Velika izlaznost: Do 15 sati glasalo više od milion građana BiH

tačno.net
Autor/ica 12.10.2014. u 13:48

Velika izlaznost: Do 15 sati glasalo više od milion građana BiH

Prema podacima Centralne izborne komisije (CIK) do 15 sati glasalo je 36,6 posto građana BiH.

Procentualno, U Republici Srpskoj (RS) je nešto veća izlaznost nego u Federaciji BiH, iako je u Federaciji BiH (FBiH) glasalo više građana.

Naime, U FBiH je glasalo 692.326 građana (34,31 posto), dok je u RS-u do 15 sati birališta posjetilo 488.952 građana (40,43 posto).

Na općim izborima u BiH, od 3.227.543 glasača, do 11:00 glasalo je 458.958 ili 14,22 posto od ukupnog broja glasača, saopćio je predsjednik Centralne izborne komisije BiH Stjepan Mikić.

Na izborima 2010. do 11 sati glasalo je 13,48 posto glasača.

U Federaciji BiH od 2.037.076 glasača glasalo je 13,01 posto, u odnosu na 12,11 posto do 11 sati na izborima 2010, a od 1.241.832 glasača u Republici Srpskoj je glasalo 16,26 posto glasača, u odnosu na 12,13 posto 2010.

Najveći odziv birača do 11 sati zabilježen je u općinama Banovići (32,74 posto), Trnovo Republika Srpska (28,84), Sokolac (27) i Ugljevik (24 posto).

Na konferenciji za medije je saopćeno kako sa sigurnosnog aspekta na izborima nema većih smetnji.

“Od štaba Federalne uprave policije (FUP) obaviješteni smo o dva incidenta koja su se desila. Jedan je u OŠ ‘Muhsin Rizvić’ u Fojnici gdje je došlo do narušavanja javnog reda i mira od jedne osobe naročito drskim ponašanjem. Protiv nje će biti podnesen prekršajni nalog. U biračkom mjesto Kijevo u Sanskom Mostu izbio je incident između dvije osobe zbog čega je između 8:10 i 8:50 to mjesto bilo privremeno zatvoreno. Policija je poduzela sve zakonom propisane mjere”, rekao je Mikić.

On je dodao da su u diplomatsko-konzularnim predstavništima sva biračka mjesta otvorena na vrijeme i bez problema.

Izborni monitor – Desetine građana i građanki spriječeno da glasa

Na adresu Izbornog monitora je od jutros stiglo desetine prijava građana/ki koji su onemogućeni da glasaju zbog nevažećih ličnih dokumenata, iako su uredno, prije više od mjesec dana, podnijeli zahtjev za izdavanje novih ličnih dokumenata.

Građani i građanke su pokušali da glasaju koristeći potvrde koje dokazuju da je proces izdavanja novih dokumenata u toku, ali im je na biračkim mjestima rečeno da moraju donijeti druge dokumente, kao što je pasoš ili vozačka dozvola. Ovim povodom kontaktirali smo i Centralnu izbornu komisiju, odakle nam je potvrđeno da zakon prepoznaje samo lične dokumente kao potvrdu identiteta glasača/ica i da nije moguće glasati čak ni sa uredno ovjerenim potvrdama. Zabilježeno je, međutim, da se na istom biračkom mjestu jednoj osobi dozvolilo glasanje bez posjedovanja odgovarajućih dokumenata, dok je drugoj bilo zabranjeno, iako je imala potvrdu o procesu izdavanja novih dokumenata.

Budući da je za većinu građana/ki u Bosni i Hercegovini iznos od 40 KM, koliko košta izdavanje pasoša, novac koji je prijeko potreban za osnovne životne potrebe, postavlja se pitanje koliko je građana/ki na ovaj način spriječeno u ostvarivanju osnovnog demokratskog prava. Također, jasno je da su svi oni koji ne posjeduju ni pasoš ni vozačku dozvolu, a lična karta im je u procesu izdavanja, nepravedno uskraćeni za svoje biračko pravo.

Pozivamo Centralnu izbornu komisiju da osigura legitimitet izbornog procesa tako što će omogućiti glasanje građanima i građankama čiji su dokumenti u procesu izdavanja. Većina birača/ica koji se nalaze u ovoj situaciji, svoje zahtjeve za izdavanje lične karte predala je prije više od mjesec dana i svoje je dokumente trebala već dobiti, jer je uobičajena praksa da od predaje zahtjeva do izdavanja ličnog dokumenta prođe 14 dana. Neprihvatljivo je da zbog sporosti administracije građani i građanke budu uskraćeni za svoje osnovno građansko pravo.

 Agencije

Tagovi:
tačno.net
Autor/ica 12.10.2014. u 13:48