Dugoročna briga o djeci doprinos je cijeloj zajednici

Kristina Ljevak
Autor/ica 27.4.2023. u 09:17

Dugoročna briga o djeci doprinos je cijeloj zajednici

Roditeljstvo u svakom dobu podrazumijeva brojne izazove. Ipak, iz današnje perspektive, mogu nam se učiniti romantična vremena „zajednica“ protiv kojih smo se u svom emancipatorskom procesu borili, i mogućnost da u višečlanim porodicama koje su objedinjavale nekoliko generacija, brigu o djeci vode oni koji ne moraju da rade. Uprkos takvim prednostima, i eventualnom žalu za prošlim vremenima sa nizom praktičnih olakšica, ostaje uvijek socijalizacija kao jedan od ključnih preduslova razvoja djeteta. A ona neminovno uključuje nimalo lak proces razdvajanja djece od roditelja.

Piše: Kristina Ljevak

U savremenom dobu roditeljima radno vrijeme najčešće počinje u devet i traje do sedamnaest sati. Onda kada djecu ostavljaju u vrtićima na koje su mjestom stanovanja orijentirani, osmosatna razdvojenost od djece podrazumijeva još dva sata na putu do posla i tokom povratka. Kada bi djeca zajedno sa roditeljima mogla na posao, bio bi to za mnoge idealan koncept. Samo što produktivnost roditelja-uposlenika ne bi baš bila na zavidnoj razini. A o tome koliko je neprirodno da djeca odrastaju između kompjuterskih zaslona i strategija poslovanja, ne treba ni govoriti. Ali zato postoji optimalno rješenje između koncepta rodovske zajednice, pretjeranog razdvajanja djece od roditelja, odlaska djece s roditeljima na posao i onoga što bi bilo najprihvatljivije i za mališane i za njihove majke i očeve. To je briga o djeci unutar kompanija. To su vrtići koji djeluje po svim pedagoškim principima a koji se nalaze u samoj zgradi u kojoj neko od roditelja radi ili u njenoj neposrednoj udaljenosti. Spoznaja da su roditelj i dijete uvijek u blizini daje i jednom i drugom osjećaj neophodne sigurnosti. U konačnici imamo dijete koje se u mnogo relaksiranijoj atmosferi priprema za koncept obaveza i odgovornosti koje život donosi, i produktivnijeg roditelja na poslu, koji se u punom kapacitetu može posvetiti radnim zadacima, kako bi tom istom djetetu osigurao elementarnu egzistencijalnu udobnost.

Bolji uslovi za djecu kao dio kolektivnog značaja

„Često zanemarimo dugoročne rezultate rješavanja ovog problema. Nije važno samo posmatrati šta dobijaju kompanije ili država, socijalni aspekt je veoma lako predvidjeti.
Dugoročna i bolja briga o djeci koristi svima nama. Od roditelja, staratelja, poslodavaca, zajednice, države… ali što ne najvažnije, doprinosi samoj djeci. Poboljšanje usluga koje pružamo djeci, doprinosi stvarnim prednostima za cijelu zajednicu.
Tu uključujemo angažman u učenju, stabilnost porodice, ekonomski se osnažuju roditelji-staratelji i dolazimo u situaciju da se poboljšavaju životne šanse onih koji učestvuju na tržištu zapošljavanja.
Ovo je posebno važno za djecu koja su u nepovoljnom položaju, bilo da su to djeca iz siromašnijih porodica, ili su porodice iz ruralnih sredina ili je riječ o onim porodicama koje nemaju ekonomskih uslova da djecu pošalju u vrtiće“, objašnjava Željko Karanović, projektni direktor MarketMakers projekta. Ovaj projekat podržan je od Vlade Švicarske, a implementiraju ga konzorcij Helvetas i Kolektiv d.o.o. i zajedno sa partnerima ulaže u povoljnije uslove zapošljavanja mladih ljudi. MarketMakers je svojevremeno proveo i pilot projekat brige o djeci unutar partnerskih kompanija.
CaDa Solutions d.o.o. bila je dio tog pilot projekta. I sami su još 2019. godine razmišljali o adekvatnijoj brizi za djecu njihovih saradnika i saradnica kojih je 250 i od kojih većina ima mališane u potrebi za dnevnom brigom. Prije realizacije organizovanja brige o djeci unutar kompanije, napravljena su istraživanja o potrebama njihovih uposlenika-roditelja i djece o kojoj će se uz koncept koji još uvijek nije dio redovne prakse, brinuti.

„Prvu fazu pilot projekta smo uradili u suradnji sa partnerskom organizacijom MarketMakers, a taj dio se odnosio na opremanje objekta u te svrhe, te uspostavljanje svih preduvjeta da bi naš Edukativni centar – CaDa Kids Corner mogao početi sa radom. Faza pilot projekta trajala je 18 mjeseci, te je nakon toga naš Edukativni centar zaživio i radimo u punom kapacitetu.

