Tiha vožnja za žrtve Srebrenice i Žepe

tačno.net
Autor 15.6.2016. u 10:59

Tiha vožnja za žrtve Srebrenice i Žepe

Biciklistički klub MAS (Mostarska asocijacija sporta) uz podršku Gorske službe spašavanja – Stanica Mostar u sklopu svojih planiranih aktivnosti, ove godine pod motom “da se nikada ne zaboravi, da se nikome ne ponovi”, po prvi put organizuje biciklistički maraton Mostar – Srebrenica, pod nazivom: Tiha vožnja za žrtve Srebrenice i Žepe.

Povod i cilj maratona

Povodom stradanja nedužnih civila u Srebrenici, među kojima je bilo i sportaša, suosjećajući sa patnjom i bolom preživjelih Srebreničana, nas sportaše, ljubitelje prirode, planinare, ekologe, entuzijaste, … navelo je da organiziramo biciklistički maraton od Mostara do Srebrenice.

Cilj je okupiti sportaše, bicikliste, entuzijaste i sve osobe koje smatraju da na jedinstven način mogu odati počast žrtvama Srebrenice i Žepe.

Na ovaj način želimo da odamo počast i svim žrtvama rata u BiH noseći sa sobom parolu “…DA SE NIKADA NE ZABORAVI, DA SE NIKOME NE PONOVI prolazeći biciklima sa juga ka centralnom dijelu BiH, a zatim na istok naše Bosne i Hercegovine. Vožnjom prelazimo oko 280 km dugu trasu i svojim prisustvom 11.07.2016.godine, klanjamo dženazu/odajemo počast stradalim žrtvama.

Učesnici:

Zbog bolje i kvalitetnije organizacije maratona, broj učesnika koji putuju za Srebrenicu je ograničen. Ukupan broj učesnika maratona za Srebrenicu je 50. Prednost imaju aktivni članovi biciklističkih klubova.

Svaki učesnik maratona potpisuje pismenu prijavu tj. izjavu o učešću u biciklističkom maratonu, a za one koji nemaju navršenih 18 godina potpisuje roditelj-staratelj. Učesnici koji nemaju napunjenih 17 godina starosti  mogu učestvovati samo uz pratnju roditelja-staratelja. PRIJAVA se vrši online a ista se potpisuje lično na dan starta uz predočenje lične karte ili drugog identifikacionog dokumenta. Svaki učesnik kao znak raspoznavanja i identifikacije dobija akreditaciju koju je dužan nositi i istaknutu na vidnom mjestu tokom trajanja maratona.

Učesnici moraju sami da obezbjede adekvatnu obaveznu opremu:

  • Bicikl adekvatan za vožnju na dužim relacijama (mount bike ili cestovni bicikl);
  • Vreća za spavanje i podmetač;
  • Mali ranac ili adekvatna torba za opremu;
  • Kamp oprema (zdjela, čaša, pribor za jelo, baterijska lampa, pribor za ličnu higijenu, i sl.);
  • Kaciga;
  • Prateća biciklistička oprema (potrošna oprema i dijelovi);
  • Adekvatna sportska odjeća i obuća za vožnju bicikla.

TAKOĐER JE OBAVEZNO POŠTIVANJE SAOBRAĆAJNIH I DRUGIH PRAVILA TOKOM VOŽNJE, PRIMJERENO PONAŠANJE SHODNO SAMOJ AKTIVNOSTI I PRIDRŽAVANJE UPUTA DOBIVENIH OD ORGANIZATORA UOČI POLASKA.

Smještaj i ishrana

Organizator će se potruditi zajedno sa partnerima da obezbijede smještaj dana 9.7.2016.godine u Sarajevu u kasarni Rajlovac i dana 10.07.2016.godine u Srebrenici u velikom šatoru, kućama građana Srebrenice ili zajedno u sportskoj dvorani u samoj Srebrenici. Ukoliko su svi kapaciteti popunjeni onda ćemo tražiti jedno prigodno mjesto gdje ćemo postaviti šatore da bi svi učesnici bili na jednom mjestu.

