Zašto se psi vole valjati po prljavštini, blatu, pa čak i manjim strvinama?
Povezani članci
- Mostarci održali mirni prosvjed za zaštitu i dobrobit životinja
- Luksuz u poznim godinama: U Japanu se otvara prvi starački dom za pse
- Otok prepun pasa savršena je destinacija za ljubitelje mora i životinja
- Snežana Vidović: Poštujmo životinje i njihovo pravo na život
- Više desetina kitova ubijeno u zalivu Farskih ostrva
- Pokolj napuštenih pasa u Sarajevu
Vlasnici pasa znaju da njihovi ljubimci tijekom šetnje uživaju u valjanju po travi, prljavštini, izmetu, pa čak i manjim strvinama.
Koliko god ova radnja bila neobična i neugodna za vlasnike jer moraju čistiti prljavštinu sa svojih pasa, veterinari još uvijek sa sigurnošću ne mogu reći zašto to psi rade, ali postoji nekoliko pretpostavki.
1. Psima odgovaraju drukčiji mirisi nego ljudima
Prema mišljenju veterinara Justina Catesa, psi imaju potpuno različito osjetilo mirisa od ljudskog pa im prijaju drukčiji mirisi nego nama. Ako se psu tijekom šetnje svidi određeni miris, nastojat će se čitav prekriti njime, pa makar to bio izmet drugog psa ili malena strvina, poput ptice ili krtice.
To često rade nakon kupanja, posebno ako ih se tretiralo šamponom koji nije namijenjen psima, nego ljudima, što bi prema ovoj teoriji značilo da im nikako ne odgovara sredstvo kojim ga vlasnici kupaju.
2. Ostatak lovačkog instinkta
Drugi su pak mišljenja da je riječ o ostatku lovačkog instinkta koji se mijenjao tijekom evolucije, no ostao je prisutan u određenoj mjeri. Tako trljanjem u prljavštini psi nastoje prekriti vlastiti miris kako ih druge životinje, za kojima bi potencijalno krenuli u lov, ne bi odmah mogle prepoznati kao predatore.
3. Obilježavaju teritorij i šalju signal ostalim psima
Treća teorija, u koju vjeruje i najveći broj veterinara, govori naprosto o obilježavanju teritorija i signaliziranju drugim psima. Kako su vukovi daljnji preci pasa, vjeruje se da su to naslijedili upravo od njih. Naime, vukovi prilikom nailaženja na mrtav plijen ili nepoznate mirise prvo onjuše, a potom se valjaju u njemu, posebice dijelom tijela oko glave. Prilikom povratka u čopor daju do znanja drugim vukovima gdje su bili i na neki način obavještavaju o svome vrijednom nalazu i tako potiču lov.