Ironmani iz BiH savladali sve prepreke u Austriji

Autor/ica 27.6.2016. u 10:40

Nevjerovatni Tomislav Cvitanušić, Dario Ružić, Emir Baralić, Erol Mujanović i Nermin Palić uspješno su završili takmičenje Ironman triatlon koje je održano u nedjelju u austrijskom gradu Klagenfurtu. Sva petorica uspjeli su stići do kraja ovog izuzetno napornog takmičenja i na cilju podići zastavu svoje zemlje.

Najteže takmičenje sastojalo se od plivanja, trčanja i biciklizma, a svi su morali preći 226 kilometara za manje od 17 sati. Tomo, Dario, Emir, Erol i Nermin u tome su uspjeli.

Nakon napornih priprema više mjeseci pokazali su fizičku spremnost i psihičku izdržljivost. Najbolje vrijeme od bh. predstavnika bio je Nermin Palić koji je triatlon prošao za 10 sati, 24 minute i 17 sekundi, potom Emir Baralić koji je takmičenje završio s vremenom 10:43:30, Dario Ružić sa 13:33:26, Tomislav Cvitanušić 13:36:07 i Erol Mujanović koji je sve savladao za 14 sati 48 minuta i 26 sekundi.

Pobjednik Ironman triatlona u Klagenfurtu bio je Belgijanac Marino Vanhoenacker sa vremenom 08:04:18.

Ironman je serija utrka koje organizira World Triathlon Corporation, u kojoj je potrebno bez odmora plivati 3,8 km, voziti bicikl 180 km te na kraju trčati maraton, odnosno 42,2 km.

Takmičenje svake godine privuče blizu 3.000 sportista iz 60 zemalja koji se takmiče na jezeru Wörthersee sa prosječnom temperaturom od 22 stepena, a nakon plivanja slijedi vožnja biciklom kroz živopisne predjele u atmosferi sličnoj onoj na Tour de Franceu. Ruta utrke ide duž jezera i kroz grad.