Zbog specifičnosti kretanja i vožnje u grupi, relativno velike brojnosti učesnika i težine aktivnosti koje očekuje učesnike, planira se organizirani ručak i večera.

Obroke i osvježenja učesnicima obezbjeđuje organizator.

 

PLAN I AGENDA MARATONA

 

I DAN, SUBOTA, 9.7.2016. godine

ETAPA 1:  MOSTAR – DREŽNICA – JABLANICA – KONJIC – BRADINA – HADŽIĆI – SARAJEVO

Okvirna satnica Aktivnost
 06:00 – 07:00  okupljanje učesnika maratona na trgu Musala (Mostar)
 07:00   – 07:15 sastanak prije starta i obraćanje organizatora
07:15 – 08:00  ispraćaj, karusel kroz grad, slanje jedinstvene poruke i obraćanje medijima
08:00  start maratona – trg Musala (Mostar)
09:00 – 09:30  očekivani dolazak u Drežnicu i pauza od 15 min
09:45  nastavak maratona u pravcu Jablanice
11:00 – 11:30  očekivani dolazak u Jablanicu i pauza za doručak 30 min
12:00  nastavak maratona prema Konjicu
13:40 – 14:00  očekivani dolazak u Konjic i pauza od 15 min
14:15  polazak iz Konjica u pravcu Bradine
17:15 – 17:30 očekivani dolazak na Bradinu i pauza za osvježenje od 30 min
18:00 polazak sa Bradine u pravcu Hadžića
19:30 – 19:45 očekivani dolazak u Hadžiće i pauza od 15 min
20:00 polazak iz Hadžića u pravcu Sarajeva
21:00 – 21:15 očekivani dolazak u Sarajevo u kasarnu Rajlovac i spajanje sa maratonom iz Bihaća
21:15 – 21:30  smještaj učesnika maratona u kasarni Rajlovac
21:30 – 22:00  Večera
22:00 – 23:00  slobodne aktivnosti
23:00  večernji odmor

 

II DAN, NEDJELJA, 10.7.2016. godine

ETAPA 2: SARAJEVO – SEMIZOVAC – IVANČIĆI – OLOVO – KLADANJ – VLASENICA – MILIĆI – SREBRENICA

Okvirna satnica Aktivnost
06:00-07:00   doručak i priprema za start
07:00-07:15   kratki sastanak učesnika prije etape
07:30  polazak iz Rajlovca
10:00-11:00  uspon na Našićku visoravan
12:00-13:00  očekivano vrijeme dolaska u Kladanj
13:00-14:00   ručak i odmor
14:00-14:30   Polazak
16:00-17:00   dolazak u Konjević Polje i odmor
17:30  polazak za Potočare
19:00-19:30  očekivani dolazak u Potočare
20:00-21:00   smještaj učesnika u šatore u Potočarima, po domaćinstvima ili u svojoj režiji
21:00-21:30   večera, slobodne aktivnosti
22:30   večernji odmor

III DAN, PONEDJELJAK, 11.7.2016. godine

UČEŠĆE U SLUŽBENOM DIJELU PROGRAMA OBILJEŽAVANJA GENOCIDA

Okvirna satnica Aktivnost
07:30-08:30   ustajanje, doručak,
08:30-10:00   pakovanje opreme
12:00-14:00   odavanje počasti žrtvama genocida i povratak

Cijelom dužinom maratona učesnici će biti pod policijskom pratnjom. Pripadnici Gorske službe spašavanja – Stanica Mostar cijelo vrijeme trajanja maratona će pružati podršku sa raspoloživom medicinskom i servisnom podrškom.

Povratak učesnika maratona iz Srebrenice je organizovan.

Za sve dodatne informacije možete nas kontaktirati na broj mobitela +387 63 794 643 ili putem e-maila na [email protected]

Mostarska asocijacija sporta – Biciklistički klub

Admir Sarić, predsjednik 

tačno.net
Autor 15.6.2016. u 10:59

Tacno.net Aplikacija

Aplikacija