Lakersi upisali peti uzastopni poraz, slavili Clippersi, Thunder i Grizzliesi

Autor/ica 10.1.2013. u 08:51

U noći sa srijede na četvrtak odigrano je čak 11 utakmica najjače košarkaške lige svijeta, a najzanimljivije je bilo u Teksasu, gdje su San Antonio Spursi nanijeli LA Lakersima peti uzastopni poraz.

Kao i večer ranije (Houston) Lakersi su poraženu u američkoj saveznoj državi Teksasu. Ovoga puta bolji je bio San Antonio, no za razliku od utakmice protiv Houstona (poraz 125-112) ekipa Mikea D’Antonija u ovom je susretu bila blizu, ako ništa drugo, odlaska u produžetak.

Lakersi su i drugu utakmicu zaredom igrali bez svog centarskog para Dwight Howard-Pau Gasol, no to se nije osjetilo sve do treće četvrtine kada su Spursi napravili zalihu od 17 poena. No, početkom posljednje dionice Lakersi se malo po malo vraćaju, a u tome im pomaže i Stephen Jackson iz domaće ekipe, koji zarađuje dvije tehničke (isključenje), te omogućava Steveu Nashu slobodna bacanja.

U posljednjih 30 sekundi utakmice ušlo se s dohvatnom razlikom za Spurse (108-105), koji imaju napad, ali i gube loptu! Na semaforu je ostalo 10 sekundi, sasvim dovoljno za pokušaj Lakersa da odvedu utakmicu u produžetak. No, šutevi Bryanta i naposljetku Clarka ne pronalaze put kroz mrežicu.

Spurse, kojima je ovo bila 11 uzastopna domaća pobjeda, je do slavlja predvodio Tony Parker s 24 poena i šest asistencija, dok je 19 koševa uz osam skokova pridodao i sjajni Argentinac Manu Ginobili. Kod Lakersa je najefikasniji bio Bryant s 27 koševa, dok je Earl Clark, u odsustvu spomenutih igrača, postigao 22 koša i upisao 13 skokova za 22 i pol minute provedene na parketu.

Golden State Warriorsi upisali su i drugi ovosezonski domaći poraz od Memphis Grizzliesa. Nakon 104-94 u novembra, Memphis je noćas još više stisnuo odbranu i slavio s 94-87.

Nakon izjednačene prve četvrtine Memphis je drugu dobio s osam razlike (28-20), što se u konačnici pokazalo kao ključno za cijelu utakmicu. Osim Waynea Ellingtona svi su se “grizliji” upisivali na listu strijelaca, od čega je bilo čak pet dvocifrenih. Tim su do pobjede predvodili Zach Randolph i Rudy Gay s 19 odnosno 18 poena. “Z Bo” je k tome pridodao i 12 skokova, a Gay pet skokova i šest asistencija. Stephen Curry bio je najefikasniji u domaćim redovima s 24 poena.

Oklahoma City Thunder je na krilima Kevina Duranta (26 poena i osam skokova) slavila pred svojim navijačima protiv “oslabljene” Minnesote Timberwolves s uvjerljivih 106-84, dok je Denver izvukao živu glavu u svom Pepsi Centru protiv Orlando Magica. Ekipa Georgea Karla gubila je praktično cijelu utakmicu, ali se snažnom posljednjoj četvrtinom (38-28) vratila i preokrenula rezultat u svoju korist slavivši 108-105.

Recimo i da su preokret u posljednjoj četvrtini kreirali i Los Angeles Clippersi, vodeća ekipa Zapadne konferencije, te New Orleans Hornetsi.

Clippersi su kod kuće zaostajali tri poena za Dallasom na ulasku u posljednju četvrtinu, no na krilima Chrisa Paula (19 poena i 16 asistencija) uspjeli su okrenuti i slaviti 99-93.

Hornetsi su se u New Orleansu izvukli iz tri puta teže situacije, odnosno -10 na ulasku u posljednju dionicu protiv Houston Rocketsa. No, rezultatom 29-10 (!?) New Orleans dobiva posljednju četvrtinu, te ukupnim rezultatom 88-79 i cijelu utakmicu.

Greivis Vasquez bio je jedan od najzaslužnijih za ovaj preokret sa 17 poena i 11 asistencija. Još su dvojica igrača, Jason Smith i Roger Mason Jr., dodali po 17 poena, i to s klupe, za treću uzastopnu pobjedu nakon onih protiv Dallasa i San Antonija.