Koliko ostajemo kući? Postoji nada da će trajati kao u Kini, stručnjaci predviđaju dugu borbu sa virusom

Elmedina Šabanović
Autor/ica 10.4.2020. u 16:00

Koliko ostajemo kući? Postoji nada da će trajati kao u Kini, stručnjaci predviđaju dugu borbu sa virusom

Stručnjaci još uvijek imaju podijeljena mišljenja o tome koliko dugo bi mogla potrajati pandemija koronavirusa te kažu da još uvijek mogu samo nagađati o tačnom datumu kraja ove pandemije.

Mnogi stručnjaci u predviđanju trajanja pandemije koronavirusa okreću se primjeru Kine. Tamo su, nakon prvih slučajeva u decembru, početkom januara počeli izlaziti izvještaji o novom virusu. Do kraja januara je veći dio zemlje bio zatvoren. Tokom februara vodio se rat protiv virusa. Škole i trgovine su se zatvorile. Svi su ostali kućama. Ali početkom marta, nakon otprilike dva mjeseca agresivnih mjera zadržavanja, stvari su se počele mijenjati. Broj slučajeva počeo se smanjivati, prenosi New York Times.

Život u Wuhanu polako se počeo vraćati u normalu nakon 76 dana karantine, ali zvaničnici upozoravaju da je rizik od širenja infekcije i dalje prisutan. Ublažavanje ograničenja kretanja u Wuhanu najnovija je prekretnica u Kini u borbi protiv Covida-19. Zemlja je prijavila gotovo nula novih lokalnih infekcija posljednjih sedmica, dovodeći do ukidanja sličnih restriktivnih mjera za ostale dijelove provincije Hubei krajem prošlog mjeseca, prenosi CNN.

Kineski zdravstveni stručnjaci također su pozvali javnost da bude oprezna. Zeng Guang, glavni epidemiolog iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Kini, izjavio je u državnom Health Timesu da Kina nije došla do kraja epidemije. “Kina nije dosegla kraj, ali je ušla u novu fazu. S obzirom na globalnu epidemiju koja se ne smiruje, Kina još nije stigla do kraja”, kazao je.

“Predviđam da će biti značajnih poremećaja u međunarodnim putovanjima barem naredna tri mjeseca, a vjerovatno i duže ako zemlje nisu u stanju dovoljno zaustaviti širenje zaraze u zajednici”, rekao je Teo Yik Ying, dekan Škole za javno zdravstvo Saw Swee Hock na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.

Lothar Wieler, direktor Instituta Robert Koch rekao je kako će tek oko Uskrsa biti moguće dati preciznije procjene dužine trajanja epidemije u Njemačkoj. “To bi još moglo trajati tjednima i mjesecima”, rekao je Wieler i vlastima preporučio da ne ukidaju mjere protiv širenja zaraze.

“Vrhunac pandemije s oko 1,3 milijuna istodobno zaraženih očekujemo u junu i to ako mjere ograničenja kretanja potraju do kraja uskrsnih praznika. Prema ovom modelu bi broj novozaraženih u augustu ili septembru trebao pasti na nulu”, rekao je virolog iz Mainza Bodo Plachter.

Pandemija koronavirusa mogla bi se zaustaviti s tri moguća scenarija slučaja: ako ljudi postanu imuni na virus, ako se razvije vakcina ili ako virus s vremenom mutira, gubeći svoju moć, izjavio je Mehmet Ceyhan, profesor sa Univerziteta Hacettepe sa sjedištem u Ankari za Anadolu Agency.

Teoretski je moguće da bi novi soj koronavirusa mogao mutirati u manje zaraznu verziju samog sebe, a problem bi mogao otići i sam po sebi, kaže u Live Science. U suštini, to se dogodilo s izbijanjem Sars-a 2002. godine.

Elmedina Šabanović
Autor/ica 10.4.2020. u 16:00