Hoteli su vam skupi ili dosadni?

Autor/ica 3.7.2012. u 18:48

Hoteli su vam skupi ili dosadni?

Ljetujte u hostelu, kampu ili apartmanu


Bez nekoliko tisuća kuna u novčaniku ne trebate ni razmišljati o odlasku na Jadran. Pogotovo ne u punoj sezoni kada su cijene najviše. I pogotovo ne u hotelima koji imaju najviše cijene za sedmodnevno ljetovanje u agencijskom aranžmanu. Ako niste među sretnicima koji imaju rođake ili prijatelje na obali, a ljetovanja se ne želite odreći, recesiji usprkos, ispitali smo kako se kreću cijene, u kojim odredištima, i za koji tip smještaja. Baš se ne može reći da ima aranžmana koji bi bili podnošljivi prosječnoj hrvatskoj plaći.

Hosteli – odlični za individualne putnike i za mlade

Prednosti hostela su kvalitetan smještaj uz pristupačne cijene, druženje s putnicima vršnjacima, mogućnost kratkog zadržavanja i korištenja raznih pogodnosti. Hrvatski ferijalni i hostelski savez upravlja hostelima u Zagrebu, Puli, Rijeci, Velom Lošinju, Zadru i Dubrovniku dok su hosteli u Samoboru, Gradacu i Zaostrogu pridruženi hosteli. Svi HFHS-ovi hosteli zadovoljavaju međunarodne hostelske standarde IYHF-a (International Youth Hostel Federation). Hosteli su mjesta susreta koja omogućuju individualnu raznolikost, jednostavnu i prijateljsku atmosferu, a sve to po niskim cijenama. Hosteli su idealna mjesta za individualne putnike, obitelji s djecom i razne grupe, školske, športske  i slične.

Koliko košta hostelski smještaj? U hostelu u Dubrovniku od 01.07 do 31.08. noćenje je za jednu osobu 133 kune, polupansion košta 175 kuna, a puni pansion 215 kuna. Boravišna pristojba se dodatno plaća 7 kuna po danu. U zadarskom hostelu  u dvokrevetnoj i trokrevetnoj sobi s tušem i WC-om u razdoblju od 1.07. do 31.08. za noćenje s doručkom treba izdvojiti 174 kune, za polupansion  209 kn, a za puni pansion 249 kn po osobi. Dvokrevetna soba kao jednokrevetna s tušem i WC-om kod noćenja s doručkom košta 260 kn, polupansion 295 kn, a puni pansion 335 kn, također u vrijeme pune sezone, tijekom srpnja i kolovoza. I ovdje treba dodatno platiti boravišnu pristojbu koja iznosi 7 kuna po danu u ljetnim mjesecima.

Svakako vodite računa da svi gosti hostela moraju biti članovi Hrvatskog ferijalnog i hostelskog saveza. Učlaniti se možete u hostelu na licu mjesta ili u bilo kojem drugom hostelu HFHS-a ili regionalnim uredima. Cijena godišnje članarine za djecu do 14 godina iznosi 10 kn, za one do 30 godina izdaje se hi.euro iskaznica, članarina je 50 kuna, a isto toliko iznosi i za seniore od 30 godina na dalje. Za grupe od 10 i više osoba postoji grupna hostelska iskaznica koja košta 240 kn i glasi na fizičku osobu (nastavnika, pratitelja, vodiča i sl.).

Apartmani

Ako pak tražite apartmane, evo nekih cijena koje smo našli na specijaliziranim web stranicama koje oglašavaju taj tip ljetovanja na Jadranu. Primjerice, Rabac, za 7 noćenja u apartmanu s tri zvjezdice, najam od 23.07. trebate platiti 3.870 kuna. U Zadru, u predjelu Borik, cijena apartmana koji je udaljen 500 metara od mora  kreće se od 75 do 90 eura po danu u visokoj sezoni, odnosno od 60 do 75 eura u manje atraktivnim ljetnim mjesecima, ovisno o vrsti apartmana. Cijena apartmana s tri zvjezdice u Blatu na otoku Korčuli u visokoj sezoni iznosi 80 eura, a u lipnju i u rujnu 60 eura po danu.

Kampiranje na Jadranu

Uz hotele, kampovi su najomiljeniji smještaj u Hrvatskoj.Jedinstvena i sačuvana priroda, blaga mediteranska klima, više od tisuću otoka,  šljunčane plaže, 1.777 km razvedene obale s uvalama, plažama, borovim šumama, povratak zdravlju u očuvanoj prirodi. Gotovo jedna trećina svih posjetitelja Hrvatske su kampisti, kampovi su raznoliki, nalaze se na najljepšim lokacijama i uz samo more. Hrvatski kampovi su u pravilu smješteni tik uz more, daleko od buke, u miru i tišini, u ekološki čistom okruženju. Kampovi su u principu otvoreni od svibnja do listopada, ali postoji i veći broj kampova koji su otvoreni čitavu godinu.

Raznolikost kampova prema veličini varira od velikih kamp-naselja, pravih gradova sa raznoraznim infrastrukturnim sadržajima i ponudom za slobodno vrijeme, pa sve do velikog broja malih kampova, većinom u Dalmaciji, smještenih praktički u vrtovima i dvorištima privatnih vlasnika. Ako kampirate s vlastitom opremom možete birati između kamp mjesta sa ili bez struje; omeđene parcele sa strujom; omeđene parcele s vodom i strujom ili omeđene parcele s vodom, strujom i odvodom. U auto kampu Straško na otoku Pagu cijena najma mobilne kućice od 24m2 u razdoblju 7.07-25.08. iznosi 873 kune. U cijenu je uključena klima, struja, voda i plin, terasa i vrtna garnitura, prostor za parkiranje jednog osobnog vozila, SAT-TV i 4 odrasle osobe. Doplate su za kućnog ljubimca 74 kn dnevno, za petu osobu u mobilnoj kućici 59 kn dnevno, te za dodatni automobil 45 kn dnevno.


Autor/ica 3.7.2012. u 18:48