Poznati polufinalisti EP-a za rukometaše: Hrvatska protiv Danske, Španija sa Francuskom

Autor/ica 23.1.2014. u 08:19

Španija je pobijedila Makedoniju sa 33:22 u posljednjem kolu drugog kruga grupe 1 na Euru za rukometaše u Danskoj i prošla sa druge pozicije u polufinale.

Aktuelni svjetski prvak odmjeriće snage u sutrašnjem polufinalu sa Francuskom, koja je u grupi 2 osvojila prvo mjesto, iako je poražena od Švedske na kraju grupnog takmičenja. Drugi polufinalni par čine Danska i Hrvatska, koja je nadigrala Poljsku 31:28 u odlučujućem duelu grupe 2.

Poljaci su vodili sa 6:3 i 14:11 u prvom poluvremenu koje su riješili u svoju korist sa 15:14. Kauboji su serijom od 5:0 preokrenuli rezultat na 19:15 u 36. minuti, a Poljaci su dali prvi pogodak nakon sedam minuta igre u nastavku. Hrvatska je sigurno privela meč kraju i izborila šesti uzastopni nastup u polufinalima evropskih prvenstava što pokazuje njen uspješan kontinuitet. Ekipu našeg zapadnog susjeda predvodili su Domagoj Duvnjak, Zlatko Horvat i Manuel Štrlek sa po šest golova, koliko je u redovima Poljske postigao Michal Jurecki.

Danska je jedina selekcija koja je ostvarila maksimalan učinak pobjedom nad Islandom rezultatom 32:23. Inače, u prvom jučerašnjem meču grupe 1 Makedonci su parirali favoritu do sredine prvog dijela, ali su potom Španci preuzeli kontrolu rezultata i otišli na odmor sa prednošću od 15:12, da bi u nastavku povećavali prednost do konačnih plus 11. Najbolji u redovima Španije bio je Joan Canellas sa šest golova, dok je kod Makedonije Mirkulovski dao sedam pogodaka.

Šveđani su savladali Francuze sa 30:28 i trijumfom se oprostili od borbe za medalje na EP-u. Najefikasniji u pobjedničkim redovima bili su Lukas Karlsson i Johan Jakobsson sa po šest golova, a kod poraženih Guillaume Joli sa četiri gola.

U susretu grupe 2 bez rezultatskog značaja Rusija je billa bolja od Bjelorusije rezultatom 39:33. Najefikasniji kod Rusa bio je Dmitrij Kovaljev sa 12, dok se kod poraženih Ivan Brouka upisao devet puta u strijelce. Austrija je iznenadila Mađarsku sa 25:24, zabilježivši prvu pobjedu u drugom krugu EP-a.

Rezultati grupe 1: Španija – Makedonija 33:22, Austrija – Mađarska 25:24, Danska – Island 32:23.

Grupa 2: Rusija – Bjelorusija 39:33, Švedska – Francuska 30:28, Hrvatska – Poljska 31:28.