Miamiju derbi, Bostonu drama protiv Denvera

Autor/ica 11.2.2013. u 09:35

Itekako zanimljiva je bila nedjelja na NBA parketima, a izdvojila su se u svemu dva susreta. Miami je u derbiju pobijedio Los Angeles Lakerse 107-97, dok je Boston nakon čak tri produžetka bio bolji od Denvera (118-114). Miami je utakmicu protiv Lakersa prelomio sredinom posljednje četvrtine. Tada se prvi put jedna ekipa osjetnije odvojila i do kraja su Lakersi ostali daleko od aktuelnog prvaka. U prvom dijelu utakmice su uglavnom vodili Lakersi, s minimalnim razlikama, a potom je u nastavku rezultat otišao na stranu domaćina.

Odbrambeno su Lakersi pali u posljednjoj četvrtini, a i u napadu su izgubili osam lopti u tih dvanaest minuta za razliku od nula izgubljenih lopti Miamija u tom dijelu igre.

Inspirisan za pravu utakmicu opet je bio LeBron James koji je ubacio 32 poena (šut 12-18), te je imao sedam skokova i četiri asistencije. Bila je to peta utakmica zaredom kako je James ubacio najmanje 30 poena uz šut iz igre 60 posto i bolji. Postao je time treći košarkaš u historiji s takvim dosegom, nakon Adriana Dantleyja (1979.) i Mosesa Malonea (1982.). Isti šut (12-18) je imao i Dwyane Wade koji je ubaco 30 poena uz pet dodavanja.

Na drugoj strani je opet sjajan bio Kobe Bryant sa 28 poena, šest skokova i devet asistencija (najbolji asistent utakmice, više od svih saigrača), te sa šutom 11-19.

Prije utakmice Bostona i Denvera domaćin je imao šest pobjeda u nizu, a Denver čak devet. Nakon velike drame i tri produžetka neporažena serija se nastavlja za Boston koji je slavio 118-114. Prvi produžetak je Denveru osigurao Lawson pogođenim šutem dvije sekunde prije kraja. Potom je u prvom produžetku Lawson promašio šut za pobjedu, a pet sekundi prije kraja drugog produžetka je tricom Paul Pierce omogućio Bostonu nastavak drame.

Ta trica je dokrajčila Denver i Boston je dominirao u trećem produžetku, a novu sjajnu predstavu je imao Paul Pierce koji je ostvario “debel triple-double” sa 28 poena i po 14 skokova i asistencija. Sjajno je Piercea pratio Kevin Garnett sa 20 poena, 18 skokova i šest asistencija.

Los Angeles Clippersi su slavili u New Yorku 102-88, te su izdržali nalete Carmela Anthonyja koji je za domaćina ubacio čak 42 poena (peta utakmica sezone s 40 i više). No, u samoj završnici je Anthony ostao bez ideje, odnosno, odlično je obrambeni posao na njemu obavio vremešni Grant Hill. Za to vrijeme su na drugoj strani nemilosrdni bili Chris Paul (25 poena, šest skokova i sedam asistencija), te Blake Griffin (17 poena, 12 skokova i četiri dodavanja), koji su bili najzaslužniji za slavlje tima iz LA-a.

Oklahoma City je spustio Phoenix na samo 69 poena, te je aktuelni doprvak lako slavio na tom gostovanju 97-69. Kevin Durant je uzeo “slobodni dan” (samo 18 poena), a prvo ime ogleda je bio Russell Westbrook sa 24 poena i šest dodavanja.

Iako bez Ginobilija i Duncana igrači San Antonija su se prošetali Brooklynom i pobijedili 111-86. Iako im je nedavno u Detroitu stala serija od 11 pobjeda u nizu, Spursi su se opet vratili na pobjednički trak fantastično odigravši drugo poluvrijeme. Dobili su Spursi taj dio igre sa 60-29!

Tony Parker nije imao milosti niti prema Netsima, te je meč završio sa 29 poena i 11 skokova. Opet je San Antonio imao odličnu šutersku večer, pa je za tricu gađao 12-19 (preko 60 posto), uz samo pet izgubljenih lopti.

NBA liga, nedjelja:

New York – LA Clippers 88-102 (Anthony 42p, 8s / Paul 25p, 6s, 7a, Griffin 17p, 12s, 4a)
Miami – LA Lakers 107-97 (James 32p, 7s, 4a, Wade 30p, 5a / Bryant 28p, 6s, 9a)
Memphis – Minnesota 105-88 (Conley 16p, 3s, 8a, Randolph 16p, 8s / Ridnour 17p, 4s, 4a)
Orlando – Portland 110-104 (Vučević 17p, 19s, J.J. Reddick 22p, 5a / Aldridge 26p, 6s, 5a)
Toronto – New Orleans 102-89 (Lowry 14p, 5s, 10a, Gay 20p, 8s, 4a / Vasquez 17p, 7s, 6a)
Boston – Denver 118-114, tri produžetka (Pierce 27p, 14s, 14a, Garnett 20p, 18s, 6a / Lawson 29p, 6s, 9a)
Phoenix – Oklahoma City 69-97 (Morris 12p, 4s / Westbrook 24p, 6a, Sefolosha 20p, 3s, 3a)
Brooklyn – San Antonio 86-111 (Lopez 18p, 9s, 4a / Parker 29p, 11a, Splitter 13p, 9s)
Sacramento – Houston 117-111 (Thomas 23p, 6a, Salmons 23p, 6a / Harden 30p, 6s, 4a)