Triumf za dlaku

 Bettina Luise Rürup
Autor/ica 12.2.2022. u 15:20

Triumf za dlaku

Pregovarački maraton sa filmskim završetkom: Španija zakonskom reformom jača prava radnika i ulogu sindikata.

Piše: Bettina Luise Rürup

Preveo i prilagodio: Ešref Zaimbegović   

Foto: DPA

Devet mjeseci u prošloj godini su se socijalni partneri u Španiji borili oko nove verzije radnog zakonodavstva. Nakon žilavih pregovora poslodavci, sindikati i vlada, kratko pred Božić, ostvarili su dogovor. Novi zakon je 3. februara, nakon žučne debate, usvojen u parlamentu – sa tijesnom većinom od jednoga glasa.

Za progresivnu manjinsku vladu pod Pedrom Sanchezom iz socijalističke PSOE ovaj reformski projekat bio je jezgro njihovog programa. Najvažniji cilj bio je ponovo uspostaviti, reformom iz 2012. izgubljena prava i mogućnosti uticaja zaposlenika, kao i ojačati tarifne pregovore i radno zakonodavstvo prilagoditi izmijenjenim gospodarskim uslovima.

Uprkos oporavka, špansko gospodarstvo i tržište rada pati i dalje od strukturnih slabosti.

Španija, ipak četvrta najveća gospodarska sila u evrozoni, počela je poslednjih mjeseci da se iznenađujuće dobro oporavlja od krize. Stopa zaposlenosti je viša nego ikada prije. Ipak, špansko gospodarstvo i tržište rada pati i dalje od strukturnih slabosti. Ovisnost o sektorima osjetljivim na krizu, kao što je turizam, ostaje visoka. Nezaposlenost je u novembru 2021. bila 14,1 posto, a nezaposlenost mladih skoro 30 posto – još uvijek tužna najviša vrijednost u okviru EU.

Progresivna vlada planira velike promjene na putu ka socijalekološkom modernom gospodarstvu. Za to bi Španija htjela koristiti i sredstva stavljena na raspolaganje od fonda za obnovu EU u visini od 140 milijardi evra, od čega su polovina krediti, a polovina dotacije. EU je kao uslov za isplatu sljedeće tranše od 12 milijardi evra postavila novu verziju radnog zakonodavstva. Reforma penzionog sistema radi njegove stabilizacije, spada također u dogovorene uslove za odobravanje sredstava.

Posebno oni sa manje plaćenim poslovima kao, naprimjer, osoblje zaposleno na poslovima čišćenja u hotelima, ali također i zaposleni u građevinskom sektoru i u poljoprivredi trebaju, prema ministrici rada Yolandi Diaz, profitirati od novog radnog zakonodavstva. Prihodi „Kellys“, kako se zove sindikat čistača u hotelima treba da raste do 2 500 evra godišnje.

Posebno oni sa manje plaćenim poslovima kao, naprimjer, osoblje zaposleno na poslovima čišćenja u hotelima, ali također i zaposleni u građevinskom sektoru i u poljoprivredi trebaju profitirati od novog radnog zakonodavstva.

U Španiji je trenutno oko 25 posto ugovora na određeno vrijeme, prije svega u sektoru obrazovanja i zdravstva. Ovo neutemeljeno vremensko ograničenje ugovora zakonskom reformom je ukinuto. Zaštita od otkaza nije dalje zaoštravana – rezultat izlaska u susret poslodavcima. Za sezonski rad uvedeni su trajni ugovori o sezonskom radu. Skraćeni rad čvrsto je etabliran kao politički instrument zapošljavanja u kriznim periodima. Prava sindikata na informacije i mogućnosti kontrole državne inspekcije su pojačane. Tarifni ugovori branši imaju opet prednost pred ugovorima preduzeća ili regionalnim tarifnim ugovorima.

Predsjednici oba velika španska sindikalna krovna saveza Union de Trabajadores (UGT) i Comissones Obreras (CCOO) označili su reformu kao „najveći napredak u pogledu prava zaposlenih u istoriji demokratske Španije“. I poslodavci pokazuju da su zadovoljni. Predsjednik poslodavaca Antonio Garamendi nedavno se izjasnio protiv svake izmjene dogovorenog paketa.

Da će kod glasanja biti tako tijesno nije se moglo predvidjeti čak ni kratko prije toga. Iznenađenje je bilo da su partije iz manjinske vlade, koju vodi PSOE, najavile da hoće da glasaju protiv reforme, dok su opozicione partije, kao desničarsko liberalni Ciudadanos, htjele da glasaju za taj prijedlog.

Predsjednici oba velika španska sindikalna krovna saveza označili su reformu kao „najveći napredak u pogledu prava zaposlenih u istoriji demokratske Španije“.

Na kraju žučne debate prevladalo je shvatanje da se radi o višepartijskoj većini i da to treba posmatrati kao napredak za polarizovanu političku kulturu u Španiji gdje je to rijetkost. Ipak, gorka je bila spoznaja da manjinska koalicija kod glasanja nije mogla ostvariti jedinstvo. Manje ljevičarske regionalne partije, kao katalonska ERC, nisu htjele da učestvuju u reformi. Kritikovali su da reforma ne ide dovoljno daleko i da je to „farsa“.

Da je zakon konačno usvojen treba zahvaliti previdu jednog poslanika desničarsko konzervativne Partido Popular (PP), koji je pogrešno glasao sa “da” i time omogućio tijesnu većinu od 175 prema 174 glasa. PP je već najavila da će sudski osporiti rezultat glasanja. Upitno je isplati li se PP, iz političke kalkulacije, ići protiv dogovorenog sporazuma socijalnih partnera.

Potpredsjednica i ministrica rada Yolanda Diaz, koja kao članica Komunističke partije pripada lijevom savezu Unidas Podemos u vladajućoj koaliciji, pregovarala je o sporazumu sa socijalnim partnerima. Dok je ona pozdravila usvajanje zakona kao važan uspjeh, istovremeno se požalila da je postupak prilikom glasanja bacio loše svjetlo na sposobnost partija za kompromis i učinkovitost parlamentarnog sistema. Treći februar će u svakom slučaju ući u istoriju – ne kao remek djelo parlamentarnog rada, nego kao važan napredak za prava španskih radnika.

ipg-journal.de    

 Bettina Luise Rürup
Autor/ica 12.2.2022. u 15:20