Žuti čaj: zlatni napitak stvoren za borbu s kilogramima

Autor/ica 6.12.2011. u 20:50

Žuti čaj: zlatni napitak stvoren za borbu s kilogramima

Zbog svoje dokazane učinkovitosti u bržem sagorijevanju suvišne masnoće, žuti čaj jedan je od najtraženijih napitaka uoči ljeta, kada se “preko noći” želimo riješiti viška kilograma, koje smo nakupili tijekom zimskih mjeseci.

Žuti čaj sadrži dijetalni enzim EGCG (epigalokatehin-3-galat) za koji su studije pokazale da pomaže bržem sagorijevanju suvišne masnoće, te da povećava potrošnju energije potrebne za probavu, apsorpciju i metabolizam hrane. Također, EGCG stimulira oksidaciju masti čime se smanjuju zalihe masnog tkiva. No, da bi bio učinkovit kod gubljenja težine važno je žuti čaj piti redovito i u dužem razdoblju, te njegovu konzumaciju dopuniti uravnoteženom prehranom i redovitom tjelovježbom.

Od samog čaja teško da se može smršavjeti, ali utječe na metabolizam, pročišćava organizam te će uz ostale aktivnosti koje poduzimate u borbi s viškom kilograma, zasigurno na duže staze dati rezultate.  

Odličan antioksidans  

Iako je žute, zlatne boje, žuti čaj sadržava iste antioksidanse kao i zeleni čaj, no nema onaj prepoznatljivi, trpki okus koji je prisutan kod zelenog čaja i koji mnogima ne odgovara. Aroma žutog čaja je lagana, a često se njegov okus i miris opisuju kao svježi i voćni, kažu u zagrebačkom Francku, prvoj tvornici na području jugoistočne Europe koja je krenula u proizvodnju ove vrste čaja.

“Žuti čaj poznat je već 1300 godina, no na neko je vrijeme pao u zaborav ponajprije zbog kompliciranog načina obrade. Sada je njegova proizvodnja, ponajprije zahvaljujući mnogobrojnim istraživanjima koja su dokazala neupitnu zdravstvenu dobrobit ovog čaja, nakon dugo vremena obnovljena”, ističu u Francku.

Antikancerogeno djelovanje

Žuti čaj dobiva se od listova i pupova biljke Camellia sinensis, od koje se proizvode i ostale vrste čaja (crni čaj, zeleni čaj, oolong čaj i bijeli čaj). Od njih se razlikuje po specifičnom postupku dobivanja. Žuti čaj fermentira i oksidira duže od zelenog čaja. Listići se ubiru ranije pa zbog toga zadržava više antioksidansa koji su nastali tijekom rasta i razvoja biljke.

Faza sušenja je također sporija, pa prepoznatljivu žutu boju čaja daju djelomično oksidirani listići. U tom procesu sporog sušenja, žuti čaj gubi trpku notu koju vežemo uz zeleni čaj, tako da se mnogi kojima ne odgovara ta oporost kod zelenog, radije odlučuju za blaži okus žutog čaja.  Osim što pomaže kod mršavljenja, žuti čaj odlikuju i druga blagotvorna svojstva. Sadrži antioksidanse koji imaju snažno antikancerogeno i protuupalno djelovanje.

Antioksidansi prisutni u žutom čaju su vrste katehina/polifenola koji se smatraju jednim od najjačih antioksidansa prisutnih u hrani. Također pripadaju skupini pet najučinkovitijih fitokemikalija (biljnih spojeva) u borbi protiv karcinoma. Polifenoli su skupina u vodi topivih biljnih pigmenata, a među kojima su i flavonoidi. Oni se nalaze u kori voća i povrća, zelenom i crnom čaju, čokoladi, vinu i bobičastom voću. Znanstveno je dokazano da flavonoidi uz ostalo zaštitno djeluju na jetru, imaju protuvirusno, protubakterijsko te anitkancerogeno djelovanje.

Žuti čaj za zdravlje 

Žuti čaj djeluje i protuupalno. Sprečava kardiovaskularne bolesti, djeluje preventivno kod pojave ateroskleroze i bolesti krvožilnog sustava, povišene razine kolesterola u krvi te povišenog krvnog tlaka. Sprečava dijabetes, pomaže pri mentalnoj pokretljivosti.

Taj osvježavajući napitak ima još neka blagotvorna svojstva za ljudski organizam. Žuti čaj tako poboljšava i cirkulaciju krvi u tijelu, stimulira rad mozga i oštri um, te olakšava eliminaciju štetnih i otrovnih tvari, kao što su alkohol, nikotin i masnoće, iz organizma. Pojačava otpornost na mnoge bolesti. Važan je i za zdravlje  usne šupljine, jer sprečava kvarenje i ispadanje zubi. 

zena.hr

Autor/ica 6.12.2011. u 20:50