Žiri koprodukcijskog marketa:

Annamaria Lodato, Behrooz Hashemian, Boban Jevtić, Čedomir Kolar, Danijel Hočevar, Georges Goldenstern i Sehad Čekić

 

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA

SAFE PLACE

Režija: Juraj Lerotić

Producent: Boris T. Matić

Produkcijska kuća: Propeler Film

Koprodukcijska kuća: STARAGARA

Hrvatska, Slovenija

 

ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA

MAY LABOUR DAY

Režija: Pjer Žalica

Producenti: Pjer Žalica, Aida Huseinović

Produkcijska kuća: FORUM Association for Art and Culture

Koprodukcijska kuća: Propeler Film, A.S.A.P. Films, Staragara, Bascelik, Artikulacija Film

Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Francuska, Slovenija, Srbija, Crna Gora

 

NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE

A CUP OF COFFEE AND NEW SHOES ON

Režija: Gentian Koçi

Producenti: Gentian Koçi, Blerina Hankollari

Produkcijska kuća: ARTALB FILM

Koprodukcijska kuća: Graal Films

Albanija, Grčka

 

EAVE STIPENDIJA

FIUME O MORTE! 

Režija: Igor Bezinović

Producenti: Tibor Keser, Vanja Jambrović, Fabrizio Polpettini

Produkcijska kuća: Restart

Koprodukcijska kuća: La Bête, NOSOROGI

Hrvatska, Francuska, Slovenija

 

WORK IN PROGRESS NAGRADE

 

Work In Progress žiri:

Gabor Greiner, Kim Yutani, Marco Mueller, Serkan Yildirim i Tolke Palm

 

TRT NAGRADA 

ZAVERA

Režija: Andrei Gruzsniczki

Producent: Alexandru Teodorescu

Produkcijska kuća: Saga Film

Rumunija

 

POST REPUBLIC NAGRADA  

AFRICA 

Režija: Oren Gerner

Producent: Itay Akirav

Produkcijska kuća: Film Harbour

Izrael

 

CINELINK IRIDIUM NAGRADA 

IBRAHIM

Režija: Lina Alabed

Producent: Rami El Nihawi

Production company: SakaDo

Produkcijska kuća: Kirstine Barfod Film

Palestina, Libanon, Katar, Danska

 

CINELINK DRAMA NAGRADA

 

CineLink Drama žiri:

Ana Balentović, Dalibor Matanić i Paula McHarg

 

FILM CENTER SERBIA CINELINK DRAMA NAGRADA

GREATER THAN THE DEATH 

Kreatori: Arya Su Altıoklar, Samim Türkmen

Reditelji: Erhan Yürük, Boran Güney

Spisateljica: Avni Tuna Dilligil

Producenti: Metin Alihan Yalçındağ, Mehmet Altıoklar, Yaman Birman

Produkcijska kuća: KısaKes Production

Turska

tačno.net
Autor 17.8.2018. u 10:28

Tacno.net Aplikacija

Aplikacija