Građani Sarajeva: Samo su nas Karadžić i SDA držali bez vode

Predrag Blagovčanin
Autor/ica 17.10.2017. u 18:47

Građani Sarajeva: Samo su nas Karadžić i SDA držali bez vode

Foto: P.B.

„Konačno riješite problem nestanka vode“ poruka koja je danas upućena kantonalnom premijeru Elmedinu Konakoviću na protestima održanim ispred zgrade Vlade Sarajevskog kantona.

Kontinuirane višemjesečne redukcije vode u glavnom gradu Bosne i Hercegovine razlog su okupljanja velikog broja građana Sarajeva ispred zgrade kantonalne vlade. Anes Podić koordinator projekta Eko Akcija naglašava da su svakodnevne redukcije posljedica višegodišnje nebrige nadležnih za rješavanje problema vodosnabdijevanja.

„Prije dvije godine imali smo prvu konferenciju za novinare, pokušali smo upozoriti javnost oko situacije sa vodosnabdijevanjem jer jednostavno nikoga nije bilo briga za vodu. Počevši od vodozaštitne zone, tačnije nelegalne izgradnje u vodozaštitnoj zoni, redukcija, gubitaka u cijevima, zdravstvene ispravnosti vode. Nakon toga smo organizirali niz javnih rasprava, četiri ukupno na kojima se niko od uredno pozvanih Premijera, Predsjedavajućeg Skupštine kantona nikad nije došao. Organizirali smo i prikupljanje potpisa i obraćanje Skupštini i nismo ga dobili. Da bi u konačnici dobili vanrednu sjednicu skupštine koja je protekla u stranačkom prepucavanju i sve se u konačnici svelo oko bitke za vodovod i koji će klan preuzeti upravljanje vodovodom i kreditom koji treba da dođe.“

anes podic

Anes Podić smatra da se nedavnim imenovanjem Azre Muzur na čelo VIK-a  problem sa vodosnabdijevanjem neće riješiti. Ističe da se javna preduzeća, a pogotovo vodovod trebaju osloboditi političkog uticaja.

„To je rješenje za sva naša preduzeća ali se problem sa vodovodom najviše osjeti. Vi kad imate stranačku osobu na čelu preduzeća ta osoba se brine o interesima stranke, a ne preduzeća. Od deset maraka koje se troše, sedam će se iskoristiti za neke druge potrebe. Postoji niz problema koji se moraju riješiti. Od zaštite vodozaštitne zone, što se tiče kvalitete vode, broj pregleda ispravnosti se mora povećati i biti temeljitiji. Upravljanje preduzećem nije atomska fizika jer vodovodi širom svijeta i Bosne i Hercegovine uspješno rade svoj posao i vodovod se mora osloboditi uticaja politike i vratiti u domen struke.“

Podsjećamo, Skupština Kantona Sarajevo po hitnoj proceduri 19. oktobra prošle godine usvojila je Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o vodama KS-a. Prema tvrdnjama nadležnih koji su glasali za promjene dotadašnjeg zakona, izmjenama su stvoreni uslovi ekonomičnijeg i tehnički ispravnijeg upravljanja vodozaštitnim zonama. Međutim, izmjenama zakona ne samo da se van snage stavlja odluka o zaštiti izvorišta “Sarajevsko polje” iz 1987. godine već se i postojeće vodozaštitne zone drastično smanjuju, što će, prema tvrdnjama stručnjaka, neminovno dovesti do zagađenja izvorišta koje Sarajevo opskrbljuje sa 80% pitke vode.

voda protesti

„Onaj strašni prostorni plan je donesen i u budućnosti može nas ostaviti bez vode. Ovo što sad imamo je samo privremena kriza koja je rješiva ali ako zagadimo vodu možemo završiti sa pet puta većom cijenom vode, a puno vjerovatniji scenarij koji se može desiti je da ovo bude još gore. Tačnije, da građani Sarajeva ostanu na cisternama flašama i kanisterima.“

Alarmantno stanje sa redukcijama vode prema riječima Danire Kostića najviše osjećaju majke s malom djecom kao i stariji bolesni ljudi.

„Grozno je živjeti u ovakvom gradu s malim djetetom bez vode. Svi znamo da za skidanje temperature malom djetetu, a to zna i premijer jer ima malo dijete, najefikasnije je tuširanje mlakom vodom. Mi vode nemamo. Veoma je teško kad je dijete bolesno, a kad nemate vode. Ovom prilikom pozdravljam Premijera i pitam ga kako njegova gospođa i njegovo dijete izdrže dan i noć bez vode kada dijete ima temperaturu, kada rastu zubi kada želiš da napraviš svom djetetu da jede, da pije. Mene je sramota reći al’ mi smo imali ogromnih problema sa osipom od pelena jer dijete nije moglo adekvatno da se opere pa smo išli doktoru, kupovali razne kreme. Rješenje je da imamo vode. Mi plaćamo uredno račun od 35 maraka iako vode nismo imali. Rješenje je da se navodni problemi s cijevima riješe i da konačno počnu raditi svoj posao. Rješenje je i da kažu krivi smo i nećemo naplatiti puni račun.“

DSC_0225

Prema riječima Arijane Hadžiomerović cjelokupna situacija sa nedostatkom vode neodoljivo podsjeća na ratna dešavanja u Sarajevu. Arijana Hadžiomerović smatra da vlast koja nije u stanju riješiti elementarne probleme građana ne zaslužuje niti minimum podrške.

„Cjelokupna situacija me podsjeća na stanje rata. Znači, ovo je užas šta se dešava na nivou kompletne države, a onda pored toga građani moraju da se nose s problemom nestanka vode u Sarajevu.  I to bez ikakvog objašnjenja zašto nemamo vode i obećanja da će se ovaj problem riješiti. Svi pretpostavljaju da će se problem vodosnabdijevanja riješiti tik pred izbore kao i uostalom sve u ovom gradu. Užas, katastrofa. Stanje je alarmantno. Naša vlast nije u stanju riješiti elementarne probleme građana.“

Premijer Konaković kao i drugi nadležni za problem vodosnabdijevanja nisu se ni ovaj put obratili prisutnim građanima. Po svemu sudeći sadašnja vlast u Sarajevskom Kantonu nije sposobna, ne zna, ne može i neće da riješi problem kontinuiranih redukcija. I dok bi u nekoj drugoj državi ili drugom glavnom gradu zbog ovakve situacije nadležni davno dali ostavke, Elmedin Konaković od građana Sarajeva traži strpljenje, a problem će biti riješen nadajmo se do novih lokalnih izbora.

Predrag Blagovčanin
Autor/ica 17.10.2017. u 18:47