ANALIZA: Nazovimo minimalne mirovine pravim imenom – socijalna pomoć

Autor/ica 18.4.2012. u 12:37

ANALIZA: Nazovimo minimalne mirovine pravim imenom – socijalna pomoć

Jedna od primarnih tema političkog života je nužnost punjenja proračuna po osnovi mirovinskih doprinosa. Doprinosi za mirovinsko osiguranje prikupljaju se po osnovi radnog odnosa, rješenja porezne uprave, druge djelatnosti, drugog dohotka i poduzetničke plaće. Ukupan iznos tih doprinosa u 2010. godini bio je 19 milijardi kuna.

 

 

Prosječna mjesečna uplata po osobi je oko tisuću kuna dok je mjesečni prosjek za sve osiguranike bio 1,6 milijardi kuna. Stalno se ponavljaju diskusije o neodrživosti modela u kojem 1,45 milijuna ljudi financira 1,2 milijuna umirovljenika. Odnos broja korisnika mirovina i osiguranika je 1:1,2.

Prosječna mirovina (prema ZOMO) iznosi 2.146 kn. Udio prosječne mirovine u prosječnoj neto plaći za siječanj 2012. (5.463 kn) iznosi 39,30%. Procjena potrebnih sredstva za isplatu mirovina i mirovinskih primanja iznose 2,909 kn. (Izvor: www.mirovinsko.hr).

Kad bi se mirovinski sustav financirao samo iz sredstava uplata osiguranika tada bi svaki osiguranik morao uplatiti 2.000 kuna, a to je duplo više od današnjih uplata. 

Problem postavljen na ovakvom modelu nemoguće je riješiti. Politika ne može donijeti “Zakon o obveznom zapošljavanju” u kojem bi stajao članak: “RH mora imati 2,4 milijuna zaposlenih”. Drugi pokušaj je da se zakonom smanji broj umirovljenika. No nemoguće je održati sustav koji traži da mirovine prate troškove života i rast plaća jer bi čak i podizanje neto plaća tražilo usklađivanje s iznosima mirovina. 

Ni matematika, ni logika, a ni ekonomija nemaju opravdanje za postojeći model. Jedino što ostaje, uz postojeći broj osiguranika, jest dizanje iznosa stope doprinosa za MIO i to za 100% prema postojećim brojkama. To bi naravno značilo gospodarski suicid. 

Postoji li kakvo rješenje? 

Prije svega promjena u načinu razmišljanja. Tablica s podacima o iznosima mirovina i broju korisnika navodi nas na zaključke.

Više od 60% umirovljenika prima manje od 2.000 kn mirovine. 

Došlo je vrijeme da se kaže istina: 

Mirovina sa svojim prosjekom od 2 tisuće kuna nije ništa drugo nego SOCIJALNA pomoć. 

Ako se sustav modelira na način da se iz bruto plaća zaposlenih izgubi MIO kao komponenta poreza – a sustav Mirovinskog osiguranja puni iz svih izvora koji pune državni proračun – dobili bismo realnu sliku postojećeg stanja. U tom slučaju država bi skinula obvezu budućim generacijama da budu generacijski solidarne s nama, budućim umirovljenicima. Mirovine koje su minimalne – dobile bi svoje pravo ime – socijalna pomoć.

Napomena: Ovo su grubi prikazi bez detaljnih izračuna uzpojednostavljeno razmatranje s ciljem upućivanja na nužnost promjene postojećeg modela.

Izvor: www.mirovinsko.hr, Porezni vjesnik.

 Pripremio: Mladen Miličić, dipl. inženjer i direktor tvrtke M. Miličić d.o.o.

Tagovi:
Autor/ica 18.4.2012. u 12:37