Pametno: Riješen misterij Istanbulske konvencije

Ružica Antić
Autor/ica 9.2.2018. u 14:14

Pametno: Riješen misterij Istanbulske konvencije

“Nema skrivenog sadržaja Istanbulske konvencije, samo jaka poruka kako spriječiti nasilje nad ženama, poručuju iz stranke Pametno, nakon održanih konzultacija s vodećim stručnjakinjama iz ovog područja.

U želji kvalitetnog informiranja i argumentiranog izražavanja stava, bez političkog pritiska i pristranih, ideoloških utjecaja, članovi zagrebačke podružnice stranke Pametno detaljno su proučili sadržaj Istanbulske konvencije i za mišljenje se obratili stručnjakinjama, gđi Sanji Sarnavki i mr. spec. Ivi Žeguri, klin. psih.

Sudionici rasprave i njihove gošće suglasni su kako se u Hrvatskoj zadnjih tjedana moglo čuti brojne laži o Istanbulskoj konvenciji, poput toga da će muškarci jedan dan doći na posao i reći da su oni od danas žena do toga da će se djecu u školi učiti da mogu biti roda kojeg odaberu, što je čisto sijanje straha, jer to nigdje u Konvenciji ne piše.

Istanbulska konvencija govori o prisilnom braku, o prisilnom abortusu ili sterilizaciji, nikako ne govori o školskim reformama i pitanjima homoseksualaca, a najveći je problem kojeg se Konvencija dotiče pitanje nasilja nad ženama. Statistika je tu zaista poražavajuća, svaka treća žena doživi neku vrstu nasilja, a u Hrvatskoj je, u posljednjih 10 godina, ubijeno čak 300 žena. Zato su stručnjakinje složne u jednome, svrha Konvencije je zapravo zaštita žene od svih oblika nasilja. Osim rada na prevenciji i sa žrtvama nasilja, IK propisuje i rad s nasilnicima. Posebno je naglašena potreba primjene Konvencije kako u miru, tako i u ratu, zbog čega se svake 4 godine mora raditi izviješće o napretku.

Uostalom, ekonomski pokazatelji upućuju na to da nasilje nije jeftino. Izravni troškovi nasilja, poput liječenja, bolovanja, posljedica itd. u razvijenim zemljama iznose i do 3% BDP. Što je niža razvijenost zemlje udio u BDP-u se povećava, a u to još nije uračunato saniranje dugoročnih psihičkih posljedica. Dakle, jednostavan je zaključak kako je prevencija uvijek učinkovitija i daje bolje rezultate.

Do danas je 28 država ratificiralo Istanbulsku konvenciju, dok 19 nije. U Hrvatskoj je Vlada Zorana Milanovića propustila priliku ratifcirati Konvenciju nakon čega je zavladala fundamentalistička struja koja prema ovoj temi gaji izrazito konzervativan, zatvoren stav. Iako Konvencija sama po sebi ne bi dovela do promjena, ako se mentalitet ne promijeni, ratifikacija bi bila nedvosmislen civilizacijski korak. Odnosi su vrlo kompleksni, za nasilje je potrebno dvoje i žene se često stavljaju u ulogu žrtve, ne vide kako bi mogle same i kako bi mogle promijeniti svoj život i izaći iz ralja pakla nasilja. Jako je puno stvari koje nesvjesno činimo pri čemu ne shvaćamo da imamo vlastite predrasude i stereotipe. Vrlo često su same žene veliki pokrovitelji patrijarhata i tako stvaraju uloge u obitelji. Zbog svega toga potrebna je konstantna edukacija i prevencija.

– Na svakom od nas je, kao i cijelom društvu, da napravi sve što je moguće da nasilje prevenira i spriječi. Istanbulska konvencija nije misterij vezan uz rodni identitet, koji se u samom dokumentu spominje tek jednom. Rodni identitet stoji već u Zakonu o ravnopravnosti spolova, iz 2008. godine, i Konvencija ne donosi baš ništa novo po pitanju roda. Dakle, svrha Konvencije je zaštita žene od svih oblika nasilja, uklanjanje nasilja u obiteljima i poticanje pune ravnopravnosti žena i muškaraca. Dokument nema spornih elemenata, samo jaku poruku da se ustrajnom komunikacijom, na afirmativan način, uz razbijanje iracionalnog straha, dugoročno može postići cilj prihvaćanja različitosti te minimizirati nasilje po bilo kojoj osnovi – zaključili su u Pametno”, stoji u saopćenju Pametno.

Ružica Antić
Autor/ica 9.2.2018. u 14:14