Upomoć, pacovi se vraćaju u Pariz!

Autor/ica 4.5.2012. u 13:27

Upomoć, pacovi se vraćaju u Pariz!

Bilo je to prošlog siječnja u NewYorku. U periodu od nekoliko tjedana pacovi iz metroa bili su predmet neobičnog natječaja za najbolju fotku. Da bi prijavili njihovu invaziju, sindikat uposlenih u metrou  NewYorka odlučio je ponuditi mjesečnu kartu za prijevoz – onome ko pošalje najuspješniju fotku – pacova iz metroa!

À l'unité de prévention des nuisances animales de la Préfecture de police, on a recensé l'an passé 1716 plaintes liées à la présence de rongeurs.

U Prefekturi se prošle godine nakupilo 1716 žalbi vezanih za prisustvo ovih glodavaca, Crédits photo : JOBARD/SIPA/SIPA

 

U Parizu imaju manje smisla za humor nego u NewYorku. Ali isto toliko ovih glodavaca. Između 6 i 8 milijuna pacova, precizno. Populacija koju, ako je i ostala na tom broju od prije nekoliko godina, sada sve više i češće primijećuju. Razlog? Sve više temeprature i naročito multipliciranje gradilišta u cilju obnove prijestolnice. “Radovi uznemiruju i pomjeraju”, objašnjavaju lakonski u gradskim službama koje se bave zdravljem i higijenom u glavnom gradu Francuske.

Sa miševima je komplikovanije

Rezultat – poduzeća za deratizaciju traže na sve strane. “Dobivamo oko trideset poziva privatnih lica dnevno, konstatuje Jérôme Lagarde iz ‘Euroclean 3D’. A jednako je i kod naših drugih kolega. “Potražnja za nama je porasla u Parizu, ali tako je već nekih petnaestak godina”, uvjerava Frédéric Devanlay iz poduzeća Avipur, koje ima tridesetak podružnica u Francuskoj.

Prema ovom stručnjaku miševi izazivaju najviše problema. ‘Pacovi nisu tako brzi. Kad izađu, zaustavljaju se u podrumima, u parkovima i vrtovima, u metrou ili na prostorima gdje ima puno turista, zbog otpadaka. Ali miševi su mnogo komplikovaniji. Nedavno su nas zvali čak da ispraznimo jedan stan na 18. katu u jednoj kuli! Uvukli su se svuda, postali su otporni na otrove, a razmnožavaju se velikom brzinom!  Odjednom imamo stranke kod kojih odlazimo svaki tjedan!

A nije pošteđen ni jedan jedini arondisman glavnog grada. A zaražena su poduzeća, stanovi, ministarstva, bolnice, restorani u popularnim četvrtima kao i palače na šik avenijama. Ima od toga nekoliko mjeseci, jedna klijentica za barom u Hotelu Crillon vidjela je kako tepihom promičemalimiš koji se tu bio očito potpuno odomaćio. Jedan tridesetogodišnjak je u metro stanici République, ispričao kako je sedam pacova napravilo čitavu paniku na peronu. “Postoje i redovite ponude za Jelisejsku palaču, za Predsjedničku i za Nacionalnu skupštinu, potvrđuje Frédéric Devanlay. Zbog podzemnog rezoa i blizine zgrada Pariz je poput pravog sira gruyère.

Bolesti i materijalna šteta

U jednoj od jedinica Prefekture koja je započela godišnju kampanju deratizacije sredinom travnja prošle godine nakupilo se 1716 žalbi vezanih za prisustvo ovih glodavaca. A do 15. lipnja vlasnici, upravitelji, stanari ili kućapazitelji obavezni su pojačati mjere deratizacije u zgradama.

Ukratko, lov na pacove je otvoren. Jer, osim bolesti koje može prenijeti, ova životinja može prouzročiti i vrlo značajnu materijalnu štetu. “Oni su izvor velikog broja  ispada napajanja električne energije, čine krhkijim cijele zgrade često izazivajući istanjenje zidova jer sve glođu, čak i fasadni kamen” dodaje Jérôme Lagarde.

U slučaju prekršaja krivcima se naplaćuje globa od 450 eura. Dovoljno uvjerljivo? Trebalo bi povjerovati da je tako. 2011. bila su upućena samo su četiri pisma o udaljavanju sa mjesta stanovanja, a nije uspostavljen ni jedan jedini zapisnik. Glodavac očito nije najbolji prijatelj Parižana. 

Quick iz Bellevillea ne može probaviti miševe

“Ja tamo sigurno više neću nogom kročiti”, Reakcije su bile vrlo žive u četvrtak, pred restoranom Quick u Bellevilleu (XX arondisman u Parizu), sutradan nakon  što je na internetu pokazana fotografija sa miševima u kuhinji ovog restorana. Nekoliko minuta prije otvaranja ovog fast-fooda odgovorni su se sastali da prodiskutuju o mjerama koje treba poduzeti.

“Nema komentara”, prozborio je jedan od njih. Klijenti su pokazali u namjanju ruku zgađene izraze lica nakon što su saznali za ovu novost. Personal se pokazao manje zabrinut ovim incidentom. “Nismo jedini koji imamo ovu vrstu problema. Miševi ne predstavljaju nikakvu opasnost, a neke osobe ih smatraju domaćim životinjama do te mjere da ih vode sa sobom kući”, izjavio je jedan od njih. Nema izraza neugodnosti na njihovim licima.  A kuharica smatra da nema ni nikakve opasnosti u vezi sa hranom: “Dok miševi nisu u dodiru sa hranom, nema problema”. U iščekivanju koječega, neki malo oklijevaju prije nego naruče ….hamburger.

 

 lefigaro.fr

Autor/ica 4.5.2012. u 13:27