Australian Open: Švicarac šokirao Đokovića i prošao u polufinale

Autor/ica 21.1.2014. u 12:56

Jedno je sigurno, a to je da ćemo ove godine imati novog pobjednika u Melbourneu. Novak Đoković, koji je tri godine zaredom osvajao Australian Open, ove godine zaustavljen je već u četvrtfinalu. Bolji od njega u pet setova bio je Švicarac, osmi teniser svijeta, Stanislas Wawrinka.

Rezultat po setovima glasio je 2:6, 6:4, 6:2, 3:6 i 9:7 za švicarskog tenisera, koji će u polufinalu igati protiv Tomasa Berdycha. Čeh je prethodno izbacio trećeg nosioca Davida Ferrera 3:1 u setovima.

Đoković i Wawrinka igrali su do ovog meča 17 puta, a Novak je imao uvjerljivu prednost od čak 15-2.

Isti akteri su i prošle godine odigrali epski meč na Australian Openu, kada je srpski teniser u četvrtom kolu slavio sa 12:10 u petom setu. Sada je više sreće imao Švicarac.

Današnji duel je trajao četiri sata i dvije minute, a Wawrinka je odlučujuće poene stekao napravivši break u petom setu kod vodstva 8:7 u gemovima. Posljednji set trajao je čak sat i 18 minuta.

Švicarac se po prvi put plasirao među četiri najbolja tenisera u Melbourneu, ali i prekinuo Novakov niz od 28 uzastopnih trijumfa na ATP turu.