Đukanović: Imamo sve pretpostavke da Crna Gora bude jedna od najbrže finansijski rastućih država regiona

tačno.net
Autor/ica 28.11.2013. u 13:18

Đukanović: Imamo sve pretpostavke da Crna Gora bude jedna od najbrže finansijski rastućih država regiona

Premijer Crne Gore Milo Đukanović kazao je danas na otvaranju konferencije „Ekonomija Crne Gore, saradnjom do prosperiteta“, da je međusobno nepovjerenje i nepoznavanje “nešto što ekonomiju u svakoj od država regiona drži razrednom”

PODGORICA (AA) – Premijer Crne Gore Milo Đukanović kazao je danas na otvaranju konferencije „Ekonomija Crne Gore, saradnjom do prosperiteta“, da je međusobno nepovjerenje i nepoznavanje nešto što ekonomiju u svakoj od država regiona drži razrednom.

„Ova teza nas uvodi u tezu odsustva saradnje. Nepovjerenje, pa i nepoznanstvo nas dovodi do onoga što je ključni problem,  a to je nedovoljna stabilnost“, rekao je on ističući da je „naš ideal uspostaviti pouzdanu stabilnost“.

Integracija je, prema njegovim riječima, drugo ime zapadnog Balkana.

„Vladavina prava je prvi prioritet za unaprjeđenje u i preduslov za dobru dinamiku integracije“, kazao je Đukanović.

Problemi koji su pogodili EU zonu imali su značajne refleksije za naš region, veliko opterećenje bankarskog sistema, problemi nezaposlenih, posebno problemi mlade generacije je nešto što karakteriše naš ambijent“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, potrebne su strukturne reforme.

Premijer tvrdi da zajedno sa EU „imamo probleme u obrazovnom sistemu, jer pokazuje visok stepen nefleksibilnosti“, te da „imamo ljude koji nemaju potrebne vještine da odgovore današnjim izazovima“.

Region kako je on istakao mora nastaviti da radi na unaprjeđenju poslovnog ambijenta.

„Crna Gora svoj prioritet u vladinoj i državnoj politici u narednom periodu vidi kroz pitanje ekonomskog rasta. Posljednje godine smo napravili dosta važne iskorake na obnovu ekonomske stabilnosti, i na polju zavođenja finansijske discipline i mislim da smo uspjeli da i očuvamo performanse ekonomskog sistema“, rekao je ističući da slijede ozbiljni napori i da „moramo nastaviti da vodimo ekonomske i socijalne politike“.

Crna Gora je time zadovoljna, ali međutim, to ne iscrpljuje ambicije.

„Ubijeđen sam da imamo sve pretpostavke da Crna Gora bude jedna od najbrže finansijski rastućih država regiona“, smatra Đukanović.

Đukanović je kroz svoje izlaganje podsjetio na vrlo vrijedne investicije, kao što je podvodni kabl iz Crne Gore do Italije vrijedan 800 miliona eura, na auto-put kroz Crnu Goru za čiju je realizaciju već definisan okvirni ugovor, te i na Jadransko-jonski projekt.

„Vjerujem da to svjedoči da optimizam nije bez utemeljenja, nije politička propaganda nego predstavlja realnost“, rekao je premijer Crne Gore.

Đukanović je zaključio da je ova konferencija odlična prilika za razmjenu međudržavnih iskustava.

Predsjednik Privredne komore Crne Gore Velimir Mijušković kazao je da su se opredijelili da u dvodnevnom radu konferencije otvore pitanja kao što su stanje i perspektive EU iz ugla njenih članica, iz ugla zemalja Balkana, te sagledavanje ekonomskog stanja i perspektive ovog prostora.

„Uzimajući u obzir sve ove probleme sa kojima se već neko vrijeme Evropska unija susreće, smatram da zemlje regiona treba da se usredotoče na sagledavanje svojih komparativnih prednosti kroz dobro osmišljene strategije razvoja“, rekao je Mijušković.

On je podsjetio da region zapadnog Balkana ima populaciju manju od 20 miliona stanovnika i relativno nizak nivo razvijenosti, sa ukupnim BDP-om manjim od 70 milijardi, što predstavlja samo 7 odsto deset najrazvijenijih zemalja EU, odnosno 0,5 na nivou cjelokupne EU zajednice.

„Zapadni Balkan je ostvario intenzivan privredni rast u pred kriznom periodu. Taj rast je bio baziran na prilivu stranih direktnih investicija. Ovaj rast je zaustavila kriza koja je dovela do smanjenja priliva stranih investicija“.

On je ukazao da su ciljevi strategije da se na ekonomskom planu poboljša saradnja svih zemalja u regiji, kako bi se povećao bruto društveni proizvod, porasla vrijednost trgovine i smanjio trgovinski deficit.

„Potrebno je da se do 2020. godine, radi na povećanju regionalnog bruto društvenog proizvoda sa 38 na 46 odsto prosjeka EU, što znači da ekonomije zemalja našeg regiona moraju značajno brže rasti od zemalja EU“, naveo je Mijušković.

Prema programu dvodnevne konferencije, učesnici će kroz panel diskusije obuhvatiti niz aktuelnih razvojnih ekonomskih pitanja kako Crne Gore, tako i Balkana.

Konferencija je organizovana od strane Privredne komore Crne Gore, a uvodničari na panelima biće, ministri, univerzitetski profesori, predstavnici međunarodnih institucija te ugledni privrednici, a kao specijalni gost najavljen je i bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić.

tačno.net
Autor/ica 28.11.2013. u 13:18