Na izložbi Symbiosis: Begić i Pavelka

Sanela Gojak
Autor/ica 26.2.2017. u 15:36

Na izložbi Symbiosis: Begić i Pavelka

U sarajevskoj galeriji Boris Smoje, u petak (24. februara) otvorena je multimedijalna kolektivna izložba Symbiosis. 

Jednog od autora Safeta Begića, pitala sam jel’ se tvoja slika zove Dvije pijanice? On kaže da se radi o dvojici muškaraca, o holandskom i srpskom vojniku koji se opijaju petog dana nakon genocida u Srebrenici (juli 1995.god.)

Symbiosis

Begić: Osjetio obavezu da oslika taj ritual užasa

Begić kaže da je teška bila odluka da započne raditi ovaj ciklus. Dosta je razmišljao o tome. Umjetnik je bio skeptičan u početku, možda i nesiguran. Ali nakon razgovora sa prijateljem, historičarem umjetnosti, odlučio je početi slikati ciklus.

U očima ovih vojnika umjetnik Begić je uspio prikazati jednu emociju užasa.

„Prijatelj je bio oduševljen idejom i doslovno me je natjerao da uzmem kist, tako je nastala prva slika iz ciklusa ‘Kolo srebreničko’. Dakle,  tako se priča odvija, ne samo da su se skupa opijali nego su i igrali kolo, slavili, to je detalj genocida o kojem se ne priča, a ja sam osjetio obavezu da oslikam taj ritual užasa iz više razloga,“ pojasnio je Begić.

On smatra da je jako važno ustanoviti šta se zaista desilo, do kraja raskrinkati  ulogu UN-a u ‘mirovnoj’ misiji u našoj zemlji, te rekao da su oni sami sebe raskrinkali samim činom igranja kola sa počiniteljima genocida. Upravo zbog toga naš narod kaže ‘svi su oni u istom kolu.’

symbioisis_2

Pavel Pavelka, na izložbi Symbiosis, prikazao je svoj ciklus ‘Illumination’ koji je počeo nastajati krajem 2009. godine.

Pavelka: Centralna figura u neprestanoj psihološkoj tenziji

Na njegovim radovima laik će na prvi momenat primijetiti određenu dozu tame, ali i poruku kojom se predstavljena figura obraća posmatraču riječima: ‘Daj mi svjetla.’ Također, zanimljivost Pavelovog rada se očituje i u tim izražajno predstavljenim očima koje nešto traže. Moguće neki izlaz, rješenje ili je to samo svjetlost?!

Pavelku sam zamolila da predstavi svoja djela, te da pojasni da li se radi o nekom futurističkom pogledu i da li je njegov ciklus ‘Illuminataion’ rađen u formi stripa.

„Forma crteža otkriva stremljenje ka vraćanju na osnovne geometrijske oblike, koji vraćajući se tako ka  svojoj osnovi, ustvari, stapaju sa grafičkim tretiranjem strukture. Osobine medija tradicionalnih grafičkih tehnika čine višeslojnu strukturu prizora i pritom naglašavaju odnose između svijetlih i tamnih partija“, pojasnio je umjetnik Pavelka.

Dakle, centralna, a najčešće i jedina figura u cijelom ciklusu je stilizovano biće uprošćenih formi. U tim formama najčešće dominira spektar facijalnih ekspresija koje ostavljaju figuru u gotovo neprestanoj psihološkoj tenziji. Neumorno traganje za raznim izvorima svjetlosti koji ponekad poprimaju formu simbola ili čak predmeta razbija tamnu, slojevitu okolinu.

Time možemo zaključiti da je koncept serijala zapravo fascinacija mogućnostima svjetla i njegove moći da oblikuje, mijenja, popravlja i na kraju stvara nama draga značenja u beskraju sirovih i amorfnih materija.

Pored Begića i Pavelke, svoje radove su izložili i Aleksandra Nina Knežević, Imrana Kapetanović, Amir Ćatić i Enis Čišić.

Svih šest autora su pokazali, svako na svoj način, odnose u vizuelnoj koegzistenciji radova, njihovih medija, ideja i pristupa.

Symbiosis, multimedijalnu kolektivnu izložbu šest bh. autora i autorica možete pogledati u galeriji Smoje (Radićeva ulica) i naredne sedmice.

Sanela Gojak
Autor/ica 26.2.2017. u 15:36