Na samom početku realizacije ovog projekta imali smo oko desetoro djece sa kojima su radile tri učiteljice. Trenutno imamo između 25-30 djece sa kojima radi pet učiteljica“, kaže Adela Hadžiomerović, projekt menadžerica CaDa-e, napominjući, što je najvažnije, da je pored prvobitne namjene vrtića kao dnevne brige za djecu njihovih saradnika i saradnica, on istovremeno otvoren i za djecu roditelja koji rade u susjednim firmama.

Briga o djeci unutar kompanija kao najbolji početak života djeteta

Fokus inicijative MarketMakersa bio je na razlozima zbog kojih kompanije trebaju pristupiti ovakvom načinu organizovanja, a sam koncept razvoja projekta i osmišljavanja načina brige o djeci bio je prepušten kompanijama koje su ga realizovale uz dogovor i već spomenuto istraživanje sprovedeno među roditeljima-uposlenicima. Uz uvažavanje činjenice da samo opremanje vrtića i adekvatnog didaktičkog materijala ne uključuje velike izdatke, posebno ne za uspješne kompanije. Iako Bosna i Hercegovina ima brojne ekskluzivnosti kada je o problemima riječ, u ovom slučaju nismo usamljeni, postoje neuporedivno razvijenije zemlje koje još uvijek, nažalost, nisu riješile adekvatan način brige o djeci unutar kompanija.

„Istraživanja pokazuju da ovakav pristup daje djeci najbolji početak u životu i poboljšava njihove emocionalne, društvene i kognitivne sposobnosti te ima uticaj na njihova kasnija postignuća.
Istraživanja sa zapadnih tržišta koja samo analizirali i uzeli u obzir prije nego što smo krenuli sa pilot projektom ukazuju da se, dostignuća djece u govoru, čitanju i računanju povećavaju srazmjerno broju mjeseci koje su proveli u predškolskim ustanovama“, kaže Željko Karanović projektni direktor MarketMakersa“, kaže Željko Karanović iz MarketMakersa.

Tokom realizacije pilot projekta u CaDa Solutions, ali i danas, bili su fokusirani na osluškivanje potreba roditelja i djece. Za sada imaju samo pozitivne reakcije i od svojih malih štićenika i od njihovih roditelja. Prvenstveno je važna blizina koju stalno treba napominjati, i koja i djeci i roditeljima daje neophodnu sigurnost.„Roditelji su svakodnevno informisani o tome šta su djeca radila u toku jednog radnog dana. Radno vrijeme našeg Centra je također nešto, što našim uposlenicima puno znači, s obzirom na to da se u našoj kompaniji radi u smjenama. Ponude u našem Edukativnom centru su raznovrsne, za razne starosne skupine djece tako da su svi zadovoljni. Učiteljice se trude maksimalno da svako dijete uđe i izađe iz našeg Centra nasmijano”, objašnjava projekt menadžerica CaDa-e.

Prilagođavanje individualnim potrebama djeteta

Često zaboravimo na individualne potrebe djece, kao i njihovih roditelja, na dječije specifičnosti i nespremnosti da tokom cijelog dana budu bez roditeljskog prisustva. Takođe mnogi roditelji danas, zahvaljujući savremenim načinima poslovanja, nisu prinuđeni da provode cijeli dan u kancelariji. Ipak, kada su djeca unutar konvencionalne institucionalne brige o njima, uobičajena satnica se mora poštovati. I ne možemo djecu dovoditi i odvoditi onda kada nama odgovara. To su uglavnom poludnevni ili cjelodnevni boravci. CaDa Centar za dnevnu brigu o djeci je potpuno prilagođen i individualnim potrebama djece i njihovim roditeljima.
Iako 85 procenata korisnika borave na mjesečnom nivou tokom cjelodnevnog boravka, odnosno onoliko koliko traje konvencionalno radno vrijeme roditelja, ovaj Centar nudi mogućnost i dnevnog boravka ili boravka po satu. Imati privilegiju da na sat vremena ostavimo dijete a znati da će imati najbolju njegu, da zbog tog sata ne moramo uključiti cijelu porodičnu logistiku kako bi mama ili tata otišli obaviti radni zadatak, jedna je od najvećih prednosti ovakvog vida brige o djeci.

„Ovo je u skladu sa CaDa fleksibilnim pristupom našim saradnicima – omogućavajući ljudima da svoje radno mjesto i radne dane/sate prilagode svojim ličnim okolnostima“, napominje naša sagovornica.

