VIJEĆE EUROPE POZDRAVLJA RATIFIKACIJU ISTANBULSKE KONVENCIJE
Izdvajamo
- Saborsko prihvaćanje Istanbulske konvencije ne znači da je ona automatski i stupila na snagu u Hrvatskoj
Povezani članci
- Internacionalno priznanje za magazin LICEULICE
- Je li Dragan Čović priznao da je 1993. počinio ratni zločin nad Bošnjacima Mostara?
- Marinko Čulić: Šaka ničega
- Velika drama na istoku Slavonije: Vodeni val potopio Strošince, selo na samoj granici sa Srbijom!
- Poslednja nevina godina Jugoslavije
- Medimpex odustao od nabavke vakcine za Federaciju BiH
Foto: Council of Europe
Glavni tajnik Vijeća Europe Thornbjorn Jagland u petak je pozdravio rafitikaciju Istanbulske konvencije u Saboru i nazvao je “odličnom viješću”.
“Pozdravljam ratifikaciju Istanbulske konvencije Vijeća Europe impresivnom većinom. To je odlična vijest uoči moga posjeta Hrvatskoj idući tjedan”, poručio je Jagland.
“Hrvatski put prema europskim integracijama i članstvu u EU bio je dojmljiv. Hrvatska uskoro preuzima predsjedanje Vijećem Europe, u ključno vrijeme. U Zagrebu ću razgovarati o postojećim izazovima u Europi i prioritetima hrvatskog predsjedanja i radujem se tome”, kazao je Jagland.
Hrvatski sabor u petak je potvrdio Konvenciju Vijeća Europe o spriječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, poznatiju kao Istanbulska konvencija, sa 110 glasova za, dva suzdržana i 30 protiv.
Hrvatska je 30. od 47 članica Vijeća Europe koja je ratificirala Istanbulsku konvenciju i 18. članica EU-a koja je to učinila.
Saborsko prihvaćanje Istanbulske konvencije ne znači da je ona automatski i stupila na snagu u Hrvatskoj.
Zakon o tome ide prvo u Narodne novine, ratifikacija stupa na snagu osmog dana od objave, a datum početka primjene odredbi iz Konvencije će se naknadno utvrditi.
Podsjetimo, ima država u kojima je Konvencija stupila na snagu relativno brzo nakon što je ona potvrđena u nacionalnim parlamentima i isprava o tome deponirana u Vijeću Europe. Tako je u San Marinu prošlo malo više od 3 mjeseca, slično kao i u Belgiji, Estoniji, Finskoj, Gruziji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Rumunjskoj, Švicarskoj kao i na Cipru i Malti.