Ko je odveo KK Bosnu u propast: Jedanaest ljudi na čelnim funkcijama kluba od 2001. godine

tačno.net
Autor 17.11.2016. u 09:46

Ko je odveo KK Bosnu u propast: Jedanaest ljudi na čelnim funkcijama kluba od 2001. godine

Protiv Slobode u 20 sati, u dvorani koja nosi ime najvećeg Bosninog košarkaša i najvećeg sportiste kojeg je Bosna i Hercegovina ikada imala, možda ćemo posljednji put čuti za ime Studenata.I dok je sudbina Bosne neizvjesna, ali ne i bezizlazna, prošlost je vrlo jasna. Bosna je u velikoj finansijskoj dubiozi. Direktor kluba Damir Krupalija kaže kako su dugovanja Bosne između devet i deset miliona KM, iako zvanični revizorski izvještaj iz 2014. godine kaže kako je dug blizu pet miliona KM.

Koliki god da je tačan iznos, bitnije je ko je napravio dug. Za poslovanje kluba su odgovorni čelni ljudi koji su vodili Bosnu u godinama poslije rata.

Došli smo do spiska čelnika Bosne (predsjednika Upravnog odbora kluba, direktora kluba i predsjednika Skupštine kluba), a među jedanaestoricom ljudi koji su obnašali čelne funkcije u Bosni do “zamrzavanja” Bosninog imena i fuzije sa KK Royalom (službeno se to zove “sporazum o tehničko-poslovnoj saradnji”) nalaze se oni koji su odveli Bosnu u propast.

Ko su tačno odgovorne osobe za propast najvećeg košarkaškog kluba u BiH i prvog šampiona Evrope sa prostora bivše Jugoslavije posao je za pravosudne organe BiH.

Kada je riječ o “najosjetljivijoj” poziciji u klubu, onoj direktorskoj, u posljednjih 15 godina na toj funkciji su se izredali Zlatko Akšamija (1. 9. 2000. – 10. 7. 2002.), Elmedin Konaković (1. 5. 2003. – 31. 12. 2007.) i Admir Bukva (5. 2. 2008. – 16. 5. 2014.). Damir Krupalija je postao direktor 28. 5. 2015. godine, kada je Bosna već bila zamrznuta i spojila se sa Royalom.

Najviše je promjena bilo na poziciji predsjednika Upravnog odbora kluba. To su bili Nihad Imamović (9. 7. 2001. – 21. 6. 2010.), Emir Ahmetagić (21. 6. 2010. – 12. 5. 2011.), Safudin Čengić (12. 5. 2011. – 28. 6. 2012.), Miralem Šabović (28. 6. 2012. – 19. 6. 2013.) i Fuad Bajraktarević (19. 6. 2013. – 15. 4. 2014.). Pod vodstvom Adnana Jašarevića (16. 4. 2014. – 21. 5. 2015.) se prešlo iz Bosne u Bosna-Royal, a aktuelni čelnik na ovoj poziciji je Almir Bradić koji je na ovu funkciju stupio 25. 5. 2015. godine.

Predsjednici Skupštine kluba su bili Dušan Marković (2. 7. 2001. – 22. 5. 2010.), Nihad Imamović (16. 6. 2010. – 28. 6. 2012.), Milorad Krunić (28. 6. 2012. – 10. 4. 2014.) te aktuelni čelnik Zijah Kadić od 10. 4. 2014. godine.

U službenom revizorskom izvještaju finansijska situacija kluba od 2001. do 2013. godine izgleda ovako (u zagradi su redom: direktor, predsjednik UO, predsjednik Skupštine):

2001. minus 342.394 KM (Akšamija, Imamović, Marković)
2002. minus 250.861 KM (Akšamija, Imamović, Marković)
2003. minus 146.520 KM (Konaković, Imamović, Marković)
2004. minus 155.919 KM (Konaković, Imamović, Marković)
2005. minus 61.578 KM (Konaković, Imamović, Marković)
2006. plus 51.055 KM (Konaković, Imamović, Marković)
2007. minus 39.503 KM (Konaković, Imamović, Marković)
2008. minus 920.077 KM (Bukva, Imamović, Marković)
2009. minus 1.215.878 KM (Bukva, Imamović, Marković)
2010. minus 2.142.655 KM (Bukva, Imamović/Ahmetagić, Marković/Imamović)
2011. minus 939.138 KM (Bukva, Ahmetagić/Čengić, Imamović)
2012. plus 95.491 KM (Bukva, Čengić/Šabović, Imamović/Krunić)
2013. plus 874.291 KM (Bukva, Šabović/Bajraktarević, Krunić)

tačno.net
Autor 17.11.2016. u 09:46

Tacno.net Aplikacija

Aplikacija