Briga o djeci svojih uposlenika jedan je od ključnih preduslova da kompanija postane poželjan poslodavac. U CaDa Solutions su upravo to uspjeli zahvaljujući uspješnoj realizaciji pilot projekta sa MarketMakersom koji je prerastao u trajni koncept brige o djeci unutar kompanije njihovih uposlenika i uposlenica.
I pomenuti benefiti nisu samo vezani za jedno radno okruženje i njegov prosperitet. Dugoročno se reflektuju na ostanak mladih, obrazovanih i sposobnih ljudi u našoj zemlji, koji uz adekvatnu profesionalnu satisfakciju i sigurnost za vlastitu djecu, neće imati potrebu odlaziti van granica naše zemlje i nuditi svoje znanje i vještine, formirane u Bosni i Hercegovini, na međunarodnom tržištu rada.

„U našem Edukativnom Centru CaDa Kids Corner uglavnom se osluškuju potrebe djece. Sve je na dobrovoljnoj bazi, tako da djeca nisu primorana da rade ono što ne žele. Mi nismo klasični vrtić, ali imamo svakako mjesečne planove i programe, koji se prilagođavaju. Starosna dob djece u našem Centru je od tri do šest godina, mada često znamo izaći u susret našim saradnicima, te ponekad dođu i malo mlađa ili starija djeca.

Ono što smo mi primijetili, nakon analiza i anketa koje su sprovedene je smanjen odlazak radne snage i izostajanje s posla, povećavala se produktivnost, dobrobit, zadovoljstvo i lojalnost zaposlenika. Naša kompanije je postala kompanija koja njeguje porodične vrijednosti te se vrlo brzo izdvojila kao poželjan poslodavac“, navodi Hadžiomerović.

Stimulativno porezno okruženje kao poticaj odgovornijem poslovanju i brizi o djeci

Ključni preduslov za stvaranje organizovane brige o djeci unutar kompanija bio bi u stimulativnom poreznom okruženju, olakšicama a ne dodatnim dadžbinama za one koji se odluče na ovaj izbor.
I kao što navodi Željko Karanović, projektni direktor MarketMakersa, ne treba imati iluzije da ovaj koncept rješava sve probleme, ali olakšava i doprinosi brojnima koji se za njega odluče.

„Kao i svaki problem koji je društvene prirode, on ima više stepenica, odnosno više stvari o kojima se treba voditi računa. Srž svega je prilagoditi regulativu onome što je potrebno roditeljima, ne obrnuto. Treba napomenuti da trenutno u zemlji nemamo ni dovoljno radne snage i poslodavci trebaju nastojati stvarati stimulativan okvir za one koji će ostati ovdje da rade. A u prvom redu treba rješavati porezni režim koji je u drugim zemljama u segmentu olakšica, davno regulisan“, zaključuje Karanović.

„Država bi svakako mogla dati veliki doprinos organizovanju ovakvih načina brige o djeci uvođenjem neoporezive brige o djeci. Konkretno u našem slučaju kada se radi o načinu brige o djeci unutar kompanije, bilo bi dobro da je trošak poslodavca za brigu o djeci radnika oslobođen poreza na dohodak. Do sada je država omogućila ženama/majkama sa troje i više djece rad na četiri sata u drugoj godini djeteta. Naš savjet bi bio da se to pravilo uvede već od prvog djeteta, jer majke najčešće odustaju od povratka na posao, nakon porodiljskog odsustva.

Društvo će imati najveće benefite ako rastereti, odnosno skrati radno vrijeme roditelja u prvim godinama roditeljstva, jer se tada stvaraju emocionalna, intelektualna i druge povezanosti roditelja sa djecom. Taj dio skraćenog radnog vremena da se nadoknadi poslodavcu ili direktno roditelju“, objašnjava Adela Hadžiomerović, projektna menadžerica CaDa-e.

I ona, kao većina onih koji su upoznati sa inovativnijim pristupima brige o djeci smatra kako je ulaganje u djecu u njihovom najranijem dobu najpametnija investicija koju država može napraviti. Dostupnost i kvalitet predškolskih ustanova nisu samo pogodnost za djecu i njihove roditelje nego i dio ključnih preduslova socijalnog i ekonomskog razvitka jedne države.

Pored toga ne smijemo zaboraviti kako je razvoj ličnosti kao dugotrajan i složen proces najintenzivniji u djetinjstvu. Da li će i koliko vaspitanje biti u funkciji razvoja ličnosti zavisi od njegove koncepcije, cilja i zadataka vaspitanja ali i od onih koji njime rukovode kao i uslova u kojima se proces ostvaruje. Adekvatna briga o djeci ključni je dio brige o našoj budućnosti.

Kristina Ljevak
Autor/ica 27.4.2023. u 09:17