Nakon pokušaja distribucije lažnog Sputnika V

Strogi protokol RDIF-a garantira porijeklo ruskog cjepiva

Aldijana Ćosić
Autor/ica 22.3.2021. u 20:01

Strogi protokol RDIF-a garantira porijeklo ruskog cjepiva

Foto: AFP/GETTY IMAGES

Nepuna četiri mjeseca koliko traje masovna distribucija Sputnika V, ruskog cjepiva protiv korone, trebalo je švercerima da se izorganiziraju, te na međunarodno tržište pokušaju plasirati krivotvorenu verziju ove vakcine. Tako je protekle sedmice meksička granična služba spriječila pokušaj distribucije lažnog Sputnika V u ovu zemlju. Ruski fond za izravna ulaganja (RDIF) i vlada Meksika, zemlje koja ime odobrenje korištenja i čije se stanovništvo već imunizira Sputnikom V, najavili su zajedničku istragu ovog incidenta.

Analiza fotografija zaplijenjene robe, uključujući dizajn kontejnera i etiketa, sugerira da se radi o supstanci koja nema nikakve veze sa originalnom vakcinom. Postupak pošiljke također je kršio protokole pakovanja i transporta službene vakcine Sputnik V. Uz izražavanje sumnje da je ovo bio pokušaj diskreditacije njihovog cjepiva, RDIF i ruski vladini subjekti, najavili su intenziviranje saradnje sa vladama preko 50 država koje imaju potpisane ugovore o distribuciji i odobrenju upotrebe ove vakcine.

Kako se dalje navodi, sigurnost i autentičnost cjepiva najvažniji su kako za Institut Gamaleya, tako i za Fond, pa se svaka proizvedena serija vakcine podvrgava strogoj kontroli, a originalni Sputnik V distribuira isključivo službenim kanalima i administrira samo kroz zvanične vladine programe vakcinacije.

Inače, regularnost nabavke koja garantira autentičnost sadržaja može se lako provjeriti. Svaka bočica Sputnika V iz originalnih pošiljki ima jedinstveni QR-kod, koji omogućava RDIF-u i partnerima da prate njeno kretanje do mjesta na koje je pošiljka adresirana. Njegovim skeniranjem i strana koja je krajnji korisnik, također može provjeriti specifikaciju ovog cjepiva. Sputnik V prevoze samo ovlašteni prevoznici koji moraju ispunjavati sigurnosne standarde.

Rusi najavljuju i pojačanu proizvodnju Sputika V. Zalihe vakcina za globalno tržište proizvodit će međunarodni partneri RDIF-a u Indiji, Brazilu, Kini, Južnoj Koreji i drugim zemljama. Sa temperaturom skladištenja na + 2°C do + 8°C, što omogućava konvencionalno čuvanje, bez potrebe za ulaganjem u dodatnu infrastrukturu, odnosno specijalne frižidere, sa zvaničnom cijenom nižom od 10 dolara po dozi, te dostavom prve pošiljke koja u pravilu nije duža od četiri sedmice, Sputnik V važi za jednu od najpristupačnijih vakcina protiv korona virusa na globalnom tržištu i na drugom je mjestu po broju odobrenja koja su izdali vladini regulatori.

Osim Rusije, kupovinom po redovnoj ili vanrednoj proceduri ovo cjepivo su, direktnim ugovorima sa RDIF-om, do sada nabavile  sljedeće zemlje: Bjelorusija, Argentina, Bolivija, Srbija, Alžir, Palestina, Venecuela, Paragvaj, Turkmenistan, Mađarska, UAE, Iran, Republika Gvineja, Tunis, Armenija, Meksiko, Nikaragva, Libanon, Mijanmar, Pakistan, Mongolija, Bahrein, Crna Gora, Sveti Vincent i Grenadini, Kazahstan, Uzbekistan, Gabon, San-Marino, Gana, Sirija, Kirgistan, Gvajana, Egipat, Honduras, Gvatemala, Moldavija, Slovačka, Angola, Republika Kongo, Džibuti, Šri Lanka, Laos, Irak, Sjeverna Makedonija, Kenija, Maroko, Jordan, Namibija, Azerbejdžan, Filipini, Kamerun, Sejšeli, od danas i Mauricius, a kako stoji u objavi datiranoj prvog marta ove godine i Republika Srpska kao entitet Bosne i Hercegovine.

Federacija BiH koja je 19. marta objavila kako je ovu vakcinu u konačnici naručila za 14 eura, u iščekivanju je svoje prve pošiljke od 100.000  doza. Prethodno bi se i ime ovog entiteta trebalo naći na zvaničnoj stranici Sputnika V, koja se ažurira na dnevnoj bazi, što je ujedno i dokaz da je RDIF kao strana koja garantira vjerodostojnost i kvalitetu sadržaja bočice, ozvaničila ovaj ugovor

.

 

 

 

Aldijana Ćosić
Autor/ica 22.3.2021. u 